Anakonda (film)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Doncsecz (vitalap | szerkesztései) 2020. november 2., 11:43-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Bevétel)
Anakonda
(Anaconda)
1997-es amerikai film

RendezőLuis Llosa
Producer
  • Verna Harrah
  • Carol Little
  • Leonard Ravinowitz
Vezető producerSusan Ruski
Műfaj
Forgatókönyvíró
  • Hans Bauer
  • Jim Cash
  • Jack Epps Jr
Főszerepben
  • Jennifer Lopez
  • Ice Cube
  • Jon Voight
  • Eric Stoltz
  • Jonathan Hyde
  • Owen Wilson
ZeneRandy Edelman
OperatőrBill Butler
VágóMichael L. Miller
Hangmérnök
  • Henry Dobson
  • Kimberly Harris
JelmeztervezőKathy Monderine
DíszlettervezőKirk M. Petruccelli
GyártásvezetőCaíque Martins Ferreira
Gyártás
Gyártó
Ország
Nyelv
Forgatási helyszín
Játékidő89 perc
Költségvetés45 000 000 $
Képarány2,35:1
Forgalmazás
Forgalmazó
  • USA Columbia Pictures
  • Magyarország InterCom Zrt.
  • Fórum Hungary Entertainment
Bemutató
  • USA 1997. április 11.
  • Magyarország 1997. augusztus 21.
KorhatárTizenhat éven aluliak számára nem ajánlott
Bevétel136 000 000 $
Kronológia
KövetkezőAnakonda 2. – A véres orchidea
További információk
SablonWikidataSegítség

Az Anakonda (eredeti cím: Anaconda) 1997-es amerikai-brazil kaland horror Luis Llosa rendezésében, Jennifer Lopez, Ice Cube, Jon Voight, Eric Stoltz, Jonathan Hyde és Owen Wilson főszereplésével. A középpontjában egy dokumentumfilm stábja áll, akik egy kígyóvadász fogságába kerülnek, a vadász pedig egy óriás anakondát akar elfogni, az esőerdőben.

Bár a filmet többnyire negatívan fogadták a kritikusok, magas bevételre tett szert és több folytatás, valamint egy crossover is készült belőle.

Cselekmény

Egy természetfilmes csapat az Amazonas folyó vidékén dolgozik, a rendezőt Jennifer Lopez, az operatőrt Ice Cube alakítja. Útjuk során összeakadnak Paul Sarone-nal, a kissé őrültnek tűnő hüllővadásszal, akinek feltett és tántoríthatatlan vágya, hogy elfogja a 16 méter hosszú anakondát, ami már legendává vált gyilkos természete miatt. A békés forgatásnak induló expedíció hamar rémálommá válik, mert Sarone arra kényszeríti a stábot, hogy a dzsungel legmélyén segítsenek neki megtalálni a gyilkos óriáskígyót, és ennek érdekében attól sem riad vissza, hogy egyenesen a halál torkába küldje a csapatot.

Szereposztás

Színész / Eredeti hang Szereplő Magyar hang[1]
Jennifer Lopez Terri Flores Bognár Gyöngyvér
Ice Cube Danny Rich Csuja Imre
Jon Voight Paul Sarone Barbinek Péter
Eric Stoltz Dr. Steven Cale Sinkovits-Vitay András
Jonathan Hyde Warren Westridge Fazekas István
Owen Wilson Gary Dixon Tzafetás Roland
Kari Wuhrer Denise Kalberg Adorján Éva
Vincent Castellanos Mateo Kálid Artúr
Danny Trejo Orvhalász Zágoni Zsolt
Frank Welker Anakonda

Gyártás

Terri Flores (eredetileg Porter) szerepére az első választás Gillian Anderson és Julianna Margulies volt, de elmentek az X-akták és a Vészhelyzet üzemeltetési konfliktusai miatt, így Jennifer Lopez kapta Flores szerepét. Paul Sarone szerepére Jean Reno-t szánták eredetileg, de végül a karaktert Jon Voight játszotta a filmben. A forgatást 1996 tavaszán és nyarán tartották.

Játék

A film támogatásának érdekében a Sony kiadott egy videójátékot, Quake 1 néven, melyben új kígyó ellenség és egy nagy anakondafőnök is szerepel.[2][3]

Fogadtatás

Az Anaconda általánosan negatív véleményt kapott megjelenésekor. Néhány kritikus dicsérte a film effektusait, a tájat és a tongue-in-cheek humort, de sokan bírálták a színészeket, mint "felejthető" és "karton" karaktereket, a pontatlanságokat és az "unalmas" kezdést.

A Rotten Tomatoes-en a film "rotten" minősítésen tart 36%-kal, 48 értékelés alapján. A Metacritic-on a film pontszáma 37 a 100-hoz, 20 kritikus alapján, jelezve, hogy "általánosan kedvezőtlen vélemények".[4] Leonard Maltin filmkritikus 4-ből 2 csillagra jelölte a filmet, bírálta a film speciális effektjeit és a forgatókönyvet, de gratulált a film brazil helyszínéhez és Voight meleg teljesítményéhez.[5]

Roger Ebert a filmet 3 1/2-re jelölte a 4 csillagból, mondván, hogy "...sima, ijesztő, vicces Lény Főfilm, szépen fényképezett és nagyszerűen viselkedett a nagy kaland stílusban. Voight és a kígyó szerelmi története többször könnyeket hozott".[6]

A kezdeti negatív vétel ellenére, az Anaconda azóta kultikus film, gyakran úgy tekintenek rá, hogy olyan rossz, hogy már jó. A film szerepel az Arany Málna díjban John Wilson The Official Razzie Movie Guide könyve szerint, az egyik a Valaha Készült 100 Legélvezetesebb Rossz Filmből (The 100 Most Enjoyably Bad Movies Ever Made).[7]

Díjak és jelölések

A filmet hat Arany Málna díjra jelölték 1998-ban, beleértve: a "legrosszabb film", a "legrosszabb színész", "legrosszabb rendező", "legrosszabb forgatókönyv", "legrosszabb új sztár" és "legrosszabb páros" kategóriákban.[8] Két Szaturnusz-díjra is jelölték a "legjobb színésznő" és a "legjobb horrorfilm" kategóriában.

Díj Kategória Jelölt Eredmény
Arany Málna díj Legrosszabb film Verna Harrah Jelölve
Carole Little Jelölve
Leonard Rabinowitz Jelölve
Legrosszabb rendező Luis Llosa Jelölve
Legrosszabb forgatókönyv Hans Bauer Jelölve
Jim Cash Jelölve
Jack Epps Jr. Jelölve
Legrosszabb színész Jon Voight Jelölve
Legrosszabb filmes páros Jelölve
The animatronic anaconda Jelölve
Legrosszabb új sztár Jelölve
Szaturnusz-díj Legjobb színésznő Jennifer Lopez Jelölve
Legjobb horror vagy thriller film Jelölve

Bevétel

A film 16.6 000 000 $ bevétellel nyitott az első hétvégén és az első helyen maradt a következő héten.[9] Az Anaconda 136.8 000 000 $-ral folytatta világszerte, ami kasszasiker és több mint megtérítése a 45 000 000 $ költségvetésnek.

Tévedések a filmben

A film a téves közhiedelem szerint mutatja be az anakondát zsákmánya elejtése közben, hogy áldozatára rátekeredve összeroppantja a csontjait. Valójában az óriáskígyó nem tör csontot a szorítással, hanem megfojtja az elejtett áldozatot. A levegő kilélegzése során egyre szorosabbra húzza a testét, így szorítva ki a zsákmányból a szuszt. Esetlegesen előfordul, hogy az áldozat a szorítás hatására kiereszti a székletét és a vizeletét.

Magyar változat

A szinkront az InterCom Zrt. megbízásából a Mafilm Audio Kft. készítette.

Magyar szöveg: Soproni Klára

Hangmérnök: Peller Károly

Vágó: Simkóné Varga Erzsébet

Gyártásvezető: Sarodi Tamás

Szinkronrendező: Báthory Orsolya

Bemondó: Korbuly Péter

VHS-forgalmazó: InterCom Zrt.

DVD-forgalmazó: Fórum Home Entertainment Hungary, Warner Home Video

Források

  1. Anakonda. ISzDb (magyarul)
  2. "4-4-1997 News". Blues News
  3. "Anaconda TC". QuakeAddicted
  4. "Anaconda". metacritic
  5. Leonard Maltin. "Leonard Maltin's 2015 Movie Guide". Penguin Publishing Group (2014. szeptember 2.). ISBN 978-0-698-18361-2 
  6. Ebert, Roger. „Anaconda”, 'Chicago Sun-Times', 1997. április 11.. [2013. március 30-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2011. október 2.) 
  7. Wilson, John. "The Official Razzie Movie Guide: Enjoying the Best of Hollywood's Worst". Grand Central Publishing (2005). ISBN 0-446-69334-0 
  8. "Razzie Award (1998)". IMDb
  9. "Weekend Chart 2". boxofficemojo

Külső hivatkozások

Fájl:Wikiquote-logo.svg
A magyar Wikidézetben további idézetek találhatóak Anaconda témában.