Betömött-barlang

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Szenti Tamás (vitalap | szerkesztései) 2020. október 9., 23:53-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Betömött-barlang
Hossz0 m
Mélység0 m
Magasság0 m
Függőleges kiterjedés0 m
Tengerszint feletti magasságkörülbelül 165 m
Ország Magyarország
TelepülésTihany
Földrajzi tájBalaton-felvidék
Típusrombarlang

A Betömött-barlang jelenleg rombarlang. A Tihanyi-félszigeten, a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén található.

Leírás

Az Aranyház és a Belső-tó közötti forráskúp É-i részén, annak lábánál van. A Belső-tó partjától 300 m-re D-re található. Tengerszint feletti magassága nagyjából 165 m. A Betömött-barlang csak egy járhatatlan, szűk, 45×15 cm-es résen át van kapcsolatban a felszínnel. A rés kotortságából és a csonthulladékból ítélve alighanem rókák lakhelye. Feltárása például a megismerés és morfológia szempontjából lenne fontos. A jelenleg csekély jelentőségű, rombarlangnak tekinthető objektum feltárása mindenképp indokolt.

1983-ban volt először Betömött-barlangnak nevezve a rombarlang az irodalmában. Előfordul irodalmában A Hármas-hegyen lévő lyuk (Eszterhás 1987) és Kőfejtő gejzirürege (Eszterhás 1984) neveken is.

Kutatástörténet

A barlangot 1928-ban, vagy 1929-ben találták meg kőfejtés közben, mint azt Bertalan Károly (1942) írta Verő József bíró és Kántás Gábor gazda elmondása alapján. A lejegyzett adatai szerint állítólag 15 m mély is van és a Belső-tó alá húzódik. A feltárult barlangba leeresztették Pityinger intéző Gabi fiát, majd Szabó Kálmán is járt benne. Bertalan Károly megemlíti még Pekár Miklós kőfejtő nevét, aki bizonyára többet tudna róla: a Hármas-hegyen lévő lyuk, melybe Pityin Gabit leeresztették 4–5 m-re, de nem talált talajt. Odahengergetett sziklákkal eltömték. Halász Árpád 1959-ben leírta az üreget.

Az 1984-ben kiadott Lista a Bakony barlangjairól című összeállításban Betömött-barlang a 4463-as barlangkataszteri területen, a Tihanyi-félszigeten, Tihanyban lévő üreg neve, amelynek másik neve Kőfejtő gejzirürege. A posztvulkánikus üreg be van tömve.

Eszterhás István Magyarország nemkarsztos barlangjainak listája című kéziratában az olvasható, hogy a 4463-as barlangkataszteri területen lévő, tihanyi, ismeretlen méretű Betömött-barlang gejziritben alakult ki és be van tömve. A lista az 1989 végéig ismertté vált 220 nemkarsztos objektumot tartalmazza, amelyek közül 203 a barlang és 17 a mesterséges üreg, valamint az összeállítás szerint Kordos László 1984-es barlanglistájában 119 nemkarsztos barlang van felsorolva.

Az Eszterhás István által írt Magyarország nemkarsztos barlangjainak lajstroma című 1993-as kéziratban meg vannak ismételve az 1989-es információk. A felsorolás az 1993. év végéig ismertté vált 520 nemkarsztos objektumot tartalmazza, amelyek közül 478 a barlang és 42 a mesterséges üreg. A 2001. november 12-én készült Magyarország nemkarsztos barlangjainak irodalomjegyzéke című kézirat barlangnévmutatójában szerepel az üreg neve az üreggel foglalkozó 8 írás megjelölésével.

Irodalom

További irodalom

  • Bertalan Károly: Feljegyzések. Kézirat, 1942. (A kézirat megtalálható a Magyar Állami Földtani Intézet Adattárban.)
  • Eszterhás István: A Bakony barlanglajstroma. Kézirat, 1983. (A kézirat megtalálható a Bakonyi Természettudományi Múzeumban, Zirc.)
  • Eszterhás István: A Tihanyi-félsziget barlangkatasztere. Kézirat. Isztimér, 1984. (A kézirat megtalálható a Magyar Karszt- és Barlangkutató Társulat Adattárában és a KvVM Barlang- és Földtani Osztályon.) (Néhány oldallal és fényképpel bővebb, mint az 1987-es nyomtatott változat. A kéziratot csak barlangonként szétdarabolva láttam.)
  • Eszterhás István: A Bakony nemkarsztos barlangjainak genotipusai és kataszteri jegyzéke. Kézirat. Budapest, 1986. Szerződéses munka az Országos Környezet- és Természetvédelmi Hivatalnak.
  • Halász Árpád: A tihanyi gejziritek barlangüregei. Kézirat, 1959. (A kézirat megtalálható Zákonyi Ferenc magánkönyvtárában, Balatonfüreden.)
  • Hoffer András: A Tihanyi félsziget vulkáni képződményei. Földtani Közlöny, 1943. (73. köt.) 375–429. old.