Julian Brandt
| Julian Brandt | |||||||||||||||||||||||||||||||||
| Julian Brandt 2018-ban | |||||||||||||||||||||||||||||||||
| Személyes adatok | |||||||||||||||||||||||||||||||||
| Születési dátum | 1996. május 2. (30 éves) | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| Születési hely | Bréma, Németország | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| Állampolgárság | német | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| Magasság | 185 cm | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| Testtömeg | 82 kg | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| Poszt | középpályás | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| Klubadatok | |||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jelenlegi klubja | Ajax | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| Mezszám | 70 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
| Junior klubok | |||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
| Felnőtt klubok1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
| Válogatottság2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||
| 1 A felnőtt klubokban játszott mérkőzések és gólok csak a bajnoki mérkőzések adatait tartalmazzák. Utolsó elszámolt mérkőzés dátuma: 2026. május 29. 2 Utolsó elszámolt válogatott mérkőzés dátuma: 2024. november 22. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
A Wikimédia Commons tartalmaz Julian Brandt témájú médiaállományokat. | |||||||||||||||||||||||||||||||||
| Szerzett érmek | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||
Julian Brandt (Bréma, 1996. május 2. –) német válogatott labdarúgó, a holland Eredivisie-ben szereplő Ajax játékosa.
Pályafutása
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]Ifjúsági csapatok
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]A brémai születésű Julian gyerekkora óta futballozik, első csapatai az SC Borgfeld és az FC Oberneuland voltak. 2011-ben a VfL Wolfsburg igazolta le a fiatal tehetséget, első idényében a farkasok U17-es csapatával a B-Junioren Bundesliga területi második helyén végzett.[1] 2012 nyarán, 16 évesen felkerült az U19-esek közé, akikkel területi bajnokságukat megnyerve bejutottak az A-Junioren Bundesliga kieséses szakaszába.[2] (A szezon során 23 mérkőzésen 13 gólt szerzett.) A Hansa Rostock elleni, hosszabbításban megnyert döntőn Brandt végig a pályán volt.[3] A Bundesligával párhuzamosan Brandt játszott a NextGen Series csoportkörében, ahol a Tottenham és az Anderlecht U19-es csapatai ellen gólt szerzett.[4] A 17 éves tehetség a következő idényt is jól kezdte, az őszi szezon során 14 mérkőzésen 6 gólt szerzett. A téli szünetben az átmenetileg kreatív támadókban hiányt szenvedő Bayer Leverkusen igazolta le 350 ezer euró átigazolási díj ellenében.
Bayer Leverkusen
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
A Leverkusen negyedosztályban szereplő második csapatnál bemutatkozó Brandt első mérkőzésén rögtön gólt szerzett.[5] Ez a teljesítmény azonnal utat nyitott neki az első csapathoz: a Bundesligában 2014. február 15-én, egy Schalke elleni vesztes mérkőzésen debütált csereként.[6] Három nappal később bemutatkozhatott a Bajnokok ligájában is, a PSG elleni nyolcaddöntő első felvonásán egy teljes félidőt kapott (!).[7] Április 4-én megszerezte első Bundesliga-gólját: a Hamburg elleni mérkőzés 58. percében Adler bevédte Brandt nem különösebben erős lövését.[5] E mérkőzés után Julian rendre a kezdőcsapatban kapott helyet. Az idényt végül 2 góllal és 2 gólpasszal zárta. A következő idény elején bokaszalag szakadást szenvedett, így egy hónapot ki kellett hagynia. Visszatérése után jobbára kiegészítő embernek számított, a Bellarabi-Szon szélsőpáros tagjait váltotta a mérkőzéseken. A büntetőrúgással végződő Atlético de Madrid elleni BL-nyolcaddöntőt a padról nézte végig, a Bayern München elleni úgyszintén maratoni német kupa negyeddöntőt végigjátszotta. A gyógyszergyáriak mindkét esetben alulmaradtak. A szezont végül 4 találattal zárta. A 2015-16-os idény első felében is főleg csereként játszott, de azért a Viktoria Köln elleni német kupa mérkőzésen jegyzett 1 góljával és 3 gólpasszával jelezte, hogy figyelni kell rá.[8] Igazán a tavaszi félszezonban lendült formába, remek összjátékával kiszorította a tapasztaltabb Mehmedit a kezdőcsapatból. A március 20. és április 30. közötti 6 forduló mindegyikén betalált, mely egyedülálló a klub történetében. Összesen 9 góllal végzett, mellyel Chicharito mögött a második lett a házi góllövőlistán.
Borussia Dortmund
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]2019. május 22-én hivatalosá vált, hogy 25 millió euró fejében, öt évre írt alá a Borussia Dortmundhoz.[9]
Ajax
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]2026. július 31-én hároméves szerződést írt alá a holland Ajax csapatához.[10]
A válogatottban
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
Brandt több német korosztályos válogatottban is játszott, az U17-esekkel részt vett a 2012-es Európa-bajnokságon, ahol ezüstéremmel zártak. Julian az összes mérkőzésen a rkeken kapott helyet.
2014 júniusában a német U19-es válogatottal kvalifikálta magát a Magyarországon megrendezésre kerülő U19-es Európa-bajnokságra. A tornát végül megnyerték, Brandt az összes mérkőzésen pályára lépett. 2015-ben részt vett az U20-as világbajnokságon, ahol 2 gólt szerzett a meglepetésre már a negyeddöntőben búcsúzó, nagy esélyesnek kikiáltott német csapatban.
2016 augusztusában a német U23-as csapat tagjaként részt vett a rioi olimpián. A döntőig jutó válogatott minden mérkőzését végigjátszotta, gólt ugyan nem szerzett, de 6 mérkőzésen 7 gólpasszt adott. A tizenegyesekkel elvesztett fináléban saját büntetőjét értékesítette.
A felnőtt válogatottban mindössze 20 évesen, 2016. május 29-én, egy Szlovákia elleni barátságos mérkőzésen mutatkozott be. Egy félidőt játszott az 1-3 arányban elveszített mérkőzésen.[11] Tagja volt a 2016-os Európa-bajnokságra készülő német válogatottnak, de a végső keretszűkítés után kiesett az utazó keretből.[12]
Sikerei, díjai
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]Klub szinten
- A-Junioren-Bundesliga: bajnok (VfL Wolfsburg U19, 2013)
Válogatott szinten
- U17-es Európa-bajnokság: ezüstérmes (Németország U17, 2012)
- U19-es Európa-bajnokság: aranyérmes (Németország U19, 2014)
- Olimpia: ezüstérmes (Németország U23, 2016)
Egyéni
- Fritz Walter érem ezüst fokozata (U17) (VfL Wolfsburg U19, 2013)
- Fritz Walter érem arany fokozata (U18) (Bayer Leverkusen, 2014)
A Fritz Walter éremmel legjobb fiatal német labdarúgókat tüntetik ki több kategóriában.
Statisztikái
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]Klubokban
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]Legutóbb frissítve: 2019. május 18-án.
| Klub | Szezon | Liga | Kupa | Európai | Összesen | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pályára lépések | Gólol | Pályára lépések | Gólol | Pályára lépések | Gólol | Pályára lépések | Gólol | ||
| Bayer Leverkusen | 2013–14 | 12 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 14 | 2 |
| 2014–15 | 25 | 4 | 4 | 0 | 6 | 0 | 35 | 4 | |
| 2015–16 | 29 | 9 | 3 | 1 | 12 | 0 | 44 | 10 | |
| 2016–17 | 32 | 3 | 0 | 0 | 8 | 1 | 40 | 4 | |
| 2017–18 | 34 | 9 | 5 | 3 | – | 39 | 12 | ||
| 2018–19 | 33 | 7 | 3 | 2 | 7 | 1 | 43 | 10 | |
| Összesen | 165 | 34 | 15 | 6 | 35 | 2 | 215 | 42 | |
| Teljes karrier | 165 | 34 | 15 | 6 | 35 | 2 | 215 | 42 | |
A válogatottban
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]Legutóbb frissítve: 2024. november 20-án.
| Nemzet | Év | Pályára lépések | Gólok |
|---|---|---|---|
| 2016 | 4 | 0 | |
| 2017 | 9 | 1 | |
| 2018 | 10 | 1 | |
| 2019 | 8 | 1 | |
| 2020 | 4 | 0 | |
| 2021 | 1 | 0 | |
| 2022 | 3 | 0 | |
| 2023 | 8 | 0 | |
| 2024 | 1 | 0 | |
| Összesen | 48 | 3 | |
Góljai a válogatottban
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]| # | Dátum | Helyszín | Ellenfél | Gól | Végeredmény | Verseny |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. | 2017. június 10. | Max-Morlock-Stadion, Nürnberg, Németország | 6–0 | 7–0 | 2018-as világbajnokság-selejtező | |
| 2. | 2018. szeptember 9. | Rhein-Neckar-Arena, Sinsheim, Németország | 1–1 | 2–1 | Barátságos mérkőzés |
Jegyzetek
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]- ↑ "B-Junioren Bundesliga 2011-12". dfb.de. Hozzáférés: 2014. június 6.
- ↑ "A-Junioren Bundesliga 2012-13". dfb.de. Hozzáférés: 2014. június 6.
- ↑ "A-Junioren Bundesliga döntő 2013". Kicker.de. Hozzáférés: 2014. június 6.
- ↑ "Julian Brandt mérkőzései a NextGen Series-ben". Weltfußball.de. Hozzáférés: 2014. június 6.
- 1 2 "Brandt debütáns góljai". Transfermarkt.de. Hozzáférés: 2014. június 6.
- ↑ "Leverkusen - Schalke, 2014". Weltfußball.de. Hozzáférés: 2014. június 6.
- ↑ "Leverkusen - PSG, BL 2014". Weltfußball.de. Hozzáférés: 2014. június 6.
- ↑ "V. Köln - Leverkusen, DFB-Pokal 2015". Transfermarkt.de. Hozzáférés: 2016. június 3.
- ↑ "Bundesliga: beindult a BVB, újabb támadót igazolt 25 millióért" (magyar nyelven). Nemzeti Sport Online. 2019. május 22. Hozzáférés: 2019. május 22.
- ↑ "Ajax signs Julian Brandt". AFC Ajax. Hozzáférés: 2026. július 31.
- ↑ "Németország - Szlovákia, 2016". Transfermarkt.de. Hozzáférés: 2016. június 2.
- ↑ "Sokk! Reus nincs az Eb-keretben" (német nyelven). Kicker.de. Hozzáférés: 2016. június 3.
Források
[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]- Julian Brandt a transfermarkt.de oldalon (németül)
- Julian Brandt a fußballdaten.de oldalon (németül)
- Julian Brandt a Kicker.de oldalon (németül)
- Julian Brandt a weltfußball.de oldalon (németül)
- A Bayer 04 Leverkusen hivatalos honlapja (németül)
- Labdarúgó-középpályások
- Német labdarúgók
- Német olimpikonok
- 1996-ban született személyek
- Brémaiak
- A Bayer 04 Leverkusen II labdarúgói
- A Bayer Leverkusen labdarúgói
- A Borussia Dortmund labdarúgói
- Az Ajax labdarúgói
- A Bundesliga labdarúgói
- Az Eredivisie labdarúgói
- A 2016. évi nyári olimpiai játékok labdarúgói
- A 2018-as világbajnokság labdarúgói
- A 2022-es világbajnokság labdarúgói
- U19-es Európa-bajnok labdarúgók
- Német olimpiai ezüstérmesek
- Konföderációs Kupa-győztes labdarúgók
- Élő személyek