Sarlós kúpfejűszöcske

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen TurkászBot (vitalap | szerkesztései) 2018. július 6., 18:33-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. ({{Sablon:Taxonbar}} terítése, nyolcadik fázis (WP:BÜ), apróbb javítások)
Sarlós kúpfejűszöcske
Nőstény példány
Nőstény példány
Természetvédelmi státusz
Nem szerepel a Vörös listán
Magyarországon nem védett
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Ízeltlábúak (Arthropoda)
Osztály: Rovarok (Insecta)
Rend: Egyenesszárnyúak (Orthoptera)
Alrend: Tojócsövesek (Ensifera)
Öregcsalád: Szöcskék (Tettigonioidea)
Család: Fürgeszöcskék (Tettigoniidae)
Alcsalád: Kúpfejű szöcskék (Conocephalinae)
Nem: Conocephalus
Thunberg, 1815
Faj: C. dorsalis
Tudományos név
Conocephalus dorsalis
(Latreille, 1804)
Szinonimák
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Sarlós kúpfejűszöcske témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Sarlós kúpfejűszöcske témájú médiaállományokat és Sarlós kúpfejűszöcske témájú kategóriát.

A sarlós kúpfejűszöcske (Conocephalus dorsalis)[1] a rovarok (Insecta) osztályának az egyenesszárnyúak (Orthoptera) rendjébe, ezen belül a fürgeszöcskék (Tettigoniidae) családjába tartozó faj.

Előfordulása

A sarlós kúpfejűszöcske elterjedési területe Nyugat-Európa nagy része, északon Észak-Németországig, Dél-Angliáig és Dél-Skandináviáig. Közép-Európa déli részein, így Magyarországon is csak szórványosan fordul elő, északon gyakoribb. Állományai mindenütt jelentősen csökkennek.

Megjelenése

A sarlós kúpfejűszöcske testhossza 1-1,5 centiméter. A hosszú csápú, nyúlánk szöcske kúposan megnyúlt fejéről és előreugró homlokáról kapta a nevét. A nőstény tojócsöve sarló alakú, csaknem olyan hosszú, mint a teste. A szárnyak erősen visszafejlődtek, nem érnek túl a potroh csúcsán; a hímek kitartóan képesek cirpelni velük, de repülésre alkalmatlanok.

Életmódja

A sarlós kúpfejűszöcske a nedves, párás helyeket kedveli. Mocsárréteken, lassan folyó patakok mentén él, ahol az úszó levelű vízinövényeken is megfigyelhetjük. Növényekkel táplálkozik, de néha apró állatokat is elfogyaszt.

Jegyzetek

  1. Erdei ökoszisztémákban előforduló Orthoptera fajok Magyarországon. tankonyvtar.hu. (Hozzáférés: 2017. január 26.)

Források