Kürtcsiga

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen AtaBot (vitalap | szerkesztései) 2021. február 13., 03:21-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Jegyzetek: források --> jegyzetek AWB)
Buccinum
Két üres közönséges kürtcsiga (Buccinum undatum) ház és egy operculum
Két üres közönséges kürtcsiga (Buccinum undatum) ház és egy operculum
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Puhatestűek (Mollusca)
Osztály: Csigák (Gastropoda)
Alosztály: Valódi csigák (Orthogastropoda)
Alosztályág: Apogastropoda
Öregrend: Caenogastropoda
Rend: Sorbeoconcha
Alrend: Hypsogastropoda
Alrendág: Neogastropoda
Öregcsalád: Buccinoidea
Család: Kürtcsigafélék (Buccinidae)
Rafinesque, 1815
Alcsalád: Buccininae
Rafinesque, 1815
Nemzetség: Buccinini
Rafinesque, 1815
Nem: Buccinum
Linnaeus, 1758[1]
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Buccinum témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Buccinum témájú kategóriát.

A Buccinum a csigák (Gastropoda) osztályának a Sorbeoconcha rendjéhez, ezen belül a kürtcsigafélék (Buccinidae) családjához tartozó nem.

Elterjedésük

A Buccinum nem fajai a leggyakoribb csigák az európai partok vizeiben. Az állatok a homokos, iszapos és sziklás talajokat népesítik be az északi Jeges-tengertől a Vizcayai-öbölig, és a Balti-tenger északi, valamint nyugati részeibe is benyomultak. Észak-Amerika keleti partvidékén is előfordulnak. Az apályvonaltól kezdve nagyobb mélységekig, brakkvízben is megtalálhatók.

Megjelenésük

A Buccinum-fajok házának vastagsága egyedenként rendkívül különböző. A wattok lakóinál vékony héjú, míg vastag azoké az állatoké, amelyek a parti hullámverés térségében élnek. A házak felületét axiális irányú, hullámos vonalakban elhelyezkedő kiemelkedések és a kanyarulatokon hosszirányban futó finom rovátkák teszik érdessé. A ház hosszúsága fajtól függően 5-16 centiméter között van. Héjukat részben durva külső héjréteg (periostracum) borítja, ami alól kilátszik a ház fehérszürke, sárga vagy barna színe. Lábán egy tojás alakú, elszarusodott héjfedö (operculum) helyezkedik el.

Szaporodásuk

A Buccinum-fajok petéiket sárgás tokokban rakják le, amelyek nagy fürtökbe tapadnak össze. Mindegyik tokban mintegy 1000 pete található, belőlük azonban csupán egy kis rész fejlődik ki. A vízparton talált petetokok csaknem mindig üresek.

Érdekességek

Az összetapadt petetokokat a hullámok gyakran a partra sodorják; ezeket a halászok „tengeri szappan”-ként szívesen használják kezük tisztítására. Szétmorzsolva hatékony viszketőporként szolgálnak. A csigákat a horgászok kiváló csalinak tartják, a partvidékeken az emberek is fogyasztják, Európa nagy halpiacain is kaphatók. A megürült házakban szívesen telepszenek meg a remeterákok.

Rendszerezés

A nembe az alábbi fajok és alfajok tartoznak:[2]

Források

Jegyzetek

  1. Carl Linnaeus|Linnaeus (1758). Systema Naturae, ed. 10, 734; 1767, ed. 12, 1196.
  2. Worldwide Malacological Catalog: Buccinidae[halott link]