Finnegans Wake

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2021. május 4., 11:44-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Jegyzetek)
Finnegan ébredése
SzerzőJames Joyce
Eredeti címFinnegans Wake
OrszágÍrország
Nyelv„idiosyncratic language”
Műfajregény
ElőzőUlysses
Díjak20th Century's Greatest Hits: 100 English-Language Books of Fiction
Kiadás
KiadóFaber and Faber
Kiadás dátuma1939. május 4.
A Wikimédia Commons tartalmaz Finnegan ébredése témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Finnegans Wake,[1] magyarul: Finnegan ébredése[2][3] James Joyce regénye Finnegan építőmester haláláról, és arról a halotti torról szól, ahol az öreg Finnegan felül a ravatalon, mert a civakodó haverjai véletlenül leöntik a legjobb ír whiskey-vel.

A mű

Joyce az Ulysses után 16 évig dolgozott e talányos regényén. A Finnegan építőmester a bukás és fölemelkedés, halál és föltámadás végvégtelen folyamatát tárja föl körkörös szerkezetben. A cselekmény váratlan fordulatokban bővelkedik, a szereplők tünnek el, lényegülnek át, térnek vissza.

A regény soknyelvű szójátékokkal, nyelvi furfangokkal van elárasztva. Mély, igazi humorral teli ironikus világrajz, karneváli, rabelais-i játék az emberi létről, sorsról, világtörténelemről.

A Finnegan ... olyan, mint az erős méreg. Ha valaki belőle sokat iszik, meghülyül, ha tíz cseppet, halálos melankóliából is meggyógyul. Éspedig percek alatt.
Hamvas Béla: Száz könyv
A hosszú éveken át írt Finnegan ... az angol olvasó számára is akadályverseny. Fordítását meg lehetett kísérelni, de aki merte, annak is meg kellett hátrálnia. Azok, akik a rejtelmes angol – és közben más nyelvekből is kevert – ... szöveget elolvasták, (vagy azt mondják, hogy elolvasták), ahányan vannak, annyiféleképpen mondják el, mi van abban a könyvben.
Hegedüs Géza
James Joyce Finnegans Wake-jében, melynek szerkezete – pontosabban menete – a vicces kocsmadalba[4] foglalt históriát követi bizonyos Tim Finnegan nevezetű malteroslegényről, aki részegen leesvén az állványzatról nyakát törte, de amikor felravatalozták, a halottvirrasztást (ezt jelenti a „wake” szó) szokás szerint kísérő részeg verekedés során ráömlött whiskeytől (ír „uisce beatha”, jelentése „az élet vize”), láss csodát: feltámadt.
Takács Ferenc: A nóta vége

A könyv először 1939-ben jelent meg. A 20. századi irodalom egyik legrejtélyesebb, szövevényes regénye.

Anna Livia Plurabelle

Liffey
Anna Livia Plurabelle

Anna Livia Plurabelle a Finnegans Wake egy fontos szereplője, a Dublint átszelő Liffey megtestesülése. Anna Livia Plurabelle az örök nő, a végtelen hang, a történetek folyója.

Magyarul

  • Finnegan ébredése. Részletek; ford., bev., jegyz. Bíró Endre; Holnap, Bp., 1992

Jegyzetek

  1. Az aposztróf (a Finnegans Wake alak helyett) szándékosan maradt el: így a Finneganek (többes számban) az írek összességére is utalhat, a wake pedig igeként értelmezhető, „ébredjetek” jelentésben. (l. az angol Wikipédia szócikkének megnevezését és az ott linkelt képet a könyvborítóról, vagy például Philip Stogdon levelét James Joyce and the missing apostrophe címmel, Guardian, 2016. február 19.)
  2. https://legeza.oszk.hu/sendpage.php?rec=li0984
  3. https://bookline.hu/product/home.action?_v=James_Joyce_Finnegan_ebredese&type=20&id=86360
  4. https://www.youtube.com/watch?v=6S5UTbUSiLM

Források

További információk

Fájl:Wikiquote-logo.svg
A magyar Wikidézetben további idézetek találhatóak Finnegan's Wake témában.
  • Finnegans Wake: The Irish Rovers
  • Finnegans Wake: The Dubliners
  • „Moholy-Nagy a modern művészeteket áttekintő könyvében (Látás mozgásban) külön fejezetet szentel Joyce műveinek, az Ulyssesnek és a Finnegan ébredésének, s tudjuk, hogy az általa vezetett chicagói Institute of Designban mindkét könyv a tananyag részét képezte.” Filmvilág