SimCity 4

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Porrima (vitalap | szerkesztései) 2021. április 28., 13:34-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Épület tervek: 1 link korr.)
SimCity 4
FejlesztőMaxis
KiadóElectronic Arts (Windows)
Aspyr Media (Mac)
TervezőWill Wright
ZeneszerzőJerry Martin
SorozatSimCity
PlatformokWindows
Mac OS X
Kiadási dátum2003. január 10. (PC)
Verzió1.0.2
Legfrissebb kiadás
Stabil1.1.638.0 (1.1.640.0 with BAT patch)
MűfajSzimulátor, Városépítő játék
JátékmódokEgyjátékos
KorhatárESRB: E (6+)
OFLC: G
PEGI: 3+
USK-besorolásUSK 0
Adathordozó2x CD
Rendszerkövetelmény
Rendszer-
követelmény
500 MHz Pentium III processzor. Windows XP, Windows 2000, Windows ME, vagy Windows 98; vagy Mac OS X, 10.2-es verzió vagy újabb. 128 MB RAM, 256 MB RAM Windows XP-hez. 1 GB hely a merevlemezen. 32 MB DirectX 7.0 kompatibilis videókártya, 8x CD-ROM meghajtó.
A SimCity 4 weboldala
SablonWikidataSegítség

A SimCity 4 (SC4) egy városépítő szimulátor, ami 2003-ban jelent meg az Electronic Arts és a Maxis közös játékaként. Az előző rész óta fejlesztették, ami a SimCity 3000 nevet viselte. A SimCity 4 az egyik legnagyobb példányszámban eladott játék volt 2003-ban.

Játékmenet

A területi játék

Ahogy az előző SimCity játékokban, úgy a SimCity 4-ben is a játékos(ok) egy (vagy több) polgármester szerepébe bújhatnak, várost kell alapítaniuk, és kiszolgálniuk az emberek, azaz a Sim-társadalom igényeit. Rengeteg különbség van ez, és az előző részek között. A legnagyobb különbség, hogy most a városok olyan régiókban helyezkednek el, amik fejleszthető részekre vannak felosztva. A területi játék fogalom hozzáad egy új lehetőséget a SimCity 4 játékmenetéhez. A játékosnak lehetősége van elkezdeni a játékot háromféle méretű területről: a legkisebbek 256X256 négyzetesek, ami hozzávetőleg 4x4 kilométernek felel meg, tehát egy 16 km²-es várost lehet építeni; csak összehasonlításképpen: New Yorkban Manhattan körülbelül 90 km². A szabványos méretű terület körülbelül 16X16 km-es (1024X1024 négyzet).

A szomszédos városok nagyobb szerepet kapnak, mint a SimCity 3000-ben. Például, alkut lehet kötni, amiben egy szomszédos város pénzért válthat erőforrásokat, mint például a vizet, az elektromosságot vagy a szemételdobást. Mindazonáltal ebben a verzióban mindenki magának alapít várost, és azt manuálisan kell fejleszteni. Ez azt is jelenti, hogy a játékos több várost is építhet egyszerre, és benépesítheti az egész régiót. Az új jellemző miatt a játék menete egyetlen épületből indul el a legnagyobb lehetséges, s a térképen megalkotható, működő, változatos, és esztétikusan kellemes régióig.

Játékmódok

Miután kiválasztunk egy területet egy régióban, három mód áll rendelkezésünkre:

Az első a God Mode (Isten mód), amivel a játékos kedvére alakíthatja a területet, ahová a városát fogja építeni. A God Mode-dal a játékos katasztrófákat is előidézhet, például tornádók, földrengések stb. Egy újítás ebben a módban, hogy a játékos kiválaszthatja, mely területet akarja sújtani a katasztrófával.

A második a Mayor Mode (Polgármester mód), ahol a tényleges városépítés történik. Ez a mód megengedi a játékosoknak, hogy szükséges szerkezeteket és létesítményeket építsenek fel – mint például az utak, polgári épületek, övezeti rendszer és erőművek. Ebben a módban a játékosok létre tudják hozni a lakó, kereskedelmi vagy ipari területeiket. A játékosok forgalmi rendszereket tudnak itt építeni, főutakat, utcákat, autópályákat, metrókat, vasútvonalakat stb. Itt lehet iskolákat, kórházakat, tűzoltó- és rendőrállomásokat is létrehozni.

Az utolsó mód a My Sim, amiben a játékos simeket hozhat létre, így könnyebben felbecsülve a polgárok véleményét. A játékosok akár a The Simsben létrehozott simjeikeit is beimportálhatják a játékba.

Polgári- és közműépületek

A polgári épületek funkcióit felülvizsgálták az SC4-ben. Az iskolákat és a kórházakat átalakították, hogy több funkciót lássanak el, mint a rendőr- és tűzoltóállomások az előző SimCitykben. Most a játékosok választják ki a helyet, hogy a legjobb szolgáltatást nyújtsák: például a kórházakat és iskolákat a lakóövezet közepére. Az SC4-ben a játékos szabadon állíthatja az épületek finanszírozását, párhuzamosan a kötelességek növekedésével. Két méretű rendőr-, tűzoltóállomás és kórház van. A Rush Hour kiegészítő csomagban további két rendőrségi épület, egy tűzoltási létesítmény, és egy nagyobb fajta általános és középiskola.

A karbantartási költségek is megjelennek a közművekért (erőművek, vízművek és szemétlerakók) az SC4-ben. Ráadásul annak a költsége, hogy fenntartsák azokat a létesítményeket, növekedni fog, ahogy öregednek. A létesítmények maximális teljesítménye szintén csökkenni fog az öregedés során.

Övezetekre osztás, építkezés

Az övezetekre osztó és az építő méret szintén megváltozott. Ahelyett, hogy egy nagy övezet lenne, amit megkerül egy út, az övezeteket kisebb darabokra vágják a rajta keresztülfutó utak, amelyek automatikusan kapcsolódnak a már kész utakhoz, így elkerülve a zsákutcákat és hogy a kocsifelhajtók a rossz irányba állnak, mint a SimCity előző részeiben. Az épületek több vagyonszintbe, zónatípusokba és fázisokba (építési méret és sűrűség) lettek besorolva, amikre hat a régió lakossága és a város feltételei; a kereskedelmi épületek például szolgáltatások és irodák szerint lehetnek besorolva, jellemzően a magasabb igény szerint és a kevésbé művelt Simek szerint. A játékban szintén van költsége a zónák felszámolásának; ha magas a zóna értéke, többe kerül a felszámolása. Ráadásul, a játék jobb városi romlást és dzsentrifikációt szimulál. Az épületek elsötétülnek és nem változtatnak alakot, miután elhagyatottak lettek (mint a SimCity 2000 és 3000-ben). Az épületeket, amiket magasabb gazdasági foglalkoztatásért építettek, most alacsonyabb vagyonú bérlők is kényszeríthetik a kiürítésre, ha körülépítik azt; ez megengedi bizonyos épületeknek, hogy használatban maradjanak, amikor már nem az eredeti bérlő van benne. Egy másik újítás, hogy az épületek a lejtőkön is lehetnek.

Épület tervek

Ahogy a SimCity 3000-ben, a kereskedelmi- és a lakóépületstílusok a korai 20. század jellegét tükrözik, különösen az Art décót és a Román stílusú Revivalt, míg a legtöbb ház amerikai Craftsman stílusban jelenik meg, és a modern építészet ezeken keresztül keveredik. A Rush Hourben az épületek négyféle stílust vehetnek fel, beleértve a modern és Európai kortárs építészetet.

Számos épületet tartalmaz San Franciscóból, például a Shell Building ("Wren Insurance" néven jelenik meg), 450 Shutter ("Vu Financial" néven) és a Pacific Telephone & Telegraph Building ("The Galvin Corp" néven). A játék hídjai közül három szintén valódi világból való, mint például a Golden Gate híd, a Sydney Harbour Híd és a Brooklyn híd. A Rush Hour kiegészítő csomag szintén tartalmaz egy hidat, ami a Tacoma Narrows Híd mása és különféle létező Európai épületeket, Frankfurtból, Németországból, a Commerzbank Tower, (Hurt Enterprises HQ néven).

Easter eggek

Több easter egg is található a játékban:

  • Látható egy utalás Larry Waltersre az egyik grafikában, amin egy ember látható, amint egy felfüggesztett kötélpályán áll, ami egy híres bravúrjára utal.
  • Két csúcstechnológiás ipari épületet a játékban "Kane Tiberium"és "Havoc Bioenhancements"nek neveznek, amik a Command & Conquerre való utalás.
  • SimCity teremtőjének, Will Wrightnak egy stilizált, karikatúraszerű ábrázolása látható egy hazafin.
  • Néha megjelennek a törpék az épületeken.
  • A háttérzene néha a SimCity 2000-es fagylalt-teherautóinak a zenéje.
  • A SimCity 3000 játékbemutatójának UFO-s filmje látható az autósmoziban.

Kompatibilitás a The Sims-szel és a The Sims 2-vel

A SimCity 4 együtt használható a Maxis egy másik népszerű játékával, a The Sims-szel. A simeket be lehet hozni a városba, és jelenteni fogják mit gondolnak a területről, ahol laknak. A SC4 21 alapértelmezett simmel jön, azoknak, akiknek nincs meg a játék. Azonkívül a SimCity 4-nek van egy vezérlőpanele, ami nagyon hasonló a The Sims-éhez. Ráadásul a városokat, amiket létrehozunk a SimCity 4-ben, szomszédságként lehet használni a The Sims 2-ben. A helyszínei az utaknak, fáknak, hidaknak, és a térképjellemzőknek, mint a folyók és hegyek, mind az eredeti helyén lesz.

SimCity 4: Rush Hour és SimCity 4: Deluxe Edition

2003. szeptember 22-én, a Maxis kibocsátott egy kiegészítő csomagot a SimCity 4-hez, a Rush Hourt. A SimCity 4: Deluxe Editiont, ami tartalmazta a játékot és a kiegészítőt, ugyanazon a napon bocsátották ki. 2004. augusztus 25-én az Aspyr Media kibocsátotta SimCity 4: Deluxe Editiont Mac OS X-re. Ezt követte egy 2004. szeptember 4-én SimCity 4: Rush Hour Mac OS X verziójának a kibocsátása.

A kiegészítő csomag többek között szállítási létesítményeket és új építési stílusokat tartalmazott.

Elismerések

Nem sokkal kiadása után, a SimCity 4 pozitív visszajelzéseket kapott, a játék 8.1/10-es értékelést szerzett a GameSpotnál[1] és 9.2/10-t az IGN-nél.[2] A játék összesen 81,5%-ot kapott a Game Rankings-tól,[3] és egy "Fresh" minősítést 77%-kal a Rotten Tomatoes-tól.[4]

Lásd még

Megjegyzések

  1. 'SimCity 4 review. GameSpot. (Hozzáférés: 2006. november 26.)
  2. 'SimCity 4 review. IGN. (Hozzáférés: 2006. november 26.)
  3. 'SimCity 4 review compilation. Game Rankings. (Hozzáférés: 2006. november 26.)
  4. 'SimCity 4 review compilation. Rotten Tomatoes. (Hozzáférés: 2006. november 26.)

További információk

Hivatalos oldalak

Magyar oldalak