Voyager-program

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Ogodej (vitalap | szerkesztései) 2020. március 5., 12:33-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Visszavontam az utolsó  változtatást (94.44.252.106), visszaállítva Porrima szerkesztésére)
A Voyager 1 űrszonda
A Voyager 1 belép a fejhullámba a Naprendszer határán.

A Voyager-program keretében a NASA 1977-ben két űrszondát indított a külső bolygók megfigyelésére, a Voyager 1-et és a Voyager 2-t.[1]

Voyager szondák

(zárójelben az indítás dátuma és a vizsgált bolygók)

Aktuális helyzet: 2019 decemberében több mint 22,097 milliárd kilométerre (147 csillagászati egységre) volt a Naptól.[2]
Aktuális helyzet: 2019 decemberében több mint 18,323 milliárd kilométerre (122 csillagászati egységre) volt a Naptól.

Küldetés

Mindkét szonda vizsgálta a bolygók légkörének összetételét, szerkezetét, dinamikáját; a bolygók holdjainak morfológiáját, geológiáját; meghatározták az égitestek tömegét, alakját, méretét, adatokat gyűjtöttek a mágneses terekről, a részecske- és plazmaeloszlásról. A szondák építése, indítása és bolygókutató küldetése 875 millió dollárba került, a csillagközi repülési program első két éve 30 millió dollárba.

Az eredeti elképzelések szerint még kettős indítást terveztek a Jupiterhez, a Szaturnuszhoz és a Plutóhoz 1976–77-ben, és újabb kettős indítást a Jupiterhez, az Uránuszhoz és a Neptunuszhoz 1979-ben. Pénzügyi okok miatt az űrszondák számát kettőre csökkentették, melyek csak a Jupitert és a Szaturnuszt közelítették volna meg. Az új programot előbb Mariner Jupiter/Saturn-nak nevezték el, majd az indítás előtt 6 hónappal Voyagernek. Az új küldetés költségeit 250 millió dollárra becsülték, ami csak harmada az eredeti tervek költségeinek.

A Voyager űrszondákat a NASA Jet Propulsion Laboratoryumában fejlesztették ki. Részletesen bemutatja küldetésük első szakaszát Carl Sagan a Cosmos filmsorozat 6. részében.

Jegyzetek

  1. A Naprendszeren túl - Almár Iván előadása a Voyager űrszondákról. [2017. augusztus 24-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2017. augusztus 24.)
  2. A Voyager program helyzetjelentései (angolul)

Külső hivatkozások

Magyar oldalak

Külföldi oldalak