Ugrás a tartalomhoz

Dömsödi Gábor

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Dömsödi Gábor
Született1957. augusztus 1. (66 éves)
Budapest[1]
Állampolgárságamagyar
GyermekeiDömsödi Dávid (1987)
Dömsödi Dóra (1992)
Foglalkozása
IskoláiBudapesti Corvinus Egyetem

A Wikimédia Commons tartalmaz Dömsödi Gábor témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Dömsödi Gábor (Budapest, 1957. augusztus 1. –) magyar közgazdász, újságíró, Pásztó város egykori polgármestere.[2]

Életpályája

[szerkesztés]

1957. augusztus 1-jén született Budapesten. Francia nyelvtagozaton érettségizett, és a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemen szerzett diplomát közlekedés-marketing szakon.

Az egyetemmel párhuzamosan a Volán Elektronikában dolgozott operátorként és szervezőként, majd három kollégájával 1981-ben megalapította a Hardwork-Software GM-et, a későbbi Microsystem Rt. egyik elődjét. Elvégezte a Magyar Rádió stúdióját, és a MÚOSZ iskolájában újságíródiplomát szerzett.

1983-ban a Rádió Krónika rovatánál kezdett dolgozni. A 168 óra politikai magazin állandó munkatársa volt. 1986-ban az MTV Híradó munkatársaként riporter lett, és a szombat délutáni Híradó, valamint a 2–3. kiadás műsorvezetője lett.

1989. január 1-jén az akkor alakuló m2-höz igazolt. Szerkesztő-műsorvezetője volt Magyarország első autós műsorának, az Autó2-nek.

Még a Rádióban megismert kollégájával (Friderikusz Sándor) 1990 szeptemberében megalapították a Dömsödi és Friderikusz Produkció Kft.-t.[3] Dömsödi lett az ügyvezető. Ez a cég gyártotta az Autó2 című autós magazint, és a Friderikusz Show-t, amely minden idők magyar nézettségi rekordját tartja. Az m1-en vezette a Napközi című délelőtti műsort.

Az ős m2 elhalása után magazinműsorokat vezetett, és ő lett a Telemázli műsorvezetője. Ezzel egy időben felkérték a Főtér műsorvezetésére is.

Az addigi műsort, szerkesztő és rendező kollégájával teljesen – a mai napig sikeres formájára – alakították, és három éven át vezette.

Miután nem értett egyet azzal, hogy a főszerkesztő átpolitizálná a műsort, távozott, és hátat fordított a televíziónak, saját autós lapot adott ki A+ (Autó Plusz) néven. Dömsödi cége, a Második Produkció Kft. lett a MOL belső lapjának a kiadója is. Ő volt a MOL „névadója” is, és számos reklámfilmet is gyártott a cégnek, mint például a nagy sikerű Dallas főszereplőjével, Larry Hagmannel készített spotot.

2001 őszén indult a NÉVshowR a Magyar Televízióban, ennek társműsorvezetésére kérte fel a producer Dömsödit. A műsor hamar sikeres lett, utóbb az MTV akkori legnézettebb műsoraként búcsúzott a csatornától. Dömsödi Gábor a következő években az ATV-n ért el nézettségi rekordokat, ahol a Névshowrt és a Párshow című kvízműsor vezetését vállalta el. Dömsödi egy alkalommal elindult az MTV elnöki székéért is, de alulmaradt.

Az 1990-es években Solymáron élt, majd a Nógrád megyei Bokor községbe költözött, ahol több ciklusban (2003–2006 között, illetve 2011-től) a falu független polgármesterévé választották.[4] 2014-ben a Nógrád megyei Pásztó polgármesterévé választották meg.[5] Dömsödi Gábor jelenleg újságíróként, kiadóként dolgozik.

A 2018. április 12-én megtartott városi közgyűlés keretében Farkas Attila, volt alpolgármester, (Fidesz) önkormányzati képviselő kért szót, ügyrendi kérdésben. Javasolta a független Dömsödi Gábornak, hogy mondjon le tisztségéről. Ezt követően jelen lévő önkormányzati képviselők felálltak, és elhagyták az ülést. Dömsödi Gábor nem mondott le tisztségéről, ezért a képviselő-testület feloszlatta magát. Augusztus 12-én választottak polgármestert, valamint képviselő-testületi tagokat a helyiek.[6] Dömsödi 2018. augusztus 12-én, elvesztette a polgármester választást, utódja Farkas Attila (Fidesz) 1888 szavazatot kapott, 106-tal többet, mint Dömsödi Gábor és ezzel polgármesterré választották.[7]

A 2021-es magyarországi ellenzéki előválasztáson a Nógrád megyei 1. sz. országgyűlési egyéni választókerületben indult az Új Világ Néppárt jelöltjeként.[8]

Családja

[szerkesztés]

Nős, Dávid fia 1987-ben, Dóra leánya pedig 1992-ben született.

Műsorai

[szerkesztés]
  • Híradó
  • Autó2
  • Napközi
  • Telemázli
  • Főtér
  • Quizfire
  • NÉVshowR
  • Párshow
  • Összezárva Hajdú Péterrel
  • Full HD (Havas és Dömsödi)
  • Dömsödi magában

Könyve

[szerkesztés]
  • Friderikusz és Hajdú serpája voltam; Digitalbooks.hu, Budapest, 2013

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. PIM-névtérazonosító. (Hozzáférés: 2020. július 1.)
  2. Kft., New Wave Media Group. „A Fidesz nyerte a polgármester-választást Pásztón”, http://www.origo.hu/ (Hozzáférés: 2018. augusztus 13.) (magyar nyelvű) 
  3. Figyelő, 2001. július 5–11. (27. szám), 52. o.
  4. Dömsödi Gábor lett Bokor polgármestere. nepszava.hu, 2011. november 20. [2016. március 5-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. november 20.)
  5. http://www.valasztas.hu/dyn/onk14/szavossz/hu/M13/T097/tjk.html
  6. Ketten indulnak Dömsödi Gábor ellen a pásztói időközi választáson vasárnap”, nool.hu, 2018. augusztus 8.. [2018. augusztus 9-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2018. augusztus 8.) 
  7. Pásztó – 20180812 – Nemzeti Választási Iroda”, Nemzeti Választási Iroda (Hozzáférés: 2018. augusztus 13.) (hu-HU nyelvű) 
  8. Az Új Világ Néppárt előválasztási jelöltjei június 4.

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]