Summertime (dal)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen OsvátA (vitalap | szerkesztései) 2021. április 10., 16:39-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól.
Summertime

ZeneszerzőGeorge Gershwin
Dalszövegíró
  • DuBose Heyward
  • Dorothy Heyward
  • Ira Gershwin
Megjelenés1935
Hangnema-moll
ISWC

A Summertime George Gershwin Porgy és Bess című operájának egyik dala. Szövegét Du Bose Heyward és Ira Gershwin írta.

Úgy tartják, hogy Gershwin e művének ihletője egy ukrán altatódal volt (Ой ходить сон коло вікон), amit New Yorkban hallott az Ukrán Nemzeti Kórus egyik előadásán.

A dal az operában négyszer is felcsendül, először altatódalként énekli Clara, majd röviddel később kórussal együtt is, aztán a dal refrénje hallható a második felvonásban, végül a harmadik felvonásban Bess énekli el. A dal az operától elszakadva önálló pályát futott be. A dzsessz-sztenderdek egyik legismertebb, legtöbbet előadott darabjává vált.

Története

A "Summertime" ária. George Gershwin szerezte 1935-ben a Porgy és Bess c. operája részeként. Szövegét DuBose Heyward a Porgy c. regény szerzője írta. E regény adta az opera alapját. Egyesek Ira Gershwint társszerzőként emlegetik.

A dal hamar közkedvelt lett. Így méltatták: "Kétségkívül ... a zeneszerző legszebb műveinek egyike... Gershwin nosztalgikus hangvétele briliánsan vegyíti a jazzt és az USA déli részén a 20. sz. elején élő afro-amerikai zenei hagyományokat." Heywards két dala a "Summertime" és a "My Man's Gone Now" "a musical színház legjobb szövegei" - Stephen Sondheim zeneszerző és szövegíró.

Gershwin 1933 decemberében kezdett a dal szerzésébe. Saját spirituálét próbált írni, az akkori afro-amerikai stílusban. Az ukrán-kanadai szerző, énekes Alexis Kochan szerint Gershwin részben az "Oi Khodyt Son Kolo Vikon" ("The Dream Passes by the Windows") című ukrán altatódalból meríthetett ihletet, amelyet az ukrán nemzeti kórus egy New York-i fellépésekor hallhatott. Gershwin 1934 februárjára megzenésítette a verset, és a következő 20 hónapban már az operán dolgozott. Először Abbie Mitchell(wd) énekelte fel a dalt 1935. július 19-én. George Gershwin zongorán kísérte, és vezényelt.

Zenei elemzés

K.J. McElrath szakértő szerint:

„Gershwin rendkívül sikeresen interpretálta a népdalt. Ezt erősíti a pentaton skála (C-D-E-G-A) a-mollban, valamint a lassan kibontakozó harmóniák, blues-os stílusban. Ezek a tényezők adják, hogy a jazz előadók legkedveltebb darabjává vált az évtizedek során. Minden tempóban és stílusban előadták már.”

Felvételei:

38.100 különböző felvételét ismerjük. 1936 szeptemberében Billie Holiday volt az első, aki felkerült a pop toplistára vele a 12.-dik helyre. Ismert felvételek vannak még Louis Armstrong és Ella Fitzgerald (1957), Gene Vincent (1958), Sam Cooke és The Marcels (1961), Janis Joplin a Big Brother és a Holding Company-val (1968, Cheap Thrills album).

1998-ban Morcheeba és Hubert Laws énekelte fel a Red Hot Organisation a Red Hot Rhapsody albumra, George Gershwin emlékére. A befolyó összeget az AIDS elleni küzdelemre ajánlották fel.

Források