Ugrás a tartalomhoz

Kinoa

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Pallerti (vitalap | szerkesztései) 2021. március 19., 01:13-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Visszavontam az utolsó  változtatást (84.236.120.238), visszaállítva Turokaci szerkesztésére: spam)
Kinoa
Rendszertani besorolás
Ország: Növények (Plantae)
Törzs: Zárvatermők (Magnoliophyta)
Csoport: Valódi kétszikűek (Eudicots)
Csoport: Core eudicots
Rend: Szegfűvirágúak (Caryophyllales)
Család: Disznóparéjfélék (Amaranthaceae)
Alcsalád: Libatopformák (Chenopodioideae)
Nemzetség: Libatop (Chenopodium)
Faj: C. quinoa
Tudományos név
Chenopodium quinoa
Willd.
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Kinoa témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Kinoa témájú médiaállományokat és Kinoa témájú kategóriát.

A kinoa (Chenopodium quinoa) vagy rizsparéj a disznóparéjfélék családjába tartozó, egynyári, lágy szárú növény. Ehető magjáért és leveleiért már az inkák is termesztették, úgynevezett álgabona (pszeudocereália) - rendszertanilag nem tartozik a gabonafélékhez. Az ehető növények közül közeli rokona a cékla, a spenót és az amaránt. Az Andokban - Peru, Bolívia, Ecuador, Kolumbia és Chile területén - őshonos.

A betakarítást követően a magokat feldolgozzák, hogy eltávolítsák a keserű ízű, szaponinokat tartalmazó bevonatát. Magjai gluténmentesek, széles körben használhatók - köretként, puffasztott változatban stb. -, felhasználásuk a rizshez hasonló.

Külseje

A kinoa 1-2 méter magas kétszikű, lágy szárú növény. Fás központi szára fajtától függően elágazó vagy nem elágazó, zöld, piros vagy lila színű lehet. Levele is ehető, a spenótra emlékeztető. Magjai körülbelül 2 mm átmérőjűek, fajtától függően fehér, piros vagy fekete színűek.

Az ENSZ által elfogadott 2011. december 22-i 66/221-es határozat 2013-at a kinoa nemzetközi évének mondta.

Források, külső hivatkozások