Ugrás a tartalomhoz

Államtrükkök (film, 2010)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2020. november 16., 15:36-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Szereposztás)
Államtrükkök
(Fair Game)
2010-es amerikai film
RendezőDoug Liman
ProducerBill Pohlad
Jerry Zucker
Janet Zucker
AlapműJoseph Wilson: The Politics of Truth
Valerie Plame Wilson: Fair Game - My Life as a Spy, My Betrayal by the White House (önéletrajz)
Műfaj
  • thrillerfilm
  • filmdráma
  • életrajzi film
  • háborús film
  • könyv alapján készült film
ForgatókönyvíróJez Butterworth
John-Henry Butterworth
FőszerepbenNaomi Watts
Sean Penn
ZeneJohn Powell
OperatőrDoug Liman
VágóChristopher Tellefsen
JelmeztervezőCindy Evans
Gyártás
GyártóRiver Road Entertainment
Participant Media
Zucker Productions
Weed Road Pictures
Hypnotic
Ország USA
Nyelvangol, arab
Forgatási helyszín
Játékidő108 perc
Költségvetés22 millió amerikai dollár[1]
Képarány2,35:1
Forgalmazás
ForgalmazóSummit Entertainment (USA)
Bemutató2010. május 20. Cannes Film Festival
2010. november 5. USA
Korhatár12 II. kategória (F/11414/J)
Bevétel24 188 922 dollár
További információk
SablonWikidataSegítség

Az Államtrükkök (eredeti cím: Fair Game) 2010-ben bemutatott politikai thriller. Főszereplők Sean Penn, Naomi Watts. Rendező Doug Liman. A film megtörtént eseményeken és személyes visszaemlékezésen alapul.

A film témája az Amerikai Egyesült Államok Irak ellen 2003-ban indított második háborúja indokának alaptalansága, illetve az ezzel kapcsolatos szándékos félretájékoztatás.

Cselekménye

A történet 2001-től 2008-ig játszódik, különféle helyszíneken.

Valerie Plame az amerikai Központi Hírszerző Ügynökségnek dolgozik, de ezt csak a férje és a szülei tudják róla. Számos titkos akció irányításáért felelős. A 2001. szeptember 11-ei terrortámadások után megkapja az Irakra vonatkozó felderítési adatokat további elemzés céljából azért, hogy tisztázza, Iraknak lehet-e atomfegyvere. Valerie bevonja férjét, Joseph C. Wilson újságírót a munkába, aki korábban Nigerben nagykövetként dolgozott, ezért ismeri az ottani körülményeket és személyesen több minisztert. Wilson a helyszínre látogatva megállapítja, hogy az Irak által feltételezett nagy mennyiségű urán vásárlása Nigerből nem maradhatott volna észrevétlen, tehát nem is történt meg. Ennek ellentmondóan a CIA másik elemzője szerint bizonyos alumínium csövek vásárlása Irak létező atomprogramjára utalnak (bár a CIA-n belül többen rámutatnak, hogy a csövek mérete jelentősen eltér az atomtechnológia igényeitől).

Miután George W. Bush többszöri nyilatkozata szerint Irak atomfegyver előállításán dolgozik, és az USA ezzel az ürüggyel 2003-ban háborút indít ellene, Wilson cikket közöl a The New York Timesban, amiben ezeknek a vádaknak az alaptalanságára mutat rá.

Nem sokkal később a CIA felfedi, hogy Valerie Plame CIA-ügynök és kirúgják az állásából, ezzel a média kereszttüzébe helyezik. A család fenyegető telefonhívásokat kap. A Valerie Plame által irányított, folyamatban lévő akciókat leállítják (ennek során iraki atomtudósok halnak meg). A Valerie elleni támadások hátterében a CIA-nál dolgozó nemzetbiztonsági tanácsadó, Scooter Libby tevékenysége áll, akinek az volt a feladata, hogy az Irakra vonatkozó igazságot a lehető legtovább elleplezze. Plame és Wilson házassága is meginog a történtek után, mivel Wilson nem adja fel a harcot az igazságért, és a tévében nyilatkozik. A gyermekei biztonsága érdekében Valerie két kisgyerekével a szüleihez utazik. Wilson végül meggyőzi feleségét arról, hogy ki kell állniuk az igazságért. Valerie tanúvallomást tesz a kongresszusi bizottság előtt.

Scooter Libbyt Plame személyazonosságának felfedése miatt 2,5 év börtönre és 250 ezer dollár pénzbüntetésre ítélik, de a büntetést Bush elnök saját hatáskörben enyhíti.

A stáblista lefutása alatt az igazi Valerie Plame nyilatkozik a tévében, eközben szöveges információk láthatók.

Valerie és Joseph Santa Fébe költöznek.

Szereposztás

Megjelenése

Az Államtrükkök Blu-rayn és DVDn 2011. március 29-én jelent meg.[2]

Magyarországon 2011. szeptember 8-án jelent meg DVD-n, moziban nem játszották.

Fogadtatás

Az Államtrükkök többnyire pozitív kritikákat kapott. A filmkritikusok véleményét összegző Rotten Tomatoes 80%-ra értékelte 163 vélemény alapján.[3]

Díjak, jelölések

elnyert díj:

  • Amerikai Filmkritikusok Szövetsége (National Board of Review) – „Freedom of Expression Award” („a szabad véleménynyilvánítás díja”)
  • 2010, Mill Valley Film Festival – Mill Valley Film Festival Award: Doug Liman, Danny Boyle

jelölés:

Jegyzetek

  1. Fair Game (2010) – Box Office Mojo. Box Office Mojo. (Hozzáférés: 2010. november 14.)
  2. Archivált másolat. [2011. március 10-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. november 26.)
  3. Rotten Tomatoes értékelés (2011-11-26)

További információk

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben a Fair Game (2010 film) című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.