Ugrás a tartalomhoz

Római katolikus templom (Bükkszentkereszt)

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Római katolikus templom
Vallásrómai katolikus egyház
EgyházmegyeEgri főegyházmegye
Védőszenta Szent Kereszt felmagasztalása
TelepülésBükkszentkereszt
Elhelyezkedése
Római katolikus templom (Magyarország)
Római katolikus templom
Római katolikus templom
Pozíció Magyarország térképén
é. sz. 48° 04′ 02″, k. h. 20° 37′ 52″48.067206°N 20.631191°EKoordináták: é. sz. 48° 04′ 02″, k. h. 20° 37′ 52″48.067206°N 20.631191°E
Térkép
A Wikimédia Commons tartalmaz Római katolikus templom témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Bükkszentkereszt római katolikus temploma a Kossuth utca 23-ban áll.

Története

[szerkesztés]

Az akkor még Újhutának nevezett falu lakosságának nagy többsége mindig katolikus volt, mivel a koronauradalomban csak római katolikus munkásokat alkalmaztak. A falunak először Simonides János, a huta bérlője emeltetett egy kápolnát fából; a kápolnába saját költségén szlovák nyelvű papot hozatott. Ez az építmény 22 évet bírt ki, aztán az egyik vasárnapi szentmise után a hívek szeme láttára összeomlott. Oltárát Répáshutára vitték, örökmécsese a község múzeumába került.

A fa kápolna helyén 18001801-ben kőtemplomot emeltek. Alapkövét 1800. március 3-án rakták le, és egy év múlva, 1801 húsvétvasárnapján szentelték fel a Szent Kereszt felmagasztalása tiszteletére. Az üvegcsillárt 1887-ben a Bükk utolsó üveggyárosa ajándékozta a templomnak.

Tornya eredetileg fából épült, de egy villámcsapás eredményeként leégett, ezért később téglából építették újjá. A harangokat a templomkertben állított haranglábon helyezték el. A két eredeti, rézből öntött harangot az első világháborúban leszerelték, hogy ágyút öntsenek belőlük.

Az épület

[szerkesztés]

Az építmény barokk stílusú.

Belső berendezésének nagy részét:

a koronauradalom ajándékaként az 1786-ban feloszlatott pálos rend diósgyőri kolostorából hozták át. Így került ide a. Különlegességnek számít a szószék, aminek oldalán a négy evangélistát eredeti ruházatuktól eltérően, a pálosok fehér öltözetében ábrázolták az azt készítő sajóládi pálos szerzetesek.

Főoltára Assisi Szent Ferenc felmagasztalását ábrázolja.

A templom kertjében temették el a falut felvirágoztató Simonides Jánost.

Források

[szerkesztés]