Sugárhajtómű

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen KMBot (vitalap | szerkesztései) 2020. április 10., 20:39-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (forrás szakasz címének javítása AWB)

A sugárhajtómű olyan reaktív hajtású erőgép, amely a hatás-ellenhatás törvényének elvén működik (Newton III. törvénye). A befogadó szerkezet mozgatásához szükséges tolóerőt úgy állítja elő a hajtómű, hogy munkaközegének energiaátalakítása során keletkező gázt vagy folyadékot az átalakító térhez kapcsolt fúvócsőből nagy sebességű sugárként áramoltatja ki, melynek hajtóerejével ellentétes értelmű erő (erőlökés, tolóerő) képződik.

Mivel a sugárhajtóműben jön létre a hajtómű munkaközegébe bevezetett energia átalakítása mozgási energiává, valamint a mozgáshoz tolóerő is itt képződik (a kiáramló gázok reakcióerejeként), ezért a sugárhajtóművet a motor és a hajtóberendezés kombinációjának nevezik. Tekintettel arra, hogy nagy mennyiségű közeget általában be is szív, ennek az ellentétes irányú erőlökése levonódik a teljesítményből, de ennek mértéke csekély.

A hajtósugár mozgási energiáját különféle energiafajtákból állíthatják elő: hő-, kémiai, atom-, elektromos, napenergia.

Fajtái

Négy fő típusa van.

Mechanikai átalakítással működik:

  • folyadék-sugárhajtómű (pl. a jet ski vízsugár-hajtóműve)

Külső égéssel, kazánban termelt gőzzel működik:

  • alternáló vízsugár-hajtómű (oszcilláló vízsugár-hajtómű, propulziós hajó, "pöfögő" gyertyás játékcsónak gőzgépe)
  • Heron labdája (aeolipil, folyamatos gőzsugár tolóerejével forgatott kerék)

Kémiai átalakulással működik:

Atomenergiával működik:

Kapcsolódó szócikkek

Források

További információk