„Első generációs vadászrepülőgép” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[nem ellenőrzött változat][nem ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
Pasztillabot (vitalap | szerkesztései)
a Robot dolgozik: – cseréje nagykötőjelre
aNincs szerkesztési összefoglaló
2. sor: 2. sor:
[[Kép:F-86F.jpg|thumb|300px|Amerikai [[F–86 Sabre|F–86F Sabre]] vadászbombázó]]
[[Kép:F-86F.jpg|thumb|300px|Amerikai [[F–86 Sabre|F–86F Sabre]] vadászbombázó]]


Az '''első generációs harci repülőgépek''' a második világháború és az ötvenes évek közepe között kifejlesztett, sugárhajtású harci repülőgépek voltak. Ezek a repülőgépek szubszonikusak voltak, azaz még nem tudták átlépni a hangsebességet. A [[második világháború]] sok repülőgépével ellentéteben már teljesen fémből épültek, nem használtak fel bennük fát vagy textíliát. A világháborúban elterjedt géppuskák helyett, szinte kizárólag a nehezebb, de nagyobb tömegű lövedékét messzebbre lőni képes gépágyúk alkották a beépített fegyverzetet, emellett a szárnyak és a törzs alatt, hasonlóan a világháborús repülőgépekhez, nem irányított rakétákat és bombákat hordoztak. Szárnyuk, a korábban általánosan használt egyenes szárny helyett nyilazott, ami lehetővé tette a nagyobb sebességek elérését. Első generációs harci repülőgépek napjainkban már sehol nem állnak rendszerben.
Az '''első generációs vadászrepülőgépek''' a második világháború és az ötvenes évek közepe között kifejlesztett, sugárhajtású [[vadászrepülőgép]]ek voltak. Ezek a repülőgépek [[szubszonikus]]ak voltak, azaz még nem tudták átlépni a [[hangsebesség]]et. A [[második világháború]] sok repülőgépével ellentéteben már teljesen fémből épültek, nem használtak fel bennük fát vagy textíliát. A világháborúban elterjedt géppuskák helyett, szinte kizárólag a nehezebb, de nagyobb tömegű lövedékét messzebbre lőni képes [[gépágyú]]k alkották a beépített fegyverzetüket, emellett a szárnyak és a törzs alatt, hasonlóan a világháborús repülőgépekhez, nem irányított rakétákat és bombákat hordoztak. Szárnyuk, a korábban általánosan használt [[egyenes szárny]] helyett [[nyilazott szárny|nyilazott]], ami lehetővé tette a nagyobb sebesség elérését. Első generációs vadászrepülőgépek napjainkban már sehol nem állnak rendszerben.


Jelentős típusok:
Jelentős típusok:

A lap 2007. július 23., 17:49-kori változata

A MiG–15 lengyel felségjelzéssel.
Amerikai F–86F Sabre vadászbombázó

Az első generációs vadászrepülőgépek a második világháború és az ötvenes évek közepe között kifejlesztett, sugárhajtású vadászrepülőgépek voltak. Ezek a repülőgépek szubszonikusak voltak, azaz még nem tudták átlépni a hangsebességet. A második világháború sok repülőgépével ellentéteben már teljesen fémből épültek, nem használtak fel bennük fát vagy textíliát. A világháborúban elterjedt géppuskák helyett, szinte kizárólag a nehezebb, de nagyobb tömegű lövedékét messzebbre lőni képes gépágyúk alkották a beépített fegyverzetüket, emellett a szárnyak és a törzs alatt, hasonlóan a világháborús repülőgépekhez, nem irányított rakétákat és bombákat hordoztak. Szárnyuk, a korábban általánosan használt egyenes szárny helyett nyilazott, ami lehetővé tette a nagyobb sebesség elérését. Első generációs vadászrepülőgépek napjainkban már sehol nem állnak rendszerben.

Jelentős típusok:

Sablon:1grep