Ugrás a tartalomhoz

Seychelle-szigeteki bülbül

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Pasztilla (vitalap | szerkesztései) 2020. október 7., 11:31-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Defsort javítása)
Seychelle-szigeteki bülbül
Természetvédelmi státusz
Nem fenyegetett
      
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Madarak (Aves)
Rend: Verébalakúak (Passeriformes)
Család: Bülbülfélék (Pycnonotidae)
Nem: Hypsipetes
Faj: H. crassirostris
Tudományos név
Hypsipetes crassirostris
(Newton, E, 1867)
Elterjedés
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Seychelle-szigeteki bülbül témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Seychelle-szigeteki bülbül témájú kategóriát.

A Seychelle-szigeteki bülbül vagy vastagcsőrű bülbül (Hypsipetes crassirostris) a madarak osztályának verébalakúak (Passeriformes) rendjébe és a bülbülfélék (Pycnonotidae) családjába tartozó faj.

Előfordulása

A Seychelle-szigeteken honos endemikus faj. A sziget egyetlen olyan endemikus madárfaja, amelyik még ma is gyakorinak mondható és nem számít veszélyeztetettnek. A szigetországnak csak a központi nagy szigetein és az azokkal közvetlenül szomszédos apróbb szigeteken fordul elő. Él Mahé, Praslin, La Digue és Silhouette szigetén is.

Megjelenése

Hasonlít a madagaszkári bülbülre (Hypsipetes madagascariensis) csak világosabb színű, inkább szürkés. Ez a legnagyobb testű faj a bülbülfélék családjából. Élénkvörös csőre feltűnően vastag és erős. Erről kapta tudományos nevét is.

Életmódja

Igen szociális faj, ritkán él csak párban, többnyire kisebb csoportban látni. Jó alkalmazkodó képességű faj, a tengerparti erdőktől egészen a hegyvidéki erdőkig sokfelé megtalálható. Opportunista táplálkozású, szinte mindenfajta táplálékot elfogyaszt, így gyümölcsöket, virágokat, madártojásokat és rovarokat is.

Nagyon agresszív természetű faj, a territóriumából a nálánál sokkal nagyobb madarakat is elűzi, még az olyan nagy testűeket is, mint a mangrovegém (Butorides striatus).

Szaporodása

Költési időszaka a monszun beköszöntével kezdődik októberben és januárig tart. Fészkét száraz növényi anyagokból építi fákra 10 méteres magasságba vagy még magasabbra. Két pettyes tojást rak, de többnyire szezononként csak egy fiókát tud egy pár felnevelni. A költési idő 15 nap.

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Seychelles Bulbul című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

További információk