Einstein-egyenletek
A Riemann-geometriában a tér metrikáját a metrikus tenzor () határozza meg. Az általános relativitáselméletben a tömeg térbeli eloszlása határozza meg a metrikus tenzort. Az ezen összefüggést leíró tenzoregyenletet (ami 10 független skalár egyenletet jelent) hívjuk Einstein-egyenleteknek.
Matematikai alak
[szerkesztés]Az Einstein-egyenletek matematikai alakja a következő:
ahol az Einstein-tenzor, a kozmológiai állandó (amit élete legnagyobb tévedésének nevezett), a gravitációs állandó, a fénysebesség, pedig az energia-impulzus tenzor.
Ezt először Albert Einstein közölte 1915-ben.[1] Az Einstein-tenzor kifejezhető a Riemann-féle görbületi tenzor nyomával, a Ricci-tenzorral a következő alakú (ezt 1915 végén Einsteintől függetlenül David Hilbert is levezette):
Tehát az Einstein-egyenletek teljes alakja:
Fizikai vonatkozások
[szerkesztés]A fenti tenzoregyenlet négy dimenzióban (3 tér- és 1 időváltozó esetén) 16 skaláregyenletet jelent. Az Einstein-egyenletek szimmetriája miatt ezek közül csak 10 független. Ez a 10 független egyenlet egy nemlineáris parciális differenciálegyenlet-rendszert alkot, melynek megoldása szolgáltatja a gravitáció modern fizikáját.
Közelítések
[szerkesztés]Anyagmentes eset
[szerkesztés]Vákuum esetén (tehát ha nincs anyag a téridőben) az Einstein-egyenletek jobb oldala zérus. Ekkor tehát
Ezt -vel összeejtve
adódik, ahonnan
következik. Visszahelyettesítve az eredeti egyenletbe a következőt kapjuk
Ezek az általános relativitáselmélet üres-tér egyenletei. Ezen egyenletek megoldásai szolgáltatják az összes vákuum-megoldásokat. Például a Schwarzschild vagy a Kerr megoldásokat.
Irodalom
[szerkesztés]- Landau - Lifsic: Elméleti fizika II. Tankönyvkiadó, Budapest, 1976, ISBN 963 17 7951 3
- Novobátzky Károly: A relativitás elmélete. Tankönyvkiadó, Budapest, 1963
- Perjés Zoltán: Általános relativitáselmélet. Akadémiai Kiadó. Budapest. 2006. ISBN 963-05-8423-9
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Einstein, Albert (1915. november 25.). „Die Feldgleichungen der Gravitation”. Sitzungsberichte der Preussischen Akademie der Wissenschaften zu Berlin, 844–847. o. [2016. október 27-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2006. szeptember 12.)