Ugrás a tartalomhoz

Szőlő-hegyi-eresz

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Szenti Tamás (vitalap | szerkesztései) 2021. január 21., 01:33-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Szőlő-hegyi-eresz
A Szőlő-hegyi-eresz bejárata
A Szőlő-hegyi-eresz bejárata
Hossz2,4 m
Mélység0 m
Magasság2,5 m
Függőleges kiterjedés2,5 m
Tengerszint feletti magasság250 m
Ország Magyarország
TelepülésKishartyán
Földrajzi tájCserhát
Barlangkataszteri szám5240-1
Elhelyezkedése
Szőlő-hegyi-eresz (Magyarország)
Szőlő-hegyi-eresz
Szőlő-hegyi-eresz
Pozíció Magyarország térképén
é. sz. 48° 05′ 03″, k. h. 19° 42′ 09″48.084147°N 19.702519°EKoordináták: é. sz. 48° 05′ 03″, k. h. 19° 42′ 09″48.084147°N 19.702519°E
A Wikimédia Commons tartalmaz Szőlő-hegyi-eresz témájú médiaállományokat.

A Szőlő-hegyi-eresz homokkőbarlang, amely a Cserhát hegység K-i részén helyezkedik el.

Leírás

Kishartyánban, a Szőlő-hegy kertekre néző meredek sziklafalában, kb. 250 m tszf. magasságban helyezkedik el a barlang. Felső oligocén (kattai) glaukonitos, agyagmárga padokkal tagolt homokkőben jött létre. A 12 m hosszú sziklaeresz a DNy-ra néző 7–10 m magas falban, a lejtőtörmelék tetejétől 2–4 m-es relatív magasságban van. Legmélyebb beöblösödése a DK-i végén van. Egyre kisebb lesz beöblösödése ÉNy felé. Magassága hasonlóan csökken 3 m-től 1,5 m-ig. Lépcsősen tagolják a sziklaereszt az ellenállóbb agyagmárga rétegek.

Az üreg a deflációs keletkezés klasszikus példája. Csak a szélverés (és talán a kimállás) hozta létre. Az ember munkájának nincs benne semmi nyoma. A száraz, napsütéses homokkősziklán nem látni jelét az élővilágnak. Megtekintéséhez nem kell segédeszköz, de óvatosan kell mozogni a meredek homokkőfalon. Gyakorlatlanoknak, vagy nagy társasággal érkezőknek ajánlott használni kötélbiztosítást. Genezisének tiszta formája adja a barlang jelentőségét.

1988-ban volt először Szőlő-hegyi-eresznek nevezve a barlang az irodalmában.

Kutatástörténet

1988. augusztus 21-én Eszterhás István felmérte a barlangot és megrajzolta 1:100 méretarányú alaprajz térképét 3 keresztmetszettel és helyszínrajzzal. A felmérés alapján a barlang 250 m tszf. magasságban nyílik és 12 m hosszú. Az Alba Regia Barlangkutató Csoport 1988. évi évkönyvében lévő és Eszterhás István által írt Adatok a Cserhát nemkarsztos barlangjainak ismeretéhez című tanulmányban szó van arról, hogy a Szőlő-hegyi-eresz korábban publikálatlan üreg.

Terepbejáráskor találták meg Eszterhás Istvánék. Sóshartyán felől érkezve úgy látták mintha üreg lenne a kishartyáni Fő utca házsora mögött lévő meredek homokkőfalban. A kertek mögé kerülve tudták megközelíteni a homokkőfalat, amelyben megtalálták a barlangméretű ereszt. Földrajzi helyzete miatt lett a neve Szőlő-hegyi-eresz, amelyet Eszterhás Istvánék adtak neki. Az 5223-as barlangkataszteri területen helyezkedik el. A kéziratba bekerült az 1988-as térkép. Az évkönyvben látható egy fekete-fehér fénykép, amelyen megfigyelhető a Kishartyán feletti sziklaeresz. A fényképet Gönczöl Imre készítette.

Eszterhás István Magyarország nemkarsztos barlangjainak listája című kéziratában az olvasható, hogy az 5223-as barlangkataszteri területen lévő, kishartyáni Szőlő-hegyi-eresz homokkőben alakult ki, 3×12 m alapterületű és 2 m magas. A Cserhát hegység kilenc nemkarsztos barlangjának egyike. A lista az 1989 végéig ismertté vált 220 nemkarsztos objektumot tartalmazza, amelyek közül 203 a barlang és 17 a mesterséges üreg.

Az 1989-ben írt Kiegészítés a Cserhát nemkarsztos barlangjainak ismeretéhez című tanulmányban látható egy helyszínrajz, amelyen a Cserhát nemkarsztos barlangjainak földrajzi elhelyezkedése figyelhető meg. A rajzon látható a Szőlő-hegyi-eresz földrajzi elhelyezkedése. A tanulmányban szó van arról, hogy a Cserhát homokkőben keletkezett négy barlangjának egyike a 12 m hosszú és 3 m magas Szőlő-hegyi-eresz (Kishartyán).

Az Eszterhás István által írt Magyarország nemkarsztos barlangjainak lajstroma című kéziratban szerepel a Cserhát hegység 10 nemkarsztos kőzetben kialakult barlangja között a 3×12 m²-es és 2 m magas barlang. A felsorolás szerint Kishartyán két barlangja közül az egyik és homokkőben keletkezett. A felsorolás az 1993. év végéig ismertté vált 520 nemkarsztos objektumot tartalmazza, amelyek közül 478 a barlang és 42 a mesterséges üreg.

Az 1994-ben megjelent Lychnis. Szemelvények a vulkáni kőzetekben keletkezett barlangok kutatásáról című kiadvány szerint az 1994. évi nyári állapot alapján Magyarország 10. leghosszabb nemkarsztos üledékes kőzetben kialakult barlangja a homokkőben keletkezett, 12 m hosszú és 2 m magas barlang. A 2001. november 12-én készült Magyarország nemkarsztos barlangjainak irodalomjegyzéke című kézirat barlangnévmutatójában szerepel a Szőlő-hegyi-eresz a barlanggal foglalkozó 5 írás megjelölésével.

Irodalom

További információk