Galánfi András

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2019. október 1., 20:03-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (2 forrás archiválása és 2 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0)
Galánfi András
Született1945. március 25. (79 éves)
Hajdúszoboszló
Állampolgárságamagyar
Foglalkozása
KitüntetéseiKossuth-díj (2017)
SablonWikidataSegítség

Galánfi András (Hajdúszoboszló, 1945. március 25. –) Kossuth-díjas magyar népművész, fafaragó iparművész. A Népművészet Mestere. A Magyar Művészeti Akadémia levelező tagja (2012).

Életútja

Pedagógus családban született, s maga is szülei hivatását választotta, elvégezte a debreceni Tanítóképző Főiskolát, majd Nyíregyházán a testnevelő tanári szakot, a Testnevelési Főiskolán pedig az edzői szakot s nyugalomba vonulásáig tanított. A tanítás mellett az előadói pálya is nagyon vonzotta, máig is számon tartják előadóművészként is, megalapította a Fiatalok Népművészeti Stúdióját. Az 1970-es évektől a tanítás mellett főleg fafaragással foglalkozott, köztéri gyermekjátékokat, padokat, bútorokat készített. A hagyományos fabútorok mellett elkezdett farönkökből faragni, rendkívüli érzékkel tudta megválasztani alapanyagát, a farönköt, s mesteri bútorokat (pad, szék, asztal) faragott azokból. Mintegy rátalált az ősi rönkbútor hagyományának folytatására, saját maga tervezte és kivitelezte a rönkbútorokat. 1985 óta már nemcsak népművészként, hanem fafaragó népi iparművészként is számon tartják iparművészeti szakmai körökben. A hajdúsámsoni II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola dísztermét Galánfi András és Matl Péter fa domborművei díszítik.[1]

A fafaragásban ügyes gyermekek és ifjak sokat tanultak tőle főleg a nyári alkotói táborokban. 1992-ben megalapította a Nádudvari Kézműves Szakiskolát, amely európai hírűvé emelkedett, Írországból, Új-Zélandról, Walesből, finnektől, dánoktól, norvégoktól is jöttek a tanulni vágyok, méghozzá úgy, hogy semmiféle hírverést nem csaptak, csak tették a dolgukat és ennek a kisugárzása vonzotta oda az embereket.[2] Ezen iskola igazgatóhelyetteseként vonult nyugalomba 2008-ban, közben a Hortobágyi Nemzeti Park Látogatóközpontjában működő kézműves táboroknak is egyik legjobb szakmai vezetője.[3]

Díjak, elismerések

Jegyzetek

  1. Turáni kapu képeken[halott link]
  2. Boros Károly: Galánfi András - fafaragó, tanár, előadóművész. (Interjú). Demokrata, 2009. szeptember 16.. [2011. június 10-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. július 29.)
  3. Húsvétkor történt - Szövőtábor a hortobágyi Kézművesudvarban, 2006. [2012. szeptember 6-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. július 29.)

Források

További információk

  • Bánszky Pál (írta és vál.): Megújhodó faragóhagyomány : 1973-1998. Kecskemét, 2000. 180 p.
  • Galánfi Andrásné: Pedagógusok arcképcsarnoka : Galánfi András. Szókimondó : Hajdúszoboszló kulturális havi folyóirata, 10. évf. 2005/4. sz. 11. p.
  • Borbély Jolán: Hajdúszoboszló fafaragó népművészei I. : Galánfi András, Szabó Sándor, Császi Ferenc. Szókimondó : Hajdúszoboszló kulturális havi folyóirata, 11. évf. 2006/6. sz. 18-21. p.