Ugrás a tartalomhoz

Tunguz-felföld

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Magic links bot (vitalap | szerkesztései) 2017. október 2., 04:21-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (ISBN link(ek) sablonba burkolása MediaWiki RfC alapján)
Tunguz-felföld
(Тунгусское плато)
Magasság866 m
HelyOroszország
HegységKözép-szibériai-fennsík
Legmagasabb pont930 m
Elhelyezkedése
Tunguz-felföld (Oroszország)
Tunguz-felföld
Tunguz-felföld
Pozíció Oroszország térképén
é. sz. 64°, k. h. 92°64.000000°N 92.000000°EKoordináták: é. sz. 64°, k. h. 92°64.000000°N 92.000000°E
Térkép

A Tunguz-felföld (oroszul: Тунгусское плато) tájegység Oroszországban, Észak-Ázsiában, a Közép-szibériai-fennsík része. Közigazgatásilag a Krasznojarszki határterülethez tartozik.

Elhelyezkedése

Közép-szibériai-fennsík nyugati peremén fekszik. Nagyjából az Alsó- és a Köves-Tunguszka völgyei közötti területet foglalja magában, de északnyugaton az Alsó-Tunguszkán túl, csaknem a Kurejka torkolatvidékéig terjed. Ezen a részen keleten a Sziverma-felfölddel, nyugaton és délen pedig a Jenyiszej-hátsággal érintkezik. Délkeleten a Központi-tunguz-felföld alacsonyabb, dombos vidékére ereszkedik.

Jellemzői

A felföld főként paleozoós üledékes kőzetekből épül fel. Ahol a hegytetőket a triász lávatakaró (trapp) megvédte a lepusztulástól, ott 600–800 m magasra, északi legmagasabb pontján 930 m tengerszint feletti magasságig emelkedik.

Az Alsó-Tunguszka, illetve a Köves-Tunguszka felé tartó folyók mély völgyei erősen felszabdalták. A hegyoldalakat északon főként vörösfenyőből, dél felé más fenyőfajokból is álló tajga, a magasan fekvő tetőket hegyi tundra borítja.

Az Alsó-Tunguszka vidékén karbon időszaki hatalmas szénmezők, valamint (Ucsami település környékén) vasérctelepek húzódnak. Nagy grafitkészletek is vannak Noginszk környékén, de kitermelésük hosszú ideje szünetel, a település is megszűnt.[1] A Köves-Tunguszka vízgyűjtő területén szintén számottevő mennyiségű vasérc- és foszforittelepek találhatók.

Források

  1. Pereszelenyije zsityelej Noginszka (orosz nyelven). Newslab.ru, 2006. február 10. (Hozzáférés: 2013. január 8.)