Ugrás a tartalomhoz

Clinton Hart Merriam

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Clinton Hart Merriam
1903-ban
1903-ban
Született1855. december 5.[1][2][3]
New York[4]
Elhunyt1942. március 19. (86 évesen)[1][2][3]
Berkeley[5]
Állampolgárságaamerikai
SzüleiClinton L. Merriam
Foglalkozása
Iskolái
A Wikimédia Commons tartalmaz Clinton Hart Merriam témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Clinton Hart Merriam (New York, 1855. december 5.Berkeley, Kalifornia, 1942. március 19.) amerikai zoológus, mammalógus, ornitológus, entomológus, néprajzkutató és természettudós. Zoológiai szakmunkákban nevének rövidítése: „Merriam”. Botanikai szakmunkákban nevének rövidítése: „Merriam”.

Élete

[szerkesztés]

A barátai által „Hart”-nak becézett Merriam 1855-ben, New York városában született. Édesapja, Clinton Levi Merriam New York állam képviselője volt.

Merriam biológiát és anatómiát tanult a Yale Egyetemen. 1879-ben a Columbia Egyetemhez tartozó School of Physicians and Surgeons intézetben megkapta az orvosi címet.

Clinton Hart Merriam 1942-ben, a kaliforniai Berkeleyben halt meg.

Munkássága a zoológiában

[szerkesztés]

1886-ban Merriamot kinevezték az United States Department of Agriculture-höz tartozó Division of Economic Ornithology and Mammalogy (amely az Amerikai Egyesült Államok Hal- és Vadvédelmi Szolgálata (United States Fish and Wildlife Service) elődjének számít) főigazgatója. 1883-ban az Amerikai Madarászok Egyesületének (American Ornithologists' Union),[6] 1888-ban pedig a National Geographic Societynak volt az alapító tagja. Szintén ő alkotta az úgynevezett „élettér” fogalmát, amely a különböző biomok rendszerezését hivatott segíteni. Vagyis a klimatikusan és földrajzilag meghatározott, ökológiai szempontból hasonló jellegű életközösségek (növények, állatok, talajlakó élőlények) együttesének a könnyebb tanulmányozását és megértését. A mammalógia területén arról vált híressé, hogy túlságosan is felosztotta a taxonokat, például az észak-amerikai barna medvét több nemre és több tíz fajra osztotta fel.

1899-ben Merriam segített E. H. Harriman vasútmágnásnak megszervezni az alaszkai partvonal felderítését célzó felfedezőutat.

Róla elnevezett élőlények

[szerkesztés]

Munkássága a néprajzkutatásban

[szerkesztés]

Életnének későbbi szakaszában a Harriman család pénzbeli támogatásával Merriam figyelme az Amerikai Egyesült Államok nyugati partján élő indián törzsek tanulmányozása és megsegítése felé fordult. A közép-kaliforniai indiánok közt végzett munkássága igen értékes hagyatéknak számít. Számos mitológiát és népszokást jegyzett le.

Rokonsága

[szerkesztés]

Lánytestvére, Florence Augusta Merriam Bailey úttörő ornitológus volt, aki bevezette a közkedvelt útikalauzokat a madarak megismerése céljából. Férjhez ment a szintén természettudós Vernon Orlando Baileyhez, aki Clinton Hart Merriammal együtt számos gyűjtőutat tett.

Unokája, az 1930-as évi születésű Lee Merriam Talbot (geológus és ökológus) a Természetvédelmi Világszövetségnek (IUCN) dolgozott. 1957-ben Merriam Talbot és csapata újra felfedezték a kihaltnak vélt mezopotámiai dámvadat (Dama mesopotamica). Lee Merriam Talbot az IUCN főtitkára volt 1980 és 1983 között.

Clinton Hart Merriam által alkotott és/vagy megnevezett taxonok

[szerkesztés]

Az alábbi linkben megnézhető Clinton Hart Merriam taxonjainak egy része.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. a b Integrált katalógustár (német nyelven). (Hozzáférés: 2014. május 4.)
  2. a b Encyclopædia Britannica (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  3. a b SNAC (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  4. Integrált katalógustár (német nyelven). (Hozzáférés: 2014. december 16.)
  5. Integrált katalógustár (német nyelven). (Hozzáférés: 2014. december 31.)
  6. "The American Ornithologists' Union", Bulletin of the Nuttall Ornithological Club VIII (4): under cover, 1883

Források

[szerkesztés]
  • Bean, Lowell John. 1993. "Introduction". In The Dawn of the World: Myths and Tales of the Miwok Indians of California, by C. Hart Merriam, pp. 1–12. University of Nebraska Press, Lincoln
  • Kroeber, A. L. 1955. "C. Hart Merriam as Anthropologist". In Studies of California Indians, by C. Hart Merriam, pp. vii–xiv. University of California Press, Berkeley
  • Sterling, Keir B. 1974. The Last of the Naturalists: The Career of C. Hart Merriam. Arno Press, New York
  • Anon. 1942 [Merriam, C. H.] Ent. News 53:150
  • Anon. 1942 [Merriam, C. H.] Science 95: 318
  • Daubunnire, R. F. 1938: [Merriam, C. H.]. Quart. Rev. Biol. 13:327–332

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Clinton Hart Merriam című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]