Ugrás a tartalomhoz

Tom Brady

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tom Brady
Brady 2021-ben a Tampa Bay Buccaneers mezében
Brady 2021-ben a Tampa Bay Buccaneers mezében
Személyes adatok
Született1977augusztus 3. (47 éves), San Mateo, Kalifornia
Magasság193 cm
Tömeg102 kg
Csapat adatok
PozícióQuarterback
Mezszám12
EgyetemMichigan
NFL Draft2000 / 6 (199. választás)
Pályafutása
Díjak
Csapatai játékosként
2000–2020New England Patriots
2020–2022Tampa Bay Buccaneers
A Wikimédia Commons tartalmaz Tom Brady témájú médiaállományokat.

Thomas Edward Brady Jr. (San Mateo, Kalifornia, 1977. augusztus 3. –) amerikaifutball-játékos. Hétszeres Super Bowl győztes. A National Football League-ben (NFL) 23 szezonban szerepelt.

Középiskolai évei alatt még baseballjátékosnak is készült, 1995-ben egy MLB-csapat, a Montreal Expos draftolta is, méghozzá a 18. körben. Az egyetemen mégis az amerikai futballt választotta, ahol az első két éve alatt csak a padon ült, az azóta már visszavonult NFL irányító, Drew Bledsoe mögött. Amikor viszont megkapta a lehetőséget, élni tudott vele, ennek bizonyítéka, hogy Brady a University of Michigennel 1999-ben megnyerte az Orange Bowl-t. Ezután 2000-ben a New England Patriots a draft hatodik körében szerezte meg.

2001-es szezon

[szerkesztés]

Eleinte a negyedik számú irányító volt csapatánál, de hamarosan már Drew Bledsoe közvetlen cseréjévé lépett elő. Hamarosan lehetőséghez is jutott, miután Bledsoe 2001 szeptemberében súlyos sérülést szenvedett. Ezzel Brady lett a kezdő irányító. Első meccsein még nem nyújtott kiemelkedő teljesítményt, azonban pár mérkőzés elteltével már stabilan és eredményesen irányította csapatát. Ennek köszönhetően a Patriots 11 győzelem mellett csupán 5 vereséget szerzett az alapszakaszban, bejutva így a rájátszásba, majd onnan az AFC konferencia döntőjébe, ahonnan, legyőzve a Pittsbourgh Steelerst, a Super Bowlba jutottak. Itt az a St. Louis Rams volt az ellenfelük, akit a mérkőzés előtt lényegesen esélyesebbnek tartottak. Ennek ellenére Brady 148 passzolt yardjával, egy Touchdown passzával, és Adam Vinatieri utolsó másodperces Field Goaljával legyőzték a Rams-et. Brady fantasztikus játékának köszönhetően az aranygyűrű mellett a meccs MVP-jének járó díjat is bezsebelhette.

Miután a Super Bowl megnyerése után visszatértek Bostonba, közel másfélmillió ember ünnepelte őket győzelmi parádéjukon.

2002-es szezon

[szerkesztés]

Tom Brady és csapata, a New England Patriots 9-7-es mérleggel zárta az alapszakaszt, a New York Jetscel és a Miami Dolphinssal küzdve a csoportelsőségért, amit végül a Dolphins szerzett meg. Mivel a Patriots Wild Card pozícióban sem volt, így ezzel végetért számukra az idény.

Brady bár a legtöbb, 28 touchdown passzt adta a ligában, a 14 interception miatt karrierje legrosszabb, 85,7-es, QB-ratingjével zárta a szezont. Ennek fő oka a vállsérülése lehetett.

2003-as szezon

[szerkesztés]

A 2003–2004-es szezonban, a 2-2-es szezon kezdet ellenére, egy 12 győzelmet bemutató szériának köszönhetően, fantasztikus teljesítménnyel megnyerték a csoportjukat, az AFC Eastet. Brady legjobb meccse a Buffalo Bills ellen volt, ahol 122.9-es QB-ratinget produkált.

A Play-off első két körében a Tennessee Titans-t és az Indianapolis Colts-ot verték ki, majd ezután a Super Bowlban az NFC bajnokát, a Carolina Pantherst győzték le, hasonló módon, mint két évvel azelőtt a St. Louis Rams-t, hiszen újra Vinatieri field goalja döntött. Azonban Brady, ha lehet, még a két évvel azelőttinél is jobb játékot bemutatva, 354 passzolt yardja mellett 3 touchdown-t érő átadása is volt. Természetesen Brady-t újra a döntő legértékesebb játékosának(MVP) választották.

2004-es szezon

[szerkesztés]

A 2004–2005-ös szezon alatt a New England Patriots, Brady vezérletével, egy fantasztikus sorozatot produkálva, az előző idényt is figyelembe véve, 21 egymást követő alapszakaszmeccsen ünnepelhettek győzelmet. Az alapszakaszt, az előző évhez hasonlóan, 14-2-vel zárták, egyedülálló módon a címvédő csapatok közül. A Patriots így, négy év alatt a harmadik alkalommal, megnyerte csoportját, az AFC Eastet. Brady a Playoffban győzelemre vezette a csapatát a Pittsburgh Steelers és az Indianapolis Colts ellen is. A liga legjobb védekező alakulatával felálló Steelers ellen Brady az év meccsét játszotta, elérve a 130.5-es QB ratinget. Az egész évet tekintve 92,6-es volt a ratingje, ami NFL karrierjének addigi legjobbja volt. A harminckilencedik Super Bowlban az NFC győztesével, a Philadelphia Eaglessel kerültek szembe, akiket Brady 2 Touchdown passzával és 236 passzolt yardjával 24-21-re győztek le, négy év alatt harmadszor megnyerve a Super Bowlt.

2005-ös szezon

[szerkesztés]

A 2005–2006-os idényben a Patriots Tom Brady passzjátékára volt utalva, miután legfőbb futójátékosai, mint Corey Dillon vagy Kevin Faulk, megsérült. Brady teljesítette a rá hárult feladatot, 4110 yardot és 26 Touchdownt passzolva az alapszakaszban, ami az előző évinél alig rosszabb, 92,3-es ratinget eredményezett. Emellett Brady 89 yardot futott, és karrierje legkevesebb interceptionét dobta. Az Atlanta Falcons ellen pedig fantasztikus 140,3-es ratinget produkált. A sérült Pats így végül is 10-6-tal végzett, bejutva ezzel a playoffba.

Miután a Wild Card meccsen a Patriots 28-3-ra legyőzte a Jacksonville Jaguarst, Brady a következő körben kénytelen volt elszenvedni első playoff vereségét, miután az INVESCO Fielden kikaptak a Denver Broncos ellen. Brady 343 passzolt yardja mellett két interceptiont és csupán egy touchdownt dobott.

A szezon után derült ki, hogy Brady december óta sérvvel küszködött, amiről a Linebacker Willie McGinest úgy nyilatkozott, hogy Brady tudott róla, ennek ellenére vállalta a játékot. A sérülés volt az oka annak is, hogy a meghívás ellenére Brady nem tudott részt venni a Pro Bowlon.

2006-os szezon

[szerkesztés]

Sorozatban negyedszer megnyerve csoportjukat, az AFC Eastet, 12-4-gyel zárták az alapszakaszt. Brady a 3,529 yard mellett 24 touchdownt dobott. Ebben az évben nem választották be a Pro Bowl csapatába. A rájátszás első, wild card fordulójában a csoportrivális New York Jetssel kerültek szembe, akiket fölényesen, 37-16-ra győztek le. Brady 2 TD passzt adott. A következő körben a Pats San Diegóba utazott, a Chargers otthonába. Brady ekkor először játszott playoff meccset szülőföldjén, Kaliforniában. Brady és a Pats keményen küzdött a Super Bowl esélyeseként számon tartott, a legjobb futóval, LaDainian Tomlinsonnal felálló Chargers ellen. Brady három interceptiont dobott a meccsen, de a negyedik negyedben kulcsjátékokat hozva végül Coldwell 49 yardos elkapása után Gostkowski field goaljával 24-21-re győztek.

Az AFC konferenciadöntőjében azzal az Indianapolis Coltssal kerültek szembe, akivel a korábbi három rájátszásból kétszer találkoztak. Brady és a Pats nagyszerű teljesítményt produkálva 21-6-os vezetéssel zárta a félidőt. Azonban a második félidőben Manning, rácáfolva korábbi playoffokban nyújtott játékára, visszahozta a meccset a Colts számára, majd a vezetést is átvette. A Patsnek az utolsó két percben még lett volna lehetősége a fordításra, azonban Brady egy hosszú passzt megkísérelve interceptiont dobott, így a Patriots 38-34-es vereséget szenvedett, és nem jutott be a Super Bowlba.

2007-es szezon

[szerkesztés]

Alapszakasz

[szerkesztés]

A New England a 2007–2008-as szezonra mind WR, mind TE posztra „bevásárolt”. A holtszezonban megszerezték Donte Stallworth-öt, Wes Welker-t, Kelley Washington-t és Randy Moss-t; valamint Kyle Brady-t; és a running back Sammy Morris-t is. A védekező csapat pedig a veteránnak számító linebackerrel, Junior Seau-val bővült. A Patriots egyértelműen a végső győzelemre legesélyesebb csapatként kezdte el az idényt. A Pats 16-0-s alapszakaszt produkált. Brady mindemellett számos rekordot döntött meg, illetve állított be.

  • 7. játékhét: Miami elleni mérkőzésén 6 TD passzával szezoncsúcsot dobott, és tökéletes játékot produkált, elsőként a New England történelmében.
  • 9. játékhét: Indianapolis Colt elleni meccsen 3 TD passzával megdöntötte Peyton Manning rekordját, mivel zsinórban 9 mérkőzésen szerzett 3 vagy több touchdownt.
  • 12. játékhét: Az Eagles ellen elérte 25 000. passzolt yardját, mivel csak egyetlenegy TD-t passzolt, végetért a „3 touchdown” sorozata 10 mérkőzéssel.
  • 13. játékhét: A Ravens elleni találkozón az NFL történetében negyedikként teljesítette az egy szezonban passzolt 40 TD-t. Így bekerült a 40-esek, Kurt Warner, Peyton Manning és Dan Marino (kétszer is teljesítette) közé.
  • 14. játékhét: A Pittsburgh legyőzésével, mivel 4 touchdownt szerzett, utolérte az egy szezon alatt 45 TD-t passzoló Dan Marinót és Peyton Manninget. Ez volt a 11. meccse, amin 3 vagy több TD-t szerzett, így Marino 10-es rekordját is felülmúlta. Karrierje során 2. alkalommal ért el 4000 yardot.
  • 16. játékhét: Brady 3. TD passza a Pats szezonbeli 71. TD-je volt, ezzel megdöntötték a Miami Dolphins 1984-es rekordját, ami 70 volt. Az irányító 12 meccsen passzolt 3 vagy több touchdownt.
  • 17. játékhét: Az alapszakasz utolsó mérkőzésén Tom 2 TD-t passzolt, így megdöntötte Peyton Manning egy szezonban dobott 49 TD-s rekordját. A meccsen Randy Moss 23. TD elkapásával szintén rekordot állított fel. Brady 578 passzából 398 sikeres volt, ez 68,9%, 4806 yardja minden idők 3. legjobbja. 50 touchdown passza egyedülálló, minden minden idők legtöbbje. Mindemellett az alapszakasz MVP-je lett, valamint a legjobb támadó játékos.

Playoff

[szerkesztés]

A tökéletes alapszakasz után a playoff első mérkőzésén a Jacksonville volt a Patriots ellenfele. Brady 28 passzából 26 sikeres volt, ezzel a 92,9%-os pontossággal már a legpontosabban passzoló játékosnak is tudhatta magát. A győzelemmel megdöntötték a Dolphins rekordját, mivel már 17 mérkőzés óta veretlenek voltak. A San Diego Chargers elleni rossz szereplése ellenére (3 interseption) megszerezték a főcsoport győzelmet 21-12-re. Tom hét idénye alatt negyedszerre jutott be a Super Bowlba. A döntőben a New York Giants védelmével kellett szembenéznie a quarterbacknek. A Giants linebackerjei 5-ször sackelték Brady-t. A már régóta sérülésekkel küzdő irányító 3 perccel a 4. negyed vége előtt touchdownt érő passzot adott Moss-nak, ám az ellenfél utolsó pillanatban szerzett 7 pontjával 17-14-re vereséget szenvedett a New England. A mérkőzés minden idők legnagyobb döntőbeli fordítása volt. (Tom Brady dobóvállával sérült listán volt a teljes szezon alatt)

2008-as szezon

[szerkesztés]

A szezonkezdő meccsen a Kansas City safetyje Bernard Polland szerencsétlen tackle folytán Brady bal térde súlyosan megsérült. Jelenleg két műtéten van túl és jelen van a csapat edzésein. Azáltal, hogy a szezon hátralevő részét ki kellett hagynia, megszakadt a 111 mérkőzéses sorozat, eddig a pillanatig ugyanis ennyi mérkőzésen volt kezdő egyhuzamban, amivel az NFL listáján a negyedik helyet foglalta el.

2009-es szezon

[szerkesztés]

A sérüléséből visszatérve, a szezon nyitómérkőzésén 378 yardot és 2 touchdownt passzolt a Buffalo Bills ellenében. A mérkőzés utolsó perce még 24-13-as Buffalo vezetéssel kezdődött meg, Benjamin Watson azonban Brady 2 passzát is sikeresen az ellenfél célterületérre juttatta, megszerezve ezzel a győzelmet csapata számára. Brady nem csak a győzelemnek, hanem egy különdíjnak is örülhetett, ugyanis karrierje során tizenharmadjára érdemelte ki az AFC Offensive Player of the Week (AFC A Hét Támadójátékosa) megtisztelő címét.

Magánélet

[szerkesztés]

Brady 2004-től 2006 végéig Bridget Moynahannel élt együtt. 2007 februárjában Moynahen a People magazinnak megerősítette, hogy már több mint három hónapja Brady gyermekét hordja a szíve alatt. Brady és Moynahen valamikor 2006 decemberének elején vetettek véget kapcsoltuknak, körülbelül akkor, amikor Bridget teherbe esett. A gyermek 2007 augusztus 22-én, Santa Monicában született meg, és a John Edward Thomas Moynahan nevet kapta. Brady 2009-ben feleségül vette a szupermodell Gisele Bündchent.

Statisztikák

[szerkesztés]

Alapszakasz

[szerkesztés]

(az adatok frissítve: 2011.10.09.)

ÉV Csapat Játszott Kezdő Győzelem Passz. Fut. Fumb.
Kísér. Pct Yds YPA Legh. TD Int Rate Kis. Yds Átl. TD Fum Lost
2000 NE 1 0 0 1 3 33.3 6 2 6 0 0 42.4 0 0 0.0 0 0 0
2001 NE 15 14 11 264 413 63.9 2,843 6.9 91 18 12 86.5 36 43 1.2 0 12 3
2002 NE 16 16 9 373 601 62.1 3,764 6.3 49 28{×} 14 85.7 42 110 2.6 1 11 5
2003 NE 16 16 14 317 527 60.2 3,620 6.9 82 23 12 85.9 42 63 1.5 1 13 5
2004 NE 16 16 14 288 474 60.8 3,692 7.8 50 28 14 92.6 43 28 0.7 0 7 5
2005 NE 16 16 10 334 530 63.0 4,110{×} 7.8 71 26 14 92.3 27 89 3.3 1 4 3
2006 NE 16 16 12 319 516 61.8 3,529 6.8 62 24 12 87.9 49 102 2.1 0 12 4
2007 NE 16 16 16 398 578 68.9{×} 4,806{×} 8.3 65 50{×} 8 117.2{×} 37 98 2.6 2 6 4
2008 NE 1 1 1 7 11 63.6 76 6.9 28 0 0 83.9 0 0 0 0 0 0
2009 NE 16 16 10 371 565 65.7 4398 7.8 28 13 96.2 29 44 1.5 1 4 2
2010 NE 16 16 14 324 492 65.9 3900 7.9 36{×} 4 111.0{×} 31 30 1.0 1 3 1
2011 NE 6 6 5 160 237 67.5 2163 9.1 99{×} 16 8 104.8 10 30 3.0 0 0 0
Karrier 151 149 116 3156 4947 63.8 36907 7.5 99{×} 277 111 95.6 346 637 1.8 7 72 32
:{×} League Leader
  • egy 23 yardos elkapás (12/22/01 vs. Miami)
  • egy 36 yardos punt, ami az 1 yardos vonalon landolt (12/07/03 vs. Miami)

Playoffs

[szerkesztés]

(az adatok frissítve: 2011.10.09.)

Év Csapat Játszott Győzelem Passz Futás
Kis Pct Yds YPA TD Int Rate Kis. Yds Átl. TD
2001 NE 3 3 60 97 61.9 572 5.9 1 1 77.3 8 22 2.8 1
2003 NE 3 3 75 126 59.5 792 6.3 5 2 84.5 12 18 1.5 0
2004 NE 3 3 55 81 67.9 587 7.2 5 0 109.4 7 3 0.5 1
2005 NE 2 1 35 63 55.6 542 8.6 4 2 92.2 3 8 2.7 0
2006 NE 3 2 70 119 58.9 724 6.1 5 4 76.5 8 18 2.3 0
2007 NE 3 2 77 109 70.6 737 6.8 6 3 96.0 4 -1 -0.3 0
2009 NE 1 0 23 42 54.8 154 3.7 2 3 49.1 0 0 0 0
2010 NE 1 0 29 45 64.4 299 6.6 2 1 89.0 2 2 1.0 0
Karrier 19 14 424 682 62.2 4407 6.5 30 16 85.7 44 70 1.6 2

További információk

[szerkesztés]
  • Michael Holley: Belichick és Brady. A New England Patriots legendás párosának útja az NFL csúcsára; ford. Bodnár Zalán; Twister Media, Bp., 2017
  • Tom Brady: A TB12 módszer. Az élethosszig tartó csúcsteljesítmény titka az amerikai futball sztárjától; ford. Keresnyei Klára; Alexandra, Pécs, 2018