Weiner Sennyey Tibor
Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
Ezt a szócikket némileg át kellene dolgozni a wiki jelölőnyelv szabályainak figyelembevételével, hogy megfeleljen a Wikipédia alapvető stilisztikai és formai követelményeinek. |
Weiner Sennyey Tibor | |
Élete | |
Született | 1981. május 10. (43 éves) Eger |
Nemzetiség | magyar |
Szülei | Weiner István és Sennyey Márta Sarolta |
Pályafutása | |
Jellemző műfaj(ok) | vers, novella, esszé, dráma |
Első műve | A természettel való kapcsolat újraagondolása |
Fontosabb művei | Pihik (versek), Gül Baba (elbeszélés), Magyar Buddha (esszék), Hamvas Béla ezerarcú és egyszerű élete és műve (esszék) |
Irodalmi díjai | Gérecz Attila-díj (2005), Nívó-díj (2009), NKA, Alkotói Ösztöndíj (2011), Visegrádi Ösztöndíj (2012), Katona József Drámapályázat NKA (Szapphó - 2013; Cicero - 2014), 'Zvona i Nari' alkotói ösztöndíj - Isztria (2013), Salvatore Quasimodo különdíj (2014) |
Weiner Sennyey Tibor weboldala | |
A Wikimédia Commons tartalmaz Weiner Sennyey Tibor témájú médiaállományokat. |
Weiner Sennyey Tibor (Eger, 1981. május 10. –) magyar költő, író, műfordító, szerkesztő és utazó. Több verses-, esszé-, novelláskötet, kisregény és dráma szerzője. Békássy Ferenc írásainak egybegyűjtője és életrajzának írója. A DRÓT főszerkesztője, ahol rendszeresen publikál közéleti, művészeti és irodalmi tárgyú cikkeket, ugyanott videó-blogot vezet.
Élete
1999 óta rendszeresen publikál nyomtatott és elektronikus sajtóban. Tizenhárom könyv szerzője.
A szegedi egyetemi évek alatt két évig irodalmi- és tervezőszerkesztője volt a szegedi bölcsészkar Bölcső, majd további másfél évig a Szabad Ötletek című lapjának. Négy éven át az első Drót alapító alkotójaként is szerepelt 2000 és 2004 között. Utóbbit 10 év szünet után, 2014-ben újraindította, immár online formában, mint "összművészeti és társadalomkritikai alkotói portált". A Déltenger antológia és 2007-től 2011-ig az Irodalmi Jelen szerkesztője volt. Az újraindított online DRÓT főszerkesztője 2014 óta és a Csillagszálló irodalmi szerkesztője 2017-től.
Békássy Ferenc szövegeit gyűjtötte össze, gondozta, szerkesztette és kiadta. A kötetbe utószóként írott első teljes Békássy-életrajz Költő és huszár címmel 2009-ben nívódíjat kapott a Honvédelmi Minisztériumtól és a Magyar Írószövetségtől. Békássy Ferenc összes művét 2018-ban szerkesztette és jelent meg a Magyar PEN Club kiadásában.
Első verseskötete A természettel való kapcsolat újragondolása címmel jelent meg. A könyvnek két kiadása volt, és 2005-ben Gérecz Attila-díjat kapott. Második (vers-napló) kötete, a Versek a kisházból 2007-ben jelent meg. Harmadik verseskötete A tengerszint feletti magasság meghatározása címmel 2008-ban jelent meg. A kötetet Szarka Fedor Guido illusztrálta. A három kötetet követte a válogatott és új verseket tartalmazó Pihik című összefoglaló versgyűjtemény 2015-ben.
Indonéziában, Jáva és Bali szigetén töltött hónapjait A vándorló királyság című esszékötetben foglalta össze, amely 2010 végén jelent meg. A könyv címlapján Kiss Márta festménye látható. A kötet részletesen ismerteti a jávai költészetet, irodalmat, beszámol az építészetről, táncokról és a wayang-bábjátékról, továbbá kawi versek első magyar fordításait adja közre. 2013-ban Magyarországot képviselte az indonéziai Ubud Writers and Readers Fesztiválon. Három indonéziai útjának tanulságait Az elveszett királyság című esszéjében foglalta össze, amely megjelent az azonos című esszékötetben is.
2012-ben jelent meg a Gül Baba című kisregénye, 2013-ban pedig a Lőw Immánuel perét feldolgozó Magyar Gólem című elbeszelése.
2013-ban mutatták be első drámáját, a Szapphót, 2014-ben pedig a másodikat a Cicero Szicíliában című szatíráját, 2017-ben pedig Diogenész című monodrámáját Formanek Csaba rendezte meg és adta elő.
A 2011-ben megjelent A nagy eretnek és a 2017-ben megjelent Az anakronista című novelláskötetében különböző folyóiratokban megjelent fantasztikus novelláit gyűjtötte össze.
2019-ben jelent meg Magyar Buddha című esszégyűjteménye és Hamvas Béláról szóló esszéit és előadásait összefoglaló Hamvas Béla ezerarcú és egyszerű élete és műve című könyve. 2020-ban jelent meg elektronikus verseskötete az ePihik.
Novellái, esszéi és versei rendszeresen jelennek meg különböző hazai és külföldi irodalmi magazinokban és folyóiratokban. Előadásokat tart Hamvas Béláról, Weöres Sándorról, a Kertmagyarország-eszméről és számos más témában. Szentendrén él.
Főbb művei
Könyvek
- A természettel való kapcsolat újragondolása – Baláca Könyvek – Vár Ucca Műhely. Veszprém–Szeged. 2005
- Versek a kisházból – Irodalmi Jelen Könyvek. Arad–Szeged. 2007
- A tengerszint feletti magasság meghatározása – Irodalmi Jelen Könyvek. Arad-Budapest. 2008
- Békássy Ferenc egybegyűjtött írásai – Irodalmi Jelen Könyvek, Aranymadár Alapítvány támogatásával. Zsennye–Budapest. 2010. Szerkesztés, utószó
- A vándorló királyság. Jáva és Bali. Útirajz, esszék, versek – Irodalmi Jelen Könyvek. Budapest-Arad. 2010–2011
- A nagy eretnek. 12 elbeszélés – Fapadoskönyv.hu 2011
- Gül Baba. Elbeszélés 33 rózsamagban; ill. Szarka Fedor Guido; Kelet, Bp., 2012
- Békássy Ferenc szerelmes levelei (Fordította: Balogi Virág. Szerk.: Gömöri György és Weiner Sennyey Tibor; Budapest, 2013, Aranymadár Alapítvány)
- Magyar Gólem. Elbeszélés – Illusztrálta: Jakatics-Szabó Vera. Hochroth Kiadó. Budapest. 2013
- PIHIK. versek – Pluralica – Illusztrálta: Szarka Fedor Guido. Budapest. 2015
- Az elveszett királyság. 7 esszé. Aranymadár Alapítvány. Szerkesztette Csermák Zsuzska. Budapest-Szentendre. 2015
- Az anakronista – Fantasztikus elbeszélések. Aranymadár Alapítvány. Szerkesztette és illusztrálta Szarka Fedor Guido. Budapest-Szentendre. 2017
- Békássy Ferenc összes műve – Magyar PEN Club, Budapest. 2018. Szerkesztés, előszó
- Magyar Buddha – Előadások és esszék. Aranymadár Alapítvány. Szerkesztette Szarka Fedor Guido. Szentendre. 2019
- Hamvas Béla ezerarcú és egyszerű élete és műve. Esszék. Orpheusz Kiadó. Budapest. 2019. Második kiadás: Magyar PEN Club
- ePihik. Válogatott és új versek. Magyar PEN Club. Budapest. 2020
Drámák
- Szapphó – tragikomédia – Premier: Radikális Szabadidő Színház. Rendezte: Formanek Csaba. Budapest 2013.04.11.
- Cicero Szicíliában – szatíra – Premier: Radikális Szabadidő Színház. Rendezte: Formanek Csaba. Budapest 2014.04.22.
- Diogenész – monodráma – Premier: Kvazár Eseménytér. Rendezte és előadta Formanek Csaba. Budapest 2016.04.18.
Műfordítás kötetek
- Lauri Sommer – Tõnu Õnnepalu versei Észt versek. Pluralica. Szerkesztette: Lőrincz Gergely. Budapest. 2010. (Tõnu Õnnepalu verseit Jász Attila, Lauri Sommer verseit WST fordította)
- Gil Won Lee: Napfénypalást[halott link] Koreai versek. Pluralica. Szerkesztette: Lőrincz Gergely. Budapest. 2011. (Balogi Virággal közösen.)
- Szimin Behbaháni: Elhagyott szentély Perzsa versek. PEN Club – Pluralica. Szerkesztette: Szőcs Géza és Weiner Sennyey Tibor. Technikai szerkesztés: Lőrincz Gergely. Fordították: Balogi Virág, Danyi Zoltán, Freund Éva, Nádasdy Ádám, Oravecz Péter, Szőcs Géza, Terék Anna, Turczi István, Weiner Sennyey Tibor. Budapest. 2013.
Díjak, elismerések, ösztöndíjak
- Gérecz Attila-díj 2005
- Az Írószövetségtől és a Honvédelmi Minisztériumtól Nívó-díj, 2009
- Nemzeti Kulturális Alap, Alkotói Ösztöndíj, 2011
- Visegrádi Ösztöndíj, 2012
- Katona József Drámapályázat NKA (Szapphó), 2013
- Horvátország alkotói ösztöndíja külföldi alkotóknak (a 'Zvona i Nari' művésztelepen való alkotásra), 2013
- Katona József Drámapályázat NKA (Cicero Szicíliában), 2014
- Salvatore Quasimodo különdíj, 2014
- A Magyar Művészeti Akadémia alkotói ösztöndíja, 2019
Folyóiratok
- DRÓT – periodika, fanzin – Győr, Szeged, Szabadka – 8+1 szám. Alapító főszerkesztő. (2000-2004-ig)
- Bölcső (a régi) – a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi karának lapja – havilap. Irodalmi és művészeti szerkesztés. (2004-től másfél évig, 13 megjelenés)
- Szabad ötletek – a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi karának új lapja – havilap. Irodalmi és művészeti szerkesztés. (2005-től másfél évig. 12 megjelenés + 1 antológia) A lap 2005-ben a legjobb Magyarországon megjelenő felsőoktatási kiadvány díját kapta.
- Déltenger – periodika, antológia – a 2006-os könyvhétre megjelenő, extrém kiadványnak mindeddig egy száma jelent meg. Főszerkesztés, tervezés.
- Irodalmi Jelen – a legnagyobb példányszámban (22000), Magyarországon és Erdélyben megjelenő, magyar irodalmi folyóirat. Művészeti szerkesztés, design, rovatvezetés, (kertészkedés) 2007 márciustól – 2008 novemberéig.
- Irodalmi Jelen Online – a Magyarországon és Erdélyben megjelenő, magyar irodalmi folyóirat online változatának kidolgozása és szerkesztése 2007-től 2011 végéig.
- DRÓT- 10 év után, 2014 április 15-től újrainduló Drót online összművészeti és társadalomkritikai magazin főszerkesztése. Az oldal elérhető a www.drót.hu és a www.drot.eu lapokon.
Források
További információk
- Bátorligeti Mária: Eretnekek márpedig vannak (Weiner Sennyey Tibor: A nagy eretnek) In.: MŰÚT 2012/031 Archiválva 2012. február 27-i dátummal a Wayback Machine-ben
- Kawi – esszé, galéria és versfordítások
- Kalokagathia – Weiner Sennyey Tibor a Szapphó-ról
- Weiner Sennyey Tibor: Korrumpálta magát a magyar irodalom jelentős része – interjú a Librariuson a PIHIK kapcsán
- Félelem és reszketés Weiner Sennyey Tiborral – beszélgetés a The Black Aether-en Poe és Lovecraft, és Az elveszett királyság kapcsán
- „Kertmagyarország” élhető haza lenne a 21. században – Weiner Sennyey Tibor a Mandinernek