Nyugat-afrikai csimpánz

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Atobot (vitalap | szerkesztései) 2018. november 13., 18:56-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Kurzív tartalmú zárójelek korr., ld.: WP:BÜ)
Nyugati-afrikai csimpánz[1]
Természetvédelmi státusz
Súlyosan veszélyeztetett
      
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerincesek (Chordata)
Osztály: Emlősök (Mammalia)
Alosztály: Elevenszülők (Theria)
Alosztályág: Méhlepényesek (Placentalia)
Öregrend: Euarchontoglires
Rend: Főemlősök (Primates)
Alrend: Orrtükör nélküliek (Haplorrhini)
Alrendág: Majomalkatúak (Simiiformes)
Öregcsalád: Emberszerűek (Hominoidea)
Család: Emberfélék (Hominidae)
Nemzetség: Hominini
Nem: Csimpánz (Pan)
Faj: Közönséges csimpánz (Pan troglodytes)
Alfaj: P. t. verus
Tudományos név
Pan troglodytes verus
Schwarz, 1934
Elterjedés
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Nyugati-afrikai csimpánz[1] témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Nyugati-afrikai csimpánz[1] témájú kategóriát.

A nyugati-afrikai csimpánz (Pan troglodytes verus) a közönséges csimpánz egy alfaja. Nyugat-Afrikában él, főleg Elefántcsontparton és Guineában, de vannak populációi a környező országokban is.

Osztályozás

A közönséges csimpánz (Pan troglodytes) egy alfaja, a közép-afrikai csimpánz (Pan troglodytes troglodytes), a kelet-afrikai csimpánz (Pan troglodytes schweinfurthii), és a kelet-nigériai csimpánz (Pan troglodytes vellerosus) mellett.[2] Körülbelül 500.000 évvel ezelőtt váltak genetikailag különbözővé más csimpánz alfajoktól.[3]

Élőhely

A legnagyobb populációi Elefántcsontparton és Guineában találhatók. Más populációi túléltek Libériában, Sierra Leonéban és Bissau-Guineában. Reliktum populációi élnek Ghánában, Szenegálban, és Maliban. Az alfaj kihalt a vadonban Gambiában, és esetleg Beninben, Burkina Fasóban és Togóban.[4][5]

Zsákmányszerzés

Egy Nyugati-afrikai csimpánz egy falándzsát használva vadászik egy szenegáli fülesmakira az ágazaton belül míg a serdülő testvére megfigyeli.

A hím és a nőstény nyugati-afrikai csimpánzok különböznek a zsákmányukban. Fongoliban, Szenegálban a Szenegáli fülesmakit a nőstények 75% zsákmányol, és 47% a hímeknek. Míg a hímek inkább majmokat zsákmányolnak például Chlorocebus sabaeus (27%) és guineai pávián (18%). Csak hímeknél figyelték meg a vadászatát a huszármajomnak, és csak nőstényeknél figyelték meg a vadászatát a zebramungónak. Mindkettő néha vadászik bozóti antilopra előnyben részesítve a borjúkat, amikor adott a lehetőség. Felnőtt, serdülő és fiatal nőstények némileg valószínűbben vadásznak eszközökkel mint a hímek azonos korcsoportból.[6]

Megőrzés

Az IUCN a nyugati csimpánzt veszélyeztetett fajként sorolja be a vörös listán. 21.300-55.600 egyede él a vadonban egy becslés szerint. Az elsődleges veszély az élőhely elvesztés, bár az orvvadászat is fenyegeti.

Egyedülálló viselkedés

A nyugati-afrikai csimpánznak az egyedülálló viselkedését soha nem figyelték meg más csimpánzfajokban. Falándzsát készítenek más főemlősök vadászatához, otthonokként használnak barlangokat, megosztják növényi ételt egymással, utaznak az éjszaka alatt, és elmerülnek a vízben és játszanak benne.[3][7][8]

Jegyzetek

  1. Western chimpanzee. Panda.org. World Wide Fund for Nature, 2007. május 29. (Hozzáférés: 2009. március 9.)
  2. Hof, Jutta; Sommer, Volker: Apes Like Us: Portraits of a Kinship, Edition Panorama , Mannheim 2010, ISBN 978-3-89823-435-1, p. 114.
  3. a b Last, Cadell: Are Western Chimpanzees a New Species of Pan? | Guest Blog, Scientific American Blog Network. Blogs.scientificamerican.com, 1980. május 19. (Hozzáférés: 2012. december 13.)
  4. Forráshivatkozás-hiba: Érvénytelen <ref> címke; nincs megadva szöveg a(z) IUCN nevű lábjegyzeteknek
  5. Western chimpanzee - Population & Distribution. Panda.org. World Wide Fund for Nature, 2007. június 1. [2009. április 25-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2009. március 9.)
  6. Pruetz, J. D. (2015. április 15.). „New evidence on the tool-assisted hunting exhibited by chimpanzees (Pan troglodytes verus) in a savannah habitat at Fongoli, Sénégal”. Royal Society Open Science, Kiadó: Royal Society Publishing. DOI:10.1098/rsos.140507. (Hozzáférés: 2015. május 19.)  
  7. Almost Human - National Geographic Magazine. Ngm.nationalgeographic.com, 2012. május 15. (Hozzáférés: 2012. december 13.)
  8. National Geographic video footage of behavior