Falk Miksa

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen MastiBot (vitalap | szerkesztései) 2010. március 31., 17:54-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Bot: következő hozzáadása: pl:Miksa Falk)
Falk Miksa

Falk Miksa (Pest. 1828. október 7.Budapest. 1908. szeptember 10.), író, politikus, az MTA tagja, Peter Falk amerikai színész dédapja.

Élete

Elszegényedett kereskedőcsalád gyermeke, már 15 éves korában cikkeket írt a Pesten megjelenő német nyelvű lapokban. Pesten tette le a bölcsészdoktori szigorlatot. Bécsben műegyetemi tanulmányokat folytatott, majd 1848-ban hazajött, de rövidesen visszatért Bécsbe, majd 1867-ben végleg hazatelepült.

Falk Miksa sírja Budapesten. Kerepesi temető: 29/3-1-13.

Munkássága

Magyarországon az Ungar című lapnál dolgozott, majd rövid időn belül Bécsbe távozott. Kezdetben az Oesterreichische Zeitungnál dolgozott, majd a lap betiltását követően a Wanderer című lap munkatársa lett. Magyarországon megjelenő lapokban, főként a Pesti Naplóban jelentek írásai, melyekben az abszolutizmust bírálta. Ugyanakkor a bécsi politikát támogató konzervatív cikkeket írt névtelenül a hivatalosnak számító Budapesti Hírlapban. A Kiegyezés után hazatért és a Pester Lloyd főszerkesztője lett. Ezzel egy időben munkatársa a Politikai Hetilapnak. Cikkeiben sokat foglalkozott a nemzetközi kérdésekkel is. Erzsébet királyné (Sissi) magyar nyelvtanára volt. Amint sírja fölött elhangzott:

„ha emlegetjük azt a szeretetet, mellyel Erzsébet királyné igaz asszonyi szíve felénk,
magyarok felé fordult, akkor eszünkbe kell hogy jusson, hogy Falk Miksának adatott
ezt a királyi érzést magyarúl megszólaltatni.”'' [1]

Politikai pályája

1850 és 1860 között csatlakozott a Döblingben élő Széchenyi István köréhez. Cikkeivel elősegítette a kiegyezést. A Deák Ferenc alapította Szabadelvű Párt képviselője lett 1875-től. Kőszeg, Arad és Keszthely városok képviselője volt különböző időpontokban. A párt 1905-ben bekövetkezett bukása után visszavonult a közélettől.

Főbb művei

  • Széchenyi István gróf kora ( Pest, 1868 )
  • Gróf Széchenyi István utolsó évei és halála (Budapest, 1884 )
  • Erzsébet királynéról (Budapest, 1898 )
  • Kor- és jellemrajzok (Budapest, 1902 )

Jegyzet

Források

Irodalom

Külső hivatkozás