Gafsza

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Atobot (vitalap | szerkesztései) 2018. április 21., 11:20-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Szám és névelő egyeztetése, egyéb apróság AWB)
Gafsza (قفصة)
Közigazgatás
Ország Tunézia
KormányzóságGafsza
Irányítószám2100
Körzethívószám76
Testvérvárosok
Lista
Népesség
Teljes népesség111 170 fő
Földrajzi adatok
Tszf. magasság297 m
Terület45 km²
IdőzónaUTC+1 (UTC+1)
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 34° 25′, k. h. 8° 47′Koordináták: é. sz. 34° 25′, k. h. 8° 47′
Gafsza weboldala
A Wikimédia Commons tartalmaz Gafsza témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Gafsza (arabul: قفصة, Qafṣah, korábbi írásmódja szerint: Gafsa)  város Tunéziában, a Gafsza kormányzóságban. A 2004-es népszámláláskor 84.676 lakosa volt. Kormányzósági székhely, és a tudósok szerint az ember egyik legősibb települési helye, az itt talált őskori leletek tanúsága szerint. A tudomány külön számon tartja a róla elnevezett capsai kultúrát.

Fekvése

A P3 jelű út mellett, a Foszfátvidéken, a foszfátbányák közelében, Tunisztól délnyugatra.

Története

Gafsa, cirkuszi jelenetet ábrázoló freskótöredék

A városról először az i. e. 2. századból tudósít először a krónika, mint fontos numidiai településről. Az akkori rómaiak által elnevezett Capsát Caius Marius i. e. 106-ban foglalta el Jugurtha numidiai királytól. A császárság idején virágzó hely volt, amely előbb municipiummá, majd colonia rangjára emelkedett. A várfallal körülvett város neve a bizánci korszakban Capsáról Justinianára változott. 668-ban a bizánci krónikások leírása szerint az arab hódítók a városban és környékén 80 000 foglyot ejtettek. A keresztény berberek igen nehezen fogadták el a muzulmán vallást; Gafszában még a 12. században is használták a latint.

Nevezetességek

Gafsa
A Nagymecset és belső udvara
A római medencék egyike
  • Római medencék - a két eredeti fürdőmedence a római kor épen maradt emléke. A 31 Celsius-fokos termálvízre épített római medence (piscines romaines) máig ugyanúgy használható, mint kétezer évvel ezelőtt.
  • Nagymecset - A Nagymecset (Grande Mosquée) alaprajza kicsinyített kivitelben a kairouani nagymecset másolata. Egészen újnak számító minaretje 1969-ben épült. Csak a minaret udvara látogatható, az udvarát körülvevő árkádja antik oszlopok és oszlopfők beépítésével készült. Az imaterem szószékje szépen faragott, gazdag díszítésű famunka.
  • Kasbah - a Nagymecsettől északra található; masszív falait még 1434-ben a Hafszidák építették.

Galéria

Források

Jegyzetek