Óta Tecuja

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen TurkászBot (vitalap | szerkesztései) 2018. szeptember 12., 19:16-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Árván (paraméter nélkül) álló {{Személy infobox}} cseréje (WP:BÜ), apróbb javítások)
Óta Tecuja
Született1959. november 6. (64 éves)
Maebashi
Állampolgárságajapán
Foglalkozása
  • motorsportversenyző
  • autóversenyző
IskoláiMusashi University

A Wikimédia Commons tartalmaz Óta Tecuja témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Óta Tecuja (Ōta Tetsuya, 1959. november 6. –) japán autóversenyző Maebasi városából, Gunma prefektúrából. Főleg egy versenybaleset túlélőjeként közismert: súlyosan megégett 1998. május harmadikán, a Fuji Speedway-en tartott JGTC verseny során egy balesetben, amelyet közvetve a túl gyorsan hajtó biztonsági autó okozott. A tiszteletkörön a szakadó esőben a kelleténél sokkal nagyobb sebességgel hajtott, a versenyautók pedig csúszkáltak a vizen. Óta súlyosan megsérült, és később perelte a verseny szervezőit.

Élete

A Muszasi egyetem elvégzése után Óta 1982-ben az autóversenyzéssel kezdett foglalkozni, először a kezdő versenysorozatban, a Formula Japan 1600-ban vett részt, majd All-Japan F3 Bajnokságban 1986-ban. 1987 és 1991 között már Formula 3000-ben versenyzett, az 1989-es idényt kihagyta. Óta ezen kívül számos más sorozatban is megjelent, többek között JTCC-ben (Japán Túraaautó Bajnokság), JSPC-ben (Japán Sport Prototípus Bajnokság) és a Fuji Mesterek Tornáján, és a Super Taikyu-ban is. Mialatt a JSPC-ben volt, Óta a Mazda gyári tesztpilótája volt 1989 és 1991 között.

Óta első külföldi megmérettetése az 1993-as 24 órás Le Mans-i versenyen volt, amely után még háromszor részt vett ezen 1996-ig, minden esetben kiesett.

1990-ben Óta óta elvette Acukót és 1993-ra rendszeres munkatárssá vált a Neko Publishing's Tipo magazinban, ezzel jogosulttá vált a Japán Év autója-választás zsűrijében való részvételre.

A legelső szezontól kezdve versenyzett a JGTC-ben, ő volt a Ferrari specialista. Az egyik legelismertebb versenyzővé vált Japánban, de 1998 májusában mindez megváltozott.

1998 JGTC Fuji baleset

Az 1998-as JGTC szezon Fuji-ban megtartott versenyének második közén szakadt az eső, és minimális volt a látótávolság. A felvezető kör után a biztonsági autó 150 km/h-órával haladt át a célvonalon, majd hirtelen fékezett. A 910 Racing Tomohiko Sunako által vezetett Porsche 911RSR autója a hirtelen fékezés miatt belecsúszott Kaoru Hoshino 911GT2 gépébe. Yasushi Hitotsuyama BMW M3-asa ki tudta kerülni a Porsche-t, kicsúszott a fűre, és visszajött a pályára, de a Porsche beragadt a korlát alá, és megállt a füvön. Elkezdték lengetni a veszélyre figyelmeztető sárga zászlót.

Másodpercekkel később a Japán Team Ferrari Club Óta által vezetett Ferrari 355-öse lelassult, felúszott a vizen, balra csúszott, egyenesen neki a füvön álló Porsche-nak, azonnal felrobbant, egy óriási tűzgolyót eredményezve. A Ferrari a falnak csúszás után átment a pálya másik oldalára és megállt a bokszutca kijáratánál. Egy másik Porsche sikeresen kikerült Óta égő autóját.

Rviddel ezután az RE Amemiya RX-7 pilótája, Shinichi Yamaji megállt a Ferrari előtt, míg a többiek továbbhajtottak. A pilóta elkezdte oltani a tüzet a saját kocsija tűzoltópalackjával.

Szerencsés módon az eltalált Porsche vezetője ki tudott mászni a kocsiból a törött lába ellenére, és gyorsan el tudták látni.

Óta körülbelül 90 másodpercre bennragadt az égő autóban, kitéve a 800 fokos lángoknak. Másfél perc alatt tudta kihúzni egy sportbíró, lefektette a fűre, a sisak napellenzője beleégett az arcába. Óta megpróbált felkelni, elsőre elesett, a következő próbálkozásánál észrevette még egy sportbíró, és egy pályakarbantartó kocsiba ültették (mentő helyett). A versenyt azonnal lefújták, és az eredményeket törölték. Óta harmadfokú égési sérüléseket szenvedett a teste egész felületén, de túlélte. Az arcán bőrátültetést kellett végezni, a beleégett napellenző miatt. Mérgezést is szenvedett a belélegzett mérgező gázoktól. A jobb karját, jobb lábát és ujjait nem tudta a baleset után rendesen mozgatni, és ez a profi versenyzői karrierje végét jelentette.

A per

Miután Óta felépült és a verseny szervezői kiadták a vizsgálati jelentésüket, nem keresték meg őt. Az egyik jelentés szerint Óta nem viselt a versenyben előírt tűzálló ruhát, ezt Óta tagadta. A jelentés szerint a mentőcsapat 20 másodperccel a baleset után már elkezdte oltani a tüzet, a valóságban azonban a versenyzőtársai értek oda 50 másodperc után, az égő autóban ragadt pilótához.

Ezek után Óta hét szervezőt beperelt a biztonsági feltételek hiánya miatt a japán bíróságon 1999 novemberében. Köztük volt a Fuji Speedway pályaigazgatója, a Japan Automobile Federation (JAF), a VICIC (Victory Circle Club) és a TV Tokyo.

Végül hat szponzort és támogatót találtak bűnösnek, többek között: TV Tokyo, VICIC és a Fuji Speedway. 300 millió jen kártérítést ítéltek meg ($2 500 000 US) a sérülésekért és elszenvedett fájdalomért, amit a nem megfelelő biztonsági eszközök és a szakképzetlen sportbírók okoztak.

A bíró, Tsuyoshi Ono megállapította hogy a felvezető autó a biztonságos 60kmh/-s tempó helyett túl gyorsan, 150-nel haladt, a baleset oka a hirtelen fékezés volt, a sérülések súlyossága pedig a nem megfelelő biztonsági intézkedéseknek köszönhető.

A bíróság elmarasztalta Óta hibáját, a hivatalos összegzés szerint későn lassított.

A tárgyalás után

Kis idő elteltével dokumentumfilm készült az esetről Crash (Ütközés) címmel 2003-ban, , majd egy könyv Re•Birth (Újjá•Születés), ami az élete és egészsége visszaszerzéséről szól.

A balesetet követően sokkal szigorúbb biztonsági intézkedéseket hoztak, többek között egy mentőautót is a pálya mellé rendeltek, felszerelve minden szükséges életmentő eszközzel, és orvosok jelenlétével.

Óta nem került messzire a motorsporttól, de már nem profi szinten űzi azt. Egy autóátépítő műhelyt is vezet Tezzo néven, ami az olasz autókra szakosodott.