Fyrkat

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Szilas (vitalap | szerkesztései) 2018. augusztus 9., 11:13-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Várak kategória eltávolítva; Dánia várai, erődítményei kategória hozzáadva (a HotCattel))
Fyrkat
A múzeum adatai
ElhelyezkedésMariagerfjord község
Dánia
Alapítva1993
Elhelyezkedése
Fyrkat (Dánia)
Fyrkat
Fyrkat
Pozíció Dánia térképén
é. sz. 56° 37′ 24″, k. h. 9° 46′ 14″Koordináták: é. sz. 56° 37′ 24″, k. h. 9° 46′ 14″
Térkép
Világörökség-azonosító1660-002
A Wikimédia Commons tartalmaz Fyrkat témájú médiaállományokat.
A viking kor kör alakú várai az akkori dán területeken

Fyrkat viking-kori földvár Dániában, Észak-Jylland területén, Hobro város és a Mariager Fjord nevű tengeröböl közelében, egy ősi észak-déli szárazföldi hadiút, a Hærvejen mentén. A vár mellett szabadtéri néprajzi múzeumot alakítottak ki, ami a Nordjyllands Historiske Museum (Észak-jyllandi Történeti Múzeum) szervezeti keretében működik.

Története

Fyrkat földvára légifelvételen

Fyrkat várát Kékfogú Harald dán király építtette 979 és 981 között az egységes dán állam megteremtése során. Apja, Öreg Gorm már egyesítette uralma alatt a dán törzsfőket, de még az ő befolyásuk révén kormányzott. Harald azonban már a saját kezébe vette az ország irányítását, ennek érdekében a közvetlen vezetése alatt álló haderőt hozott létre és az ő számukra az ország területén 5 nagy földvár építését rendelte el: Fyrkat és Aggersborg Észak-Jylland területén, Trelleborg (Slagelse mellett) Sjælland szigetén, Nonnebakken Fyn szigeten, és valószínűleg közéjük tartozott Borgeby is a későbbi svéd Skåne tartományban. Ezek a várak egységes terv alapján készültek, nevük a dán és a svéd nyelvben trelleborg volt. A svédországi Trelleborg városban az 1980-as években találták meg egy hasonló, de korábban, i. sz. 800 körül épült erődítmény nyomait, amiről a város eredetileg a nevét kapta, és azt részben restaurálták.

A fyrkati földvárat 1950 és 1958 között tárták fel régészetileg. Ekkor emelték újra a földsáncokat is, amelyek addigra már alig emelkedtek a talajszint fölé. A vár a régészeti kutatások eredményei szerint csak rövid ideig állt fenn. A leletek egységesen a 10. század végére datálhatók. 1000 körül a várat elhagyták és annak faszerkezete ezután hamarosan leégett. Harcok nyomai nem maradtak fenn.

A vár leírása

A 120 méter belső átmérőjű, kör alakú földvárat két, egymásra merőleges út osztotta négy negyedre, csakúgy, mint a közel egy időben épült többi trelleborg esetében. Belsejében 16 viking hosszúház helyezkedett el, a kör minden negyedében négy darab. A vár belsejében a sánc mentén út futott körbe, hogy gyors hozzáférést biztosítson a falakhoz.

A sánc vastagsága a tövében 12-13 méter. A földsánc belső szerkezetét három sor tölgyfacölöp erősíti. A sánc külső oldalát ferde cölöpsor borította. A cölöpsorok közeit mintegy 10 000 köbméter földdel töltötték fel. A sáncot az északkeleti oldalon külső árok is védte, délnyugaton azonban ezt nem fejezték be. A földváron belüli utakat is deszka borította.

A 16 egyforma, 28,5 méter hosszú épület meglehetősen közel helyezkedett el egymáshoz. Szélességük a két végükön 5 méter, középen 7,5 méter volt, azaz, mint a kor hosszúházainál általában, oldaluk kifelé domborodott. A nagy belső terem közepén tűzhely volt. A lakók a falak mentén húzódó alacsony emelvényeken aludtak. Két épületben kovácsműhely nyomait tárták fel, másik kettőben aranyműves tevékenységének a jeleire bukkantak.

A földvár északnyugati oldalán kisebb temetőt is feltártak mintegy 30 sírral. A kelet-nyugati tájolású sírokba keresztény módon koporsóval temették a halottakat, de még sírmellékleteket is helyeztek melléjük. A viszonylag gazdag leletek – aranyékszert is találtak – jómódú lakosságra utalnak.[1]

Vikingecenter Fyrkat

A Møllegaard a vízimalommal

1993-ra a vártól egy kilométerre kilenc viking-kori házból rekonstruált gazdaságot alakítottak ki a Vorbasse helységben feltárt viking kori gazdaság mintájára, látogatóközponttal. A nyári szezonban a várban, a rekonstruált gazdaságban és környékükön számos viking jellegű rendezvénnyel várják a turistákat.

A földvár közvetlen közelében áll egy másik középkori, Møllegaard nevű házcsoport is egy vízimalommal, amit máshonnan szállítottak ide.

Jegyzetek

  1. Else Roesdahl, Fyrkat: En Jysk Vikingeborg II:Oldsagerne Og Gravpladsen (Copenhagen: Det Kgl. Nordiske Oldskriftsselskab, 1977), 188-189.

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Fyrkat című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

  • A szabadtéri múzeum tájékoztató anyagai: táblák, feliratok (lefényképezve)

További információk

  • Olaf Olsen: Fyrkat. Ein Wikingerlager in Jütland. Dänisches Nationalmuseum, Kopenhagen 1979, ISBN 8-74-800232-1.

Kapcsolódó szócikkek

Panorámakép a földvárról