Ann Sothern

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Lacika455 (vitalap | szerkesztései) 2020. október 14., 09:06-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Ann Sothern
Sothern 1960-ban
Sothern 1960-ban
Életrajzi adatok
Születési névHarriette Arlene Lake
Született1909. január 22.
Valley City, Észak-Dakota
Elhunyt2001. március 15. (92 évesen)
Ketchum, Idaho
HázastársaRoger Pryor (1936-1943)
Robert Sterling (1943-1949)
GyermekeiTisha Sterling
Pályafutása
Iskolái
Aktív évek19271987
Műfajokpop
További díjak

Ann Sothern IMDb-adatlapja
PORT.hu-adatlap
A Wikimédia Commons tartalmaz Ann Sothern témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Ann Sothern (Harriette Arlene Lake) (Valley City, 1909. január 22.Ketchum, Idaho, 2001. március 15.) amerikai színésznő, akinek karrierje hat évtizedet ölelt át.

A filmiparban betöltött helyének köszönhetően csillagja megtalálható a Hollywood Walk of Fame-en.

Fiatalkora

1909. január 22-én született az észak-dakotai Valley Cityben Harriette Arlene Lake néven, de Minneapolisban nőtt fel, ahol az érettsigéjét is szerezte 1926-ban a Minneapolis Central High Schoolban.

Karrierje

18 évesen hagyta el otthonát, hogy szerencsét próbáljon a filmiparban. 1927-ben kapta első szerepét - csak egy statiszta szerep volt - a Broadway Nights című filmben. Később a New York-i Broadwayen kezdett el fellépni, 1931-ben főszerepet kapott az America's Sweetheart (135 alkalommal lépett fel benne) című darabban és az Everybody's Welcomeban (139-szer lépett fel benne).

1934-ben a Columbia Picturesszel írt alá szerződést, de két évvel később a stúdió felbontotta azt. 1936-ban az RKO Picturesszel szerződött le, ahol csinált egy sor olyan filmet, amely nem igazán váltotta ki a nagyközönség érdeklődését, ezért elhagyta a stúdiót, és átment a Metro-Goldwyn-Mayerhez.

Első filmje az MGM-mel az 1939-ben bemutatott Maisie volt, melyben egy táncosnőt alakított, akinek a színpadi neve Maisie Ravier volt. Ezt a produkciót még kilenc folytatás is követte, a második rész Congo Maisie (1940), az utolsó pedig Undercover Maisie (1947) volt.

1940-ben szerepelt az Orchidea testvér című bűnügyi vígjátékban Edward G. Robinson és Humphrey Bogart oldalán. 1949-ben egyik főszereplője a Joseph L. Mankiewicz rendezte az Egy levél három asszonynak című romantikus drámának Jeanne Crain és Linda Darnell mellett. Az '50-es években csak néhány mozifilmben játszott, főleg televíziós produkciókban volt látható.

Késői pályafutása

Az egykori szépség Sothern májgyulladásban szenvedett, amelynek következtében deréktól lefelé túlsúlyossá vált. Ettől kezdve szűk fekete nadrágokat kezdett el hordani, hogy megjelenése előnyösebb legyen. Ezenkívül egy hátsérülést szenvedett el, amikor lezuhant a színpadról egy színházi előadás során.

1964-ben a Henry Fonda főszereplésével készült A legjobb emberben, egy olyan nőt formált meg, akinek idegesítő viselkedését az elnökjelöltnek mindenképp tolerálnia kellett, mert jelentős befolyással bírt a párt politikai életében. Sothernt Golden Globe-díjra jelölték "legjobb női mellékszereplő" kategóriában.

A későbbiekben szórványosan dolgozott a televízióban egészen a '80-as évek közepéig, beleértve a nagy sikerű Egy levél három asszonynak tévés feldolgozását is. Utolsó filmszerepe a Bálnák augusztusban volt 1987-ben. A Lillian Gish és Bette Davis alakította idős testvérpár szomszédját formálta meg. Alakításáért az Amerikai Filmakadémia Oscar-díjra jelölte "legjobb női mellékszereplő" kategóriában.

Magánélete

1936. és 1943. között a színész Roger Pryor felesége volt. Néhány héttel a válása után hozzáment a szintén színész Robert Sterlinghez. A párnak egy lánya (Tisha) született , majd hat év házasság után elváltak. 1987-ben Sothern visszavonult a színészettől és az idahoi Ketchumba költözött, ahol élete végéig élt.

Halála

2001. március 15-én hunyt el Ketchumban 92 éves korában egy szívinfarktus következményében.

Fontosabb filmjei

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben az Ann_Sothern című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.