Ugrás a tartalomhoz

Kőfejtő gejzírürege

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Szenti Tamás (vitalap | szerkesztései) 2020. november 9., 03:25-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎További irodalom)
Kőfejtő gejzírürege
Hossz0 m
Mélység0 m
Magasság0 m
Függőleges kiterjedés0 m
Tengerszint feletti magasságkb. 160 m
Ország Magyarország
TelepülésTihany
Földrajzi tájBalaton-felvidék
Típusismeretlen

A Kőfejtő gejzírürege részben lefejtett barlang, amely a Tihanyi-félszigeten található. A barlangrom a Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén helyezkedik el.

Leírás

Az Aranyháztól kb. 200 m-re DNy-ra lévő és majdnem teljesen lefejtett, kis méretű forráskúp maradványában található. A Belső-tótól mintegy 500 m-re D-re, kb. 160 m tengerszint feletti magasságban van.

A barlangrom mai méretei egyeznek a Halász Árpád által közölt adatokkal, csak a cserjék sűrű szövevénye tette még kevésbé hozzáférhetővé. A vegetáció kb. 50 év óta növi be, mert a Pávai-Vajna Ferenc által közölt fényképen még növénymentes. A barlangmaradványban ugyan oldásnyomokat már nem sikerül felismerni, de néhány mm-es, nagyjából gömbös formájú mészkonkréciók sokaságát igen. E mészkonkréciók nagyon hasonlítanak a hideg vízi borsókövekhez. Feltételezhető, hogy a barlang kialakulásának volt hideg vízi fázisa is. A kör alaprajzú barlangmaradvány kitöltésének feltárása talán újabb ismereteket is adna. Csekély jelentőségű barlangrom.

1987-ben volt először Kőfejtő gejzírürege néven említve a barlang az irodalmában. Előfordul irodalmában 3/2-barlang (Eszterhás 1984), 3/4-barlang (Eszterhás 1987), Aranyház szomszédságában lebontott gejzírkúp ürege (Eszterhás 1987), az Aranyház szomszédságában lebontott gejzirkup ürege (Eszterhás 1984), Kőfejtő gejziritürege (Eszterhás 1989), Kőfejtő gejzirürege (Eszterhás 1983), Tihanyi kőfejtő gejzirürege (Bertalan 1958), Tihanyi Kőfejtő gejzirürege (Eszterhás 1984) és Tihanyi kőfejtő gejzírürege (Kordos 1984) neveken is.

Kutatástörténet

A barlangot, helyesebben annak romját Pávai-Vajna Ferenc 1931-ben említette először. Ő azt írta félig lebontott gejzírkúp, ürege tölcsérszerű, benne oldási nyomok. Az írásához fényképet mellékelt a barlangromról. Bertalan Károly (1958, 1972) a lefejtés előrehaladottabb állapotáról számolt be. Részben lefejtették, roncsa még látható volt a harmincas években. Halász Árpád 1967-ben vizsgálódásának ideje szerinti méretét is megadta. Kb. 1 m magas, 1 m mély és 5 m széles.

Az 1976-ban befejezett Magyarország barlangleltára című kéziratban az olvasható, hogy Tihanyban, az Aranyház mellett lévő, kőfejtéssel megbontott forráskúpban, hidrokvarcitban van a hidrotermális eredetű üreg. El van zárva odagördített sziklákkal. A kézirat üregre vonatkozó része 4 tanulmány alapján lett írva. Eszterhás István 1983-ban kutatta. Az 1984-ben megjelent Magyarország barlangjai című könyv országos barlanglistájában szerepel az üreg Tihanyi kőfejtő gejzírürege néven és térképen van helye feltüntetve.

Az 1984-ben kiadott Lista a Bakony barlangjairól című összeállításban Kőfejtő gejzirürege a 4463-as barlangkataszteri területen, a Tihanyi-félszigeten, Tihanyban lévő üreg neve, amelynek további nevei Tihanyi Kőfejtő gejzirürege, az Aranyház szomszédságában lebontott gejzirkup ürege és 3/2-barlang. A posztvulkánikus üreg le van fejtve és csak torzó.

Eszterhás István Magyarország nemkarsztos barlangjainak listája című kéziratában az olvasható, hogy a 4463-as barlangkataszteri területen lévő, tihanyi, 5 m hosszú Kőfejtő gejziritürege gejziritben alakult ki és le van fejtve. A lista az 1989 végéig ismertté vált 220 nemkarsztos objektumot tartalmazza, amelyek közül 203 a barlang és 17 a mesterséges üreg, valamint az összeállítás szerint Kordos László 1984-es barlanglistájában 119 nemkarsztos barlang van felsorolva.

Az Eszterhás István által írt Magyarország nemkarsztos barlangjainak lajstroma című 1993-as kéziratban az van írva, hogy a 4463-as barlangkataszteri területen lévő, tihanyi barlang gejziritben jött létre, ismeretlen méretű és le van fejtve. A felsorolás az 1993. év végéig ismertté vált 520 nemkarsztos objektumot tartalmazza, amelyek közül 478 a barlang és 42 a mesterséges üreg. A 2001. november 12-én készült Magyarország nemkarsztos barlangjainak irodalomjegyzéke című kézirat barlangnévmutatójában szerepel neve a barlanggal foglalkozó 16 írás megjelölésével. A 440. tétel nem említi, a 439. tétel említi.

Irodalom

További irodalom