Hevessy Sári

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Turokaci (vitalap | szerkesztései) 2021. február 2., 16:21-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (→‎Művei)
Hevessy Sári
Született1897. január 19.
Gímes
Elhunyt1981. július 28. (84 évesen)
Nyitra
Foglalkozása
SablonWikidataSegítség

Hevessy Sári (Gímes, 1897. január 19. - Nyitra, 1981. július 28.) tanítónő, költő, pedagógiai szakíró, főiskolai oktató.

Élete

Apja, Hevessy István, gímesi körjegyző volt. Gyermekkorát részben már Nyitrán töltötte. 1915-től és a két világháború között a nagyfalusi (Berencs) iskolában tanított, melynek 1929-től igazgatónője lett. Magántanórákat is adott. A helyi népművelés terén színdarabokat rendezett. 1942-ben a helyi magyar iskolát megszüntették, ezért Csitárra helyezték át.[1] A magyar iskolák újranyitását követően Nyitragerencsérre került és az 1950-es években Pogrányba. A Nyitrai Pedagógia Kar Pedagógia Tanszékén dolgozott, módszertannal foglalkozott. A nyitrai temetőben nyugszik.

Bekapcsolódott az akkori nyitrai magyar irodalmi és kulturális életbe. Versei főként a helyi lapokban, például a Nyitramegyei Szemlében, a Nemzeti Kultúra és Népakaratban, a Nyitravármegyében, a Magyar Családban és az Esti Ujságban jelentek meg.

Javarészt Nagyfalun írta regionális értékű munkáit. Verseit és prózáját közölte az 1935-ben megjelent Nyitrai írók könyve és a Magyar Album. Önálló verseskötetében 30 verset sorakoztatott fel. A Sárbilincsben volt a Híd könyvsorozat egyetlen verseskötete. Állandó visszatérő témája az elmúlás, a falu fojtó magánya, a pártában maradt leány keserűsége, a nagyváros csillogásától, irodalmi és kulturális életétől elzárt költő nosztalgiája, a tanítói hivatás örömei és keservei.

Művei

  • Sárbilincsben. Versek; Risnyovszky, Nyitra, 1936 (A Híd könyvsorozata)
  • Magyar olvasókönyv és nyelvtan a csehszlovákiai általános műveltséget nyújtó, magyar tannyelvű iskolák 5. évf. számára; Slovenské Pedagogické Nakladatelstvo, Bratislava, 1955
  • Hevessy Sári–Mács József–Mikus Sándorː Olvasókönyv a kilencéves alapiskolák 5. osztálya számára; Slovenské Pedagogické Nakladatelstvo, Bratislava, 1972

Jegyzetek

  1. Pintérová et al. 2013: Štitáre v zrkadle 900-ročnej histórie. Krupina, 86.

Források