Tihanyi-cseppkőbarlang

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Szenti Tamás (vitalap | szerkesztései) 2020. október 10., 15:31-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Tihanyi-cseppkőbarlang
Hossz? m
Mélység0,5 m
Magasság? m
Függőleges kiterjedés? m
Tengerszint feletti magasságkb. 155 m
Ország Magyarország
TelepülésTihany
Földrajzi tájBalaton-felvidék
Típusrombarlang

A Tihanyi-cseppkőbarlang ma már nem létező barlang. A Tihanyi-félszigeten helyezkedett el.

Leírás

A tihanyi apátsági templomtól 1,5 km-re D-re, a Kopasz-hegy DNy-i lábánál, Tihanyt a révvel összekötő aszfaltút mellett, 155 m tengerszint feletti magasságban volt. Ma nyoma sem látszik.

A barlang 1,5 m széles és 50 cm magas volt. A Zalamegyei Ujság (anonim 1924) adta hírül létezését. A későbbi keltezésű említések is erre hivatkoztak.

A barlangot az útépítést ellátó kőfejtő tárta fel a község és a rév közötti út nyomvonala mellett, a korabeli megjelölés szerint (OKTH 1975–1983) a Kopasz-hegy és a Cédulaház között az új műút mellett. A munkások 1,5 m széles és 0,5 m magas üreget találtak, amit bővítve akadtak rá egy még nagyobb üregre, amiben cseppkő oszlopokat véltek látni. Az, hogy cseppkőbarlang lett volna, téves információ, bár lehet, hogy oldásnyomai, azok bekérgezettsége hasonlított a cseppkőformákra. Hossza néhány m volt.

A barlangot magába foglaló forráskúpot teljes egészében lefejtették és a későbbiekben a bányasebet rekultiválták.

Előfordul irodalmában Tihanyi-gejzirkup néven is.

Kutatástörténet

Az 1984-ben kiadott Lista a Bakony barlangjairól című összeállításban Tihanyi-cseppkőbarlang a 4463-as barlangkataszteri területen, a Tihanyi-félszigeten, Tihanyban lévő üreg neve. A posztvulkánikus üreg lepusztult.

Eszterhás István Magyarország nemkarsztos barlangjainak listája című kéziratában az olvasható, hogy a 4463-as barlangkataszteri területen lévő, tihanyi, ismeretlen méretű Tihanyi-cseppkőbarlang gejziritben alakult ki és le van fejtve. A lista az 1989 végéig ismertté vált 220 nemkarsztos objektumot tartalmazza, amelyek közül 203 a barlang és 17 a mesterséges üreg, valamint az összeállítás szerint Kordos László 1984-es barlanglistájában 119 nemkarsztos barlang van felsorolva.

Az Eszterhás István által írt Magyarország nemkarsztos barlangjainak lajstroma című, 1993-as kéziratban meg vannak ismételve az 1989-es információk. A felsorolás az 1993. év végéig ismertté vált 520 nemkarsztos objektumot tartalmazza, amelyek közül 478 a barlang és 42 a mesterséges üreg.

Irodalom

További irodalom

  • Eszterhás István: A Bakony barlanglajstroma. Kézirat, 1983. (A kézirat megtalálható a Bakonyi Természettudományi Múzeumban, Zirc.)
  • –: Csepkőbarlang. Tapolcai Újság, 1924. augusztus 17. (33. sz.) Tapolca. 3. old.
  • –: Cseppkőbarlangot fedeztek fel Tihanyban. Zalamegyei Ujság, 1924. július 30. (7. évf.) 173. sz. 3. old.