Bjelajski Vaganac

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Bjelajski Vaganac
Jellegzetes helyi házak
Jellegzetes helyi házak
Közigazgatás
Ország Bosznia-Hercegovina
EntitásBosznia-hercegovinai Föderáció
KantonUna-Szanai
KözségBosanski Petrovac
Jogállásfalu
Körzethívószám(+387) 37
Népesség
Teljes népesség43 fő (2013)[1]
Népsűrűség1,6 fő/km²[2]
Földrajzi adatok
Terület27,47 km²
IdőzónaKözép-európai (UTC+1)
CEST (UTC+2)
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 44° 34′ 60″, k. h. 16° 14′ 10″Koordináták: é. sz. 44° 34′ 60″, k. h. 16° 14′ 10″
A Wikimédia Commons tartalmaz Bjelajski Vaganac témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Bjelajski Vaganac (szerbül: Бјелајски Ваганац) szerb falu Bosznia-Hercegovinában, a Bosznia-hercegovinai Föderáció Una-Szanai kantonjában, Bosanski Petrovac községben.

Fekvése[szerkesztés]

Bosznia-Hercegovina nyugati részén, Bihácstól légvonalban 37, közúton 44 km-re délkeletre, Bosanski Petrovactól légvonalban 11, közúton 15 km-re nyugatra a Medeno és a Bjelajski polje között fekszik. Az északi oldalon a Bosanski Petrovac - Bihács út, a déli oldalon Cimeše falu és az Osječenica-hegység található. A terület bővelkedik számos kisebb víznyelőben, amelyek ha házak mellett vannak, a nagyobb termékenység miatt a kertek öntözésére szolgálnak. A terület egy része alacsony tüskés növényzettel benőtt, sziklás, teljesen kopár, csak szarvasmarha legeltetésre használható. A többi rész részben legelő és rét, részben pedig erdővel borított terület (tölgy - gyertyán). A Medeno polje egy helyen szurdokot alkot, e körül található a falu egy része. A másik ilyen szurdok a Bjelajsko polje területén van, itt található Vekići. A falu harmadik része, Jazbine a Bjelajsko polje szélén található. Ezekben a szurdokokban a föld jobb minőségű, ezért gazdálkodásra használják.

A faluban nincs ivóvízforrás. Az állatokat esővízzel itatják, az embereknek pedig kutakat használnak. A kutak hengeres lyuk ásásával készülnek, amely belülről betonozás nélkül, faragott kővel van bélelve. Így a talajon áthaladó megszűrt víz képes bejutni a kútba. A kút alja agyaggal van bélelve, hogy megvédje a vizet a további elfolyástól. A házak mellett esővízzel feltöltött betonkutak épülnek. A háború után Vaganac Petrovacról, Vekići és Jazbina pedig Bjelajból kapott vizet.

Népessége[szerkesztés]

Nemzetiségi csoport Népesség
1991[3]
Népesség
2013[3]
Szerb 141 43
Bosnyák 0 0
Horvát 0 0
Jugoszláv 0 0
Egyéb 0 0
Összesen 141 43

Története[szerkesztés]

A faluban található egy feltáratlan domb, amely a római korból származik. A lelőhely a falutól félórányi sétára, az Osječenica lejtőin található.[4]

Magában a faluban nincs látható nyoma a 200 évnél régebbi életnek, bár néhány helyszín (Čardačina, Gladni han,[5] Krivokuće, Kućerina) egy korábbi korszakbeli életre utal, de ennek megerősítésére senki nem végzett kutatást. A folyóvíz hiánya döntő szerepet játszott abban, hogy ezen a kis területen korábban nem zajlott élet. A mai lakosok ősei a 19. században vándoroltak be, többnyire Likából.

A fő gazdasági tevékenység az állattenyésztés volt, mert a vízhiány csak ezt tette lehetővé. A minőségi termőföld hiánya igen kis léptékű gazdálkodást tett lehetővé. Villany 1964-ben került a faluba. Aszfaltút nincs. A faluban soha nem épült iskola, templom vagy bolt.

Nevezetességei[szerkesztés]

  • Gradina – ókori erődítmény maradványai. A helyszínről az 1902-ben V. Čurčić vezette terepbejárás során számos bronzkori és vaskori kerámia és római tégla került elő.[6]

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. http://www.statistika.ba/?show=12&id=11436
  2. http://www.statistika.ba/?show=12&id=11436
  3. a b Popis 2013 u BiH – Bosanski Petrovac (bosnyák nyelven). statistika.ba. (Hozzáférés: 2024. január 30.)
  4. Arheološki leksikon Bosne i Hercegovine (Sarajevo 1988) tom 2 (reg. 1-13), tom 3 (reg. 14-25), mapa 1-4.
  5. URBANE INTERVENCIJE OSMANSKE VLASTI NA PODRUČJU ZAPADNE BOSNE I PITANJE OSNIVANJA NASELJA BOSANSKI PETROVAC. Mirza Hasan Ćeman, Anali Gazi Husrev-begove biblioteke), 711.2(497.6 Bosanski Petrovac) “14/19“. (Hozzáférés: 2017. február 9.)
  6. Arheološki leksikon BiH Tom. 2.. Zemaljski Muzej Bosne i Hercegovine Sarajevo, 1988. (Hozzáférés: 2024. február 23.)

Fordítás[szerkesztés]

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Bjelajski Vaganac című bosnyák Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk[szerkesztés]