„Dirac-delta” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Lamarit (vitalap | szerkesztései)
Új oldal, tartalma: „A '''Dirac delta''', vagy Dirac delta függvény, vagy δ függvény a valós számok tartományában mindenhol zéró, kivéve az origóban, ahol az integrálja 1. <re…”
(Nincs különbség)

A lap 2012. október 15., 18:13-kori változata

A Dirac delta, vagy Dirac delta függvény, vagy δ függvény a valós számok tartományában mindenhol zéró, kivéve az origóban, ahol az integrálja 1. [1][2][3]

Dirac delta sematikus ábrázolása
Dirac delta, mint a 0 középpontú normális eloszlás határértéke


A Dirac delta másik szokványos meghatározása: egy olyan függvény, mely egy ponton végtelen nagy, és végtelenül keskeny, mely egy idealizált tüske impulzust, tömegpontot, vagy pontszerű töltést jelképez. [4] Valójában a Dirac delta nem egy függvény, de különböző megkötésekkel, és manipulációkkal függvénynek is tekinthető.

Az elektronikában, a jelfeldolgozás területén a Dirac delta az egységnyi impulzus szimbóluma.

Diszkrét analógiája a Kronecker delta függvény, melyet a véges tartományban értelmeznek, és 0, valamint 1 értéket vehet fel.

A Dirac delta fogalmát Paul Dirac elméleti fizikus vezette be, Dirac félreérthetetlenül végtelen nagy értékről beszélt. [5] [6]

Tisztán matematikai szempontból, a Dirac delta szigorúan véve nem függvény. Matematikai objektumnak úgy értelmezhető, ha egy integrál belsejében fordul elő.

A Dirac delta manipulálható, mintha függvény lenne, formálisan eloszlásnak is definiálható, mely egy mérték (egy függvény, ami egy adott halmaz részhalmazaihoz egy számot rendel).




Áttekintés

A Dirac delta ábrázolása a teljes x-tengelyen és a pozitív y-tengelyen történik.

A Dirac delta nem egy valódi függvény, legalább is a valós számok tartományában.

Például a ƒ(x) = δ(x) és g(x) = 0 kifejezések mindenhol egyenlőek, kivéve az x = 0 helyen, mégis van integráljuk, mely különböző.

A Lebesque integrál-elmélet szerint, ha ƒ és g függvények, és ƒ = g majdnem mindenhol, akkor ƒ integrálható akkor és csak akkor, ha g is integrálható, és az ƒ és g azonosak. A Dirac deltát keskeny magas tűimpulzusként modellezik. Ilyen, például előfordul az elektronikában, vagy baseball játék modellezésénél, egy nagy ütés során. Az alkalmazott matematikában olyan függvényeknél használják, ahol az origóban egy nagy, keskeny kiugrás van, például a Gauss-eloszlásnál, a központban, amikor a szórásnégyzet tart a zéróhoz.

Definíció

A Dirac deltát úgy lehet lazán definiálni, mintha egy függvény lenne a valós tengelyen, mely mindenhol zéró, kivéve az origóban, ahol végtelen nagy:

és mely kissé kényszerített módon kielégíti az alábbi azonosságot:

[7]

Ez csupán heurisztikus definíció. A Dirac delta nem függvény a tradicionális értelemben. A Dirac delta rigorózus definiálása a mérték elmélet, vagy az eloszlás elméletek keretén belül lehetséges.

Dirac delta ábrázolása

A Dirac delta függvény úgy is tekinthető, mint függvények sorozatának határértéke:

ahol ηε(x)-et néha naszcens delta függvénynek is hívják.

Egy másik ábrázolás: A Dirac delta a zéró középpontú normál eloszlás határértéke, ahol a szélek megszünnek:

ahol a → 0]] (lásd még fenti ábra)

Infinitezimális delta függvény

Augustin Cauchy, francia matematikus használta az infinitezimális α-át egy egységnyi impulzus leírására számos cikkében 1827-ben. [8], mely egy magas és vékony Dirac delta tipusú függvényhez hasonlít, mely kielégíti: .kifejezést.

Yanashita, japán matematikus, említi a 'modern' Dirac delta függvényt a hiperreál számokkal kapcsolatban.

Itt a Dirac delta egy függvényben szerepel, melynek olyan tulajdonságai vannak, mint minden valós F függvénynek:

mint ahogy azt Fourier és Cauchy említette.  


Dirac fésű

Dirac fésű

A Dirac fésű a Dirac delták egy végtelen sorozata a T intervallumban. A Dirac delta „impulzus-vonat”-nak is nevezik Dirac fésűt, vagy Shah-eloszlásnak. Ez egy mintavételi függvény, mely gyakran fordul elő a digitális adatfeldolgozás területén, és a diszkrét idő/jel analízisnél. A Dirac fésű megadható egy végtelen összegként, mely határértéke eloszlásként értelmezhető:

mely tömegpontok sorozata.

A Dirac fésű egyenlő a Fourier transzformáltjával. Ez szignifikáns, mert ha ƒ egy Schwartz függvény, akkor ƒ periodizációját egy konvolucióval fejezhetjük ki:

Részletesen:

mely pontosan a Poisson-féle összegző formula[9]

Kapcsolat a Kronecker delta függvénnyel

A Kronecker delta függvény definíciója:

minden i, j integerre. Ez a függvény kielégíti a következő szűrő tulajdonságot: Ha bármely végtelen sorozat, akkor

Hasonlóan, bármely valós, vagy komplex f folytonos függvényre a Dirac delta kielégíti a szűró tulajdonságot:

Ez mutatja, hogy a Kronecker delta függvény a Dirac delta függvény diszkrét analógja. [10]


Dirac delta alkalmazása a valószínűség elméletben

A valószínűség-számítás elméletében és a statisztika területén a Dirac deltát gyakran használják diszkrét eloszlások megjelenítésére, vagy részben diszkrét, részben folytonos eloszlásra, ahol a valószínűség sűrűségfüggvényt használják (amit normál esetben csak a teljesen folytonos eloszlásokra alkalmaznak). Például, egy diszkrét eloszlás valószínűség sűrűségfüggvénye ƒ(x) tartalmazza a pontokat, a megfelelő valószínűségekkel , és így írhatjuk:

ahol δ a Dirac delta

Egy másik példa: Legyen egy eloszlás olyan, hogy az idő 6/10 részében normál eloszlású, 4/10 részben egy bizonyos 3.5 étrékhez tart, azaz részben folytonos, részben diszkrét, azaz kevert eloszlású. Ennek az eloszlásnak a sűrűségfüggvénye:


A Dirac deltát más módon is fel lehet használni: Például, a diffúziós folyamat (mint a Brown mozgás) idejének ábrázolására. Egy sztochasztikus folyamat B(t) helyi ideje:

mely azt az idő mennyiséget mutatja, amikor a folyamat az x pontban van:

ahol az [xε,x+ε] indikátor függvénye.



Irodalom

Kapcsolódó szócikkek

Források

  1. Dirac 1958, §15 The δ function, p. 58
  2. Gel'fand & Shilov 1968, Volume I, §§1.1, 1.3
  3. Schwartz 1950, p. 3
  4. Arfken & Weber 2000, p. 84
  5. Katz, Mikhail & Tall, David (2012), "A Cauchy-Dirac delta function", Foundations of Science, DOI 10.1007/s10699-012-9289-4.
  6. Bracewell 1986, Chapter 5
  7. Gel'fand & Shilov 1968, Volume I, §1.1, p. 1
  8. See (Laugwitz 1989).
  9. Córdoba 1988; Hörmander 1983, §7.2
  10. Hartmann 1997, pp. 154–155