Ugrás a tartalomhoz

Deep Space Gateway

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Bende76 (vitalap | szerkesztései) 2021. május 3., 12:41-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Az újabb megnevezés (LOP-G) bevezetése. A 2020. márciusi NASA bejelentés a konkrét tervekre.)

A Deep Space Gateway (DSG), 2018-tól Lunar Orbital Platform-Gateway (LOP-G) vagy egyszerűen Gateway emberi kiszolgáló személyzet által üzemeltetett, Hold körüli pályán keringő, jelenleg még tervezési fázisban lévő leendő űrállomás. A létesítményt a tervek szerint a 2024[1]-ben szerelik össze és állítják Hold körüli pályára. Az űrállomás várhatóan megállóhelyként fog szolgálni a mélyűri utazások számára is.[2][3] Várhatóan a Hold kutatására felküldött emberek, illetve robotok kiindulási pontjaként is fog szolgálni az űrállomás.

2020. márciusában a NASA bejelentette, hogy a Gateway első két modulját (PPE - Power and Propulsion Element - Energetikai és Meghajtó Elem, valamint a HALO - Habitation and Logistic Outpost, Lakóhely és Logisztikai Előretolt Állás) 2024. májusában a SpaceX Falcon Heavy rakétája fogja Hold körüli pályára állítani.[4]

Fordítás

Ez a szócikk részben vagy egészben a Deep Space Gateway című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Jegyzetek

  1. Mars, Kelli: More About Gateway. NASA, 2016. augusztus 17. (Hozzáférés: 2020. június 6.)
  2. Deep Space Gateway to Open Opportunities for Distant Destinations. www.nasa.gov . NASA. (Hozzáférés: 2017. április 5.)
  3. Cislunar Habitation & Environmental Control & Life Support System. www.nasa.gov . NASA. (Hozzáférés: 2017. március 31.)
  4. Potter, Sean: NASA Awards Contract to Launch Initial Elements for Lunar Outpost. NASA, 2021. február 9. (Hozzáférés: 2021. május 3.)