Martin Gore
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Martin Lee Gore | |
![]() | |
Életrajzi adatok | |
Született |
1961. július 23. (59 éves) Basildon, Essex, Anglia |
Pályafutás | |
Műfajok | |
Hangszer | |
Hang | tenor |
Tevékenység | zeneszerző, szövegíró, előadóművész |
Kiadók | Mute Records |
IPI-névazonosító | 00051559677 |
Martin Lee Gore weboldala | |
![]() A Wikimédia Commons tartalmaz Martin Lee Gore témájú médiaállományokat. |
Martin Lee Gore (Basildon, Essex, Anglia, 1961. július 23.) zeneszerző, szövegíró, előadóművész; a Depeche Mode alapító tagja 1980-tól. Miután Vince Clarke 1981-ben Speak & Spell debütáló albumuk után elhagyta a csapatot, Gore lett a Depeche Mode fő dalszerzője.
Dalszerzői tevékenység[szerkesztés]
Gore emellett énekesként is kiveszi a részét a csapat munkájából, elsősorban a Depeche Mode lágyabb (szerelmes) balladáival, lágyabb tenor hangja kitűnő kontrasztot kínál David Gahan drámai baritonjához. 1980-ban, Martin megismerkedett Andrew Fletcherrel a Van Gogh Clubban, majd csatlakozott Vince Clarke és Andy csapatához a Composition of Sound-hoz. Hamarosan a csapat énekesként felvette David Gahant, aki a próba meghallgatáson David Bowie "Heroes" c. számával aratott nagy sikert. Gahannak köszönhető a "Depeche Mode" elnevezés is, amelyet egy francia divatmagazin címéből kölcsönzött.
A Depeche Mode első albumáért (Speak & Spell) elsősorban Vince Clarke volt felelős. Gore mindössze két számmal járult hozzá az album sikeréhez, az instrumentális "Big Muff" és a "Tora! Tora! Tora!" c. számokkal. Amikor Vince Clarke bejelentette távozását a Depeche Mode-tól 1981-ben, Martin vette át a szövegírói és zeneszerzői feladatokat a csapatban, hiszen már 12 éves kora óta szerzett dalokat.
A Depeche Mode második albumára, az A Broken Frame-re írt dalok rendkívüli mértékben különböztek mind szövegükben, mind hangzásukban Vince Clarke Speak & Spell-en megismert stílusától. A legjellemzőbb témák ezt követően a viszonzatlan szerelem és naivitás, valamint a politikától egészen a vallásig mindenféle megütközést keltő kérdéskör. Miután Alan Wilder véglegesen csatlakozott a csapathoz 1983-ban, egyre meghatározóbb szerephez ő jutott a dalok végső hangzásával kapcsolatban, az 1993-as Depeche Mode albummal bezárólag.
1989-től számítható Martin Gore szólókarrierje. Az ekkor megjelent Counterfeit e.p., majd ennek folytatásaként 2003-ban a Counterfeit² a Gore által kedvelt nagy elődök feldolgozásait tartalmazza jellegzetesen Martin Gore-os hangzással. Az utóbbi albumhoz klubkoncert-turné is kapcsolódott. A két nagylemez (és az erről kimásolt három kislemez) mellett több további feldolgozást és remixet is jegyez Gore, melyek közül a "Coming back to you" Leonard Cohen-feldolgozás emelhető ki.
Martin Gore nemzetközi dalszerzői tevékenységéért 1999-ben elnyerte a legrangosabb brit dalszerzői kitüntetést, az Ivor Novello díjat.[1]
Magánélet[szerkesztés]
1994. augusztus 27-én Martin elvette Suzanne Boisvert fehérnemű divattervezőt. A házasságból két lánya és egy fia született: Viva Lee Gore (1991. június 6.) és Ava Lee Gore (1995. július), valamint Calo Leon Gore (2002. július 27.). A család sokáig Santa Barbarán, Kaliforniában élt, csak néhány sarokra attól a stúdiótól, ahol a Depeche Mode új albumát is rögzítették. 2006 januárjában Martin és Suzanne elvált egymástól. 2005-ös dala, a Playing the Angel albumon található "Precious" a válás okozta trauma eredményeként született, amit a volt nejével élő három gyermekének írt.
Szóló diszkográfia[szerkesztés]
Albumok[szerkesztés]
- Counterfeit e.p. (Mute STUMM 67, 1989)
- Counterfeit² (Mute STUMM 214, 2003)
Kislemezek[szerkesztés]
- Compulsion (1989)
- Stardust (2003)
- Loverman EP (2003)
Feldolgozások és közreműködések[szerkesztés]
- 1995 Gore Leonard Cohen "Coming Back To You" c. számának feldolgozásával szerepel a szerző tiszteletére kiadott Tower of Song c. lemezen.
- 2004 Gore a Client együttes "Overdrive" c. számában vokálozik.
- 2006 Gwen Stefani The Sweet Escape c. albumának "Wonderful Life" c. dalában gitározik.
- 2007 A Onetwo együttes "Cloud Nine" c. számának dalszerzőjeként és gitárosaként működik közre.
- 2007 Nitzer Ebb "Once You Say" dalának hátterében vokálozik Gore.
- 2009 A francia Nouvelle Vague együttes 3 c. feldolgozásalbumának nyitószáma a "Master and Servant" a Depeche Mode-tól, háttérénekesként az eredeti dalszerző, Gore is közreműködik (az énekesnő Melanie Pain).[2]
Remixek[szerkesztés]
- 1994 Spirit Feel – "Rejoice" (Mystic Span Mix)
- 1995 Garbage – "Queer" (The Most Beautiful Woman in Town Mix)
- 1999 ON – "Soluble Words" (Sublingual Remix)
- 2003 Señor Coconut And His Orchestra – "Smooth Operator" (In-Disguise Remix)
Martin által énekelt Depeche Mode számok[szerkesztés]
A Depeche Mode énekese David Gahan, azonban alkalmanként Martin is elénekel néhány számot. A következő lista a időrendben tartalmazza a Martin által énekelt számokat.
- Speak & Spell
- "Any Second Now (Voices)"
- Construction Time Again
- "Pipeline"
- Some Great Reward
- "It Doesn't Matter"
- "Somebody"
- Black Celebration
- "A Question of Lust"
- "Sometimes"
- "It Doesn't Matter Two"
- "World Full of Nothing"
- "Black Day"
- Music for the Masses
- "The Things You Said"
- "I Want You Now"
- "Route 66"
- Violator
- "Personal Jesus (acoustic)"
- "Enjoy the Silence (Harmonium)"
- "Sweetest Perfection"
- "Blue Dress"
- Songs of Faith and Devotion
- "Death's Door" Until the End of the World (filmzene)
- "Judas"
- "One Caress"
- Ultra
- "Home"
- "The Bottom Line"
- Exciter
- "Comatose"
- "Breathe"
- Playing the Angel
- "Macro"
- "Damaged People"
- Sounds of the Universe
- "Jezebel"
- "The Sun And The Moon And The Star"
Duett A következő számokat Martin és Dave együtt adják elő. Egyes számoknál mindketten egyszerre énekelnek (például "Behind the Wheel"), míg másoknál Dave énekli a versszakokat, míg Martin a refrént (például "Everything Counts"). A felsorolt számok listája a Wikipedia szerkesztésében részt vevő rajongók véleménye alapján készült. A csapat részéről hivatalosan nem duettként vannak nyilvántartva.
- Shouldn't Have Done That [A Broken Frame]
- Everything Counts [Construction Time Again]
- Something to Do [Some Great Reward]
- People Are People [Some Great Reward]
- Shake the Disease [The Singles 81-85]
- Here is the House [Black Celebration]
- Behind the Wheel [Music for the Masses]
- Pleasure, Little Treasure [Music for the Masses]
- Waiting for the Night [Violator]
- Insight [Ultra]
- The Sinner In Me [Playing the Angel]
- Nothing's Impossible [Playing the Angel]
- Newborn [Playing the Angel]
- Oh Well [Sounds Of The Universe]
Jegyzetek[szerkesztés]
- ↑ http://www.nme.com/video/id/cJIjmzKK0eQ/search/Ivor+Novello[halott link] Videó: Martin Gore átveszi az Ivor Novello díjat
- ↑ A Nouvelle Vagues együttes honlapja. [2013. július 9-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. június 18.)
|