„Theatinusok temploma (München)” változatai közötti eltérés

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
[ellenőrzött változat][ellenőrzött változat]
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
BinBot (vitalap | szerkesztései)
a Évszámok és más számok toldalékának hangrendi egyeztetése kézi ellenőrzéssel
BinBot (vitalap | szerkesztései)
a Kora/késő + időszak (napszak, évszak, korszak stb.) különírása kézi botszerkesztéssel (lásd: Szerkesztő:BinBot/munka/kora)
18. sor: 18. sor:
[[II. Miksa Emánuel bajor választófejedelem|Miksa Emánuel]] trónörökös herceg megszületése után [[Agostino Barelli]] olasz építész kapta meg Ferdinand Máriától a megbízást, amely minden eddigit elhomályosító templom építésre szólt. A templom alapkövét 1663-ban fektették le. Mintája a római [[Sant’Andrea della Valle]] templom volt.
[[II. Miksa Emánuel bajor választófejedelem|Miksa Emánuel]] trónörökös herceg megszületése után [[Agostino Barelli]] olasz építész kapta meg Ferdinand Máriától a megbízást, amely minden eddigit elhomályosító templom építésre szólt. A templom alapkövét 1663-ban fektették le. Mintája a római [[Sant’Andrea della Valle]] templom volt.


1675-ben szentelték fel. Ez lett az első olasz későbarokk stílusú templom, amelyet az Alpoktól északra építettek fel. Felszentelése után udvari templomi funkciót is betöltött, kriptája a [[Wittelsbach-ház|Wittelsbachok]] egyik fontos temetkezőhelye lett (a [[Miasszonyunk templom (München)|Miasszonyunk temploma]] ''(Frauenkirche)'' mellett). A korabeli szokások szerint az elhunytaknak csak a testét helyezték el a kriptában, szívüket máshol, általában a Altöttingi kegykápolnába, külön szívurnákba tették. Jelenleg (2012) a kriptában a Wittelsbach uralkodócsalád 47 tagja nyugszik, köztük több bajor választófejedelem és király.
1675-ben szentelték fel. Ez lett az első olasz késő barokk stílusú templom, amelyet az Alpoktól északra építettek fel. Felszentelése után udvari templomi funkciót is betöltött, kriptája a [[Wittelsbach-ház|Wittelsbachok]] egyik fontos temetkezőhelye lett (a [[Miasszonyunk templom (München)|Miasszonyunk temploma]] ''(Frauenkirche)'' mellett). A korabeli szokások szerint az elhunytaknak csak a testét helyezték el a kriptában, szívüket máshol, általában a Altöttingi kegykápolnába, külön szívurnákba tették. Jelenleg (2012) a kriptában a Wittelsbach uralkodócsalád 47 tagja nyugszik, köztük több bajor választófejedelem és király.


==Irodalom==
==Irodalom==

A lap 2016. augusztus 11., 21:13-kori változata

Theatinusok temploma
Szent Kajetán-templom
Theatinerkirche
A Theatinusok temploma
A Theatinusok temploma
TelepülésMünchen
CímMünchen, Bajorország
Megnyitás1675. június 11.
Építési stílusbarokk építészet
Építész(ek)
  • Agostino Barelli
  • Lorenzo Perti
Hasznosítása
Felhasználási területtemplom
Tulajdonos
Elhelyezkedése
Theatinusok temploma (Bajorország)
Theatinusok temploma
Theatinusok temploma
Pozíció Bajorország térképén
é. sz. 48° 08′ 31″, k. h. 11° 34′ 35″Koordináták: é. sz. 48° 08′ 31″, k. h. 11° 34′ 35″
Térkép
Theatinusok temploma weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Theatinusok temploma témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

A Thienei Szent Kajetánnak szentelt templom eredete egy fogadalmon alapszik, amelyet Henrietta Adelheid savoyai hercegnő (1636–1676), Ferdinánd Mária bajor választófejedelem hitvese tett 1659-ben, amelynek értelmében a trónörökös megszületését akarta egy udvari templom építésével meghálálni. Ez egyben a theatinus szerzetesek rendi temploma is lett volna. A templom a müncheni Theatinerstraße 22. szám alatt található.

Miksa Emánuel trónörökös herceg megszületése után Agostino Barelli olasz építész kapta meg Ferdinand Máriától a megbízást, amely minden eddigit elhomályosító templom építésre szólt. A templom alapkövét 1663-ban fektették le. Mintája a római Sant’Andrea della Valle templom volt.

1675-ben szentelték fel. Ez lett az első olasz késő barokk stílusú templom, amelyet az Alpoktól északra építettek fel. Felszentelése után udvari templomi funkciót is betöltött, kriptája a Wittelsbachok egyik fontos temetkezőhelye lett (a Miasszonyunk temploma (Frauenkirche) mellett). A korabeli szokások szerint az elhunytaknak csak a testét helyezték el a kriptában, szívüket máshol, általában a Altöttingi kegykápolnába, külön szívurnákba tették. Jelenleg (2012) a kriptában a Wittelsbach uralkodócsalád 47 tagja nyugszik, köztük több bajor választófejedelem és király.

Irodalom

Külső hivatkozások

Commons:Category:Theatinerkirche (München)
A Wikimédia Commons tartalmaz Theatinusok temploma (München) témájú médiaállományokat.

Sablon:Csonk-épít