Gallagher

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) 2021. május 9., 23:50-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (1 forrás archiválása és 0 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0.8)
Gallagher
SzületettLeo Anthony Gallagher, Jr.[1]
1946. július 24.[1]
Fort Liberty[1]
Elhunyt2022. november 11. (76 évesen)[2][1]
Palm Springs[1]
Állampolgárságaamerikai
Foglalkozása
Iskolái
  • University of South Florida
  • Henry B. Plant High School
  • Paso Robles High School
Halál okatöbbszervi diszfunkciós szindróma

A Wikimédia Commons tartalmaz Gallagher témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Leo Anthony Gallagher Jr. (1946. július 24. –), ismert nevén Gallagher, amerikai humorista. Azzal vált híressé, hogy az előadásain görögdinnyéket tör össze.

Fiatalkora

Gallagher Észak-Karolinában Fort Braggben látta meg a napvilágot. Szülei ír és horvát származásúak voltak.[3] 9 éves koráig Ohio Lorain településén lakott, de asztmája miatt a család a floridai South Tampába költözött, ahol a H.B. Plant Középiskolába járt. 1970-bnen egyetemi szinten vegyészeti mérnöki szakon végzett a Dél-Floridai Egyetemen.[4][3] Minor szakopn angol irodalmat tanult, és az itt szerzett tudéását gyakran kamatoztatta a fellépései közben a nyelvi leleményeivel.

Karrierje

Az iskola elvégzése után Gallagher humoristaként/zenészként kezdett dolgozni, majd Jim Stafford turnészervezője lett. Stafford és Gallagher 1969-ben Californiába utazott, ahol Gallagher úgy döntött, ő is előadói pályára lép. Elkezdte saját szervezésben a kabaré fellépéseit, és emellett gyakran fellépett a The Comedy Store-ban és a The Ice House-ban. Az 1970-es és 1980-as években mellőzték a The Tonight Showban, mert Johnny Carson nem szerette azt a fajta humort, amit ő képviselt.[5] A program szervezői közül azonban többeknek bejött, amit csinált, ezért több olyan alkalommal is szerepelhetett, amikor Carson helyett más vezette a műsort.[5] Gallagher 1975. december 5-én került be először a The Tonight Showba, ahol "The Tonight Show Home Game" előadásával lépett fel. Gallagher 1979. május 9-én is szerepelt a The Tonight Showban, amit maga Carston vezetett-

Gallagher volt az Amerikai Egyesült Államok egyik legnépszerűbb és legelismertebb humoristája az 1980-as években. 14 alakalommal lépett fel a Showtime-ban, és ezeket az alkalmakat számtalanszor ismételtkék, melyek közül a legismertebbek a Comedy Centralon történt vetítések.

Az induló 135 jelölt közül Gallagher a 16. lett a 135 induló közül a 2003-as kaliforniai kormányzói választáson, ahol 5466 szavazatot kapott.[6]

Konfliktusa a testvérével

Az 1990-es évek elején Gallagher öccse, Ron engedélyt kért, hogy a fellépéseiben használhassa Gallagher védjegyezett Sledge-O-Matic nevű mozdulatsorát. Gallagher azzal a feltétellel engedte ezt meg neki, ha Ron a szóróanyagokon egyértelművé teszi, hogy az előadást Ron Gallagher tartja, és nem Leo Gallagher. Erre a két testvér közti nagyfokú hasonlóság miatt volt szükség. Ron általában kisebb helyszíneken adott elő mint Leo Gallagher. Több év után Ron elkezdte úgy reklámozni a műsorait, mint Gallagher Too vagy Gallagher Two. Néhány alkalommal olyan promóciós anyagok mentek ki, melyek alapján nem lehetett eldönteni, hogy az eredeti Gallagherről van-e szó.[7][8] Ez, valamint Ron színpadon kívüli botrányai miatt csorvba esett Leo megítélésén is.

Gallagher kezdetben csak azt kérte testvérétől, hogy ne használja a Sledge-O-Matic mozdulatsort. Ron ennek ellenére is folytatta a turnéit mint Gallagher Too, és használta a trükköt. 2000 augusztusban Gallagher beperetlte a testvérét védjegybitorlásért és hamis reklámozásért.[7] A bíróság rögtön az ő pártjára állt, és eltiltotta Ront minden olyan alakítástól vagy előadástól, amellyel kis klubokban vagy helyszíneken a testvéreként lépjen fel. Egyúttal eltiltotték attól, hogy akaratlagosan is testvére hasonmása legyen.[8]

Jegyzetek

  1. a b c d e Douglas Martin: Gallagher, Watermelon-Smashing Comedian, Is Dead at 76 (angol nyelven). The New York Times, 2022. november 11. (Hozzáférés: 2022. november 14.)
  2. Comedian Gallagher Dead at 76 (angol nyelven)
  3. a b Prine, Carl. „$10K fee for Uniontown show not paid, comedian Gallagher claims”, Pittsburgh Tribune-Review , 2014. április 6. (Hozzáférés: 2019. december 1.) 
  4. Meet Our 40 in 40 Outstanding Alumni”, Alumni Voice, USFAlumni.org (University of South Florida Alumni Association), 2009. október 1., 22. oldal (Hozzáférés: 2016. március 1.) 
  5. a b Episode 145 – Gallagher, WTF with Marc Maron, wtfpod.com
  6. Special Statewide Election - Statement of Vote, California Secretary of State, October 7, 2003. retrieved on April 30, 2013.
  7. a b Tresniowski, Alex (2000. május 15.). „Tears of a Clone”. People. (Hozzáférés: 2019. december 1.)  
  8. a b Seibold, Whitney: The Hoax Report: Gallagher Too. 90ways.com . [2012. június 22-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. március 16.)

További információk

Sablon:Csonk-Amerikai életrajz