Ugrás a tartalomhoz

Germanicus Iulius Caesar

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Germanicus Iulius Caesar
Germanicus büsztje
Germanicus büsztje
SzületettNero Claudius Drusus
i. e. 15. május 24.[1]
Róma
Elhunyt19. október 10. (33 évesen)[1]
Antiokheia
Állampolgárságarómai
HázastársaAgrippina[2]
Gyermekeikilenc gyermek:
  • Caligula római császár
  • Nero Caesar
  • Julia Drusilla
  • Julia Livilla
  • Drusus Caesar
  • Agrippina
  • Gaius Julius Caesar Germanicus Major
  • Tiberius Julius Caesar Germanicus
  • Ignotus Julius Caesar Germanicus
SzüleiAntonia
Foglalkozása
Tisztsége
Kitüntetései
  • Olympic victor, tethrippon (4-horse chariot) (17)
  • Triumphus (17)
SírhelyeAugustus mauzóleuma
A Wikimédia Commons tartalmaz Germanicus Iulius Caesar témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Germanicus Iulius Caesar Claudianus, adoptálása előtt valószínűleg Nero Claudius Drusus Germanicus (Kr. e. 15. május 15.19. október 10.) római hadvezér, Nero Claudius Drusus és Antonia Minor legidősebb gyermeke, Livia császárné és Marcus Antonius unokája, Claudius császár bátyja. Az idősebb Agrippinát (Agrippina Maior), Augustus unokáját vette feleségül, aki kilenc gyermeket szült neki. Közülük kettő még csecsemőként halt meg, Caius Iulius Caesar pedig kisgyermekként. Hat gyermeke érte meg a felnőttkort:

Germanicus Róma népének körében rendkívül népszerű volt, győzelmeit lelkesen ünnepelték. Augustus is nagyra becsülte, sőt egy időben örökösének is tartotta. Végül a császár 4 körül mostohafia, a szintén kiváló hadvezér Tiberius mellett döntött, de kötelezte őt, hogy örökbefogadja Germanicust, és tegye örökösévé.

Germanicus Pannonia, Dalmatia, Gallia és Germania területén hadakozott. Tehetséges, kiváló hadvezér volt, akit a legiók is szerettek. 12-ben elnyerte a consuli rangot, miután ötszöri alkalommal töltötte be a quaestori magistraturát.

Augustus 14-ben bekövetkezett halála után röviddel a senatus Germanicust nevezte ki a Germaniában állomásozó hadak parancsnokául. Új katonái hamarosan fellázadtak Tiberius ellen, és saját hadvezérüket akarták trónra tenni, ő azonban lojális maradt az új princepshez. Az elkövetkező két évben hadjáratokat vezetett a Rajnától keletre élő germán törzsek ellen. Az ő érdeme, hogy 16-ban a Weser menti csatában legyőzte őket. Germanicus találta meg a 9-ben a teutoburgi erdőnél tőrbe csalt és lemészárolt legiók (a XVII., a XVIII. és a XIX.) maradványait, melyeket végső tisztességben részesített. A legiók védőistenségeit, a sasszobrokat is visszaszerezte, amivel nagy presztízsre tett szert.

A fényes győzelmek ellenére – talán féltékenységből, de valószínűbb, hogy ismerve a birodalom katonai teherbírását, illetve a germán hadszínteret – Tiberius 17-ben hazahívta a határt az Elbáig kitolni akaró Germanicust, akit jutalomképpen diadalmenetben részesített, és másodszor is consullá nevezett ki 18-ban. A következő évben a császár a közel-keleti provinciákba delegálta imperium maiusszal felruházva, ahol 18-ban provinciává szervezte Kappadókia és Kommagene királyságokat, illetve Kelet-Kilikiát. Armeniát – a Parthus Birodalom beleegyezésével – ismét clienskirálysággá tette. Diplomáciai sikereit egy egyiptomi látogatással koronázta meg.

A következő évben Germanicus elhunyt Antiochiában, Syria provincia fővárosában. Halála gyanús körülmények között következett be. A források többsége arra utal, hogy a syriai helytartó, Cnaeus Calpurnius Piso mérgezte meg Tiberius császár utasítására. Germanicus özvegye is emellett kardoskodott, Piso pedig inkább öngyilkosságot követett el, mintsem a népharagnak tette volna ki magát. Valószínű, hogy Tiberius féltékeny lett unokaöccse sikereire, illetve veszélyesnek érezhette népszerűségét és hatalmát. Az ominózus egyiptomi látogatás szintén kivívhatta a császár ellenszenvét, hiszen Aegyptus princepsi magánprovincia volt, és uralója veszélyeztethette Róma gabonaellátását.

Caligula római császár Kr.u. 40-ben vert arany aureus pénzérméje. előoldalán a császár babérkoszorús portréja, hátoldalán pedig apja, Germanicus képmása látható.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. a b BnF források (francia nyelven). (Hozzáférés: 2015. október 10.)
  2. Agrippina


Elődei:
Lucius Cassius Longinus (suff)
és
Titus Statilius Taurus
Utódai:
Caius Silius Aulus Caecina Largus
és
Caius Visellius Varro (suff)


Elődei:
Caius Vibius Marsus (suff)
és
Lucius Voluseius Proculus (suff)
Consul
18. január-április
collega:
Tiberius
SPQR
Utódai:
Lucius Seius Tubero (suff)
és
Livineius Regulus (suff)