Ugrás a tartalomhoz

Chathami kea

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen DanjanBot (vitalap | szerkesztései) 2020. október 13., 15:13-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. ([061] <ref> hibás központozással AWB)
Chatham-szigeteki nesztorpapagáj
Természetvédelmi státusz
Kihalt
Kihalás ideje: 1550 és 1700 között
      
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Altörzság: Állkapcsosok (Gnathostomata)
Főosztály: Négylábúak (Tetrapoda)
Csoport: Magzatburkosok (Amniota)
Osztály: Madarak (Aves)
Csoport: Carinatae
Alosztály: Neornithes
Alosztályág: Újmadárszabásúak (Neognathae)
Csoport: Neoaves
Csoport: Passerea
Öregrend: Telluraves
Csoport: Australaves
Csoport: Eufalconimorphae
Csoport: Psittacopasserae
Rend: Papagájalakúak (Psittaciformes)
Öregcsalád: Bagolypapagáj-félék (Strigopidae)
Család: Nestoridae
Nem: Nestor
Lesson, 1830
Faj: N. chathamensis
Tudományos név
Nestor chathamensis
Wood, Mitchell, Scofield and Tennyson, 2014
Szinonimák
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Chatham-szigeteki nesztorpapagáj témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Chatham-szigeteki nesztorpapagáj témájú kategóriát.

A Chatham-szigeteki nesztorpapagáj (Nestor chathamensis) egy 2014-ben leírt papagájfaj, amely valaha az Új-Zélandhoz tartozó Chatham-szigeteken élt.[1][2] Az első egyedekről azt gondolták, hogy az Új-Zélandon élő kākā (Nestor meridionalis) faj példányai, de a fosszíliák részletes vizsgálata azt mutatta, hogy ettől különböző őshonos faj csontjaira bukkantak.[3] A faj a polinézek érkezése (1550) utáni 150 évben halt ki, jóval az európai telepesek érkezése előtt: így nem maradt fent róla sem leírás, sem illusztráció, s kitömött példányok sem állnak a tudomány rendelkezésére.[3]

A faj leírásának története

A Chatham-szigeteki nesztorpapagáj pusztán néhány csont alapján ismert, melyeket a 19. században gyűjtöttek be először. Megtalálásuk óta a maradványok talányosnak bizonyultak: nem volt egyértelmű, hogy az új-zélandi nesztorpapagájhoz (Nestor meridionalis) vagy a keához (Nestor notabilis) tartoznak-e. Először az 1990-es években merült fel annak lehetősége, hogy egy új fajhoz tartoznak; végül 2014-ben került sor a faj leírására.

DNS-analízis segítségével megállapították, hogy a Chatham-szigeteken egykor élt faj feltehetően az olyan új-zélandi nesztorpapagáj egy olyan populációjából alakulhatott ki, mely 1,7 millió évvel ezelőtt érte el a Chatham-szigeteket. Ez valószínűleg nem sokkal aztán történhetett, hogy ezek a földterületek a tenger szintje fölé kerültek.

Taxonómia

A Nestor nemhez összesen 4 faj tartozik: két, mára kihalt nesztorpapagájfaj, az új-zélandi kākā, valamint a Déli-szigeten őshonos alpesi papagáj, a kea.

A másik kihalt faj a Norfolk-szigeti nesztorpapagáj (Nestor productus), mely rendszertanilag közelebb áll a ma is élő új-zélandi nesztorpapagájhoz. A Norfolk-szigeti nesztorpapagájról, melyből az utolsó fogságban tartott példány 1851-ben pusztult el Londonban, maradtak fent leírások, festmények és kitömött példányok az utókor számára.

A Chatham-szigeteki nesztorpapagáj (Nestor chathamensis) a 16-17. században pusztult ki; az előzőhez hasonlóan szintén endemikus madárfaj volt, mely kizárólag néhány szigeten fordult elő. Erről a fajról az előzővel ellentétben nem maradtak fent beszámolók vagy képek, hiszen az európaiak érkezése előtt halt ki.

Életmódja

A Chatham-szigeteki nesztorpapagáj erdőlakó faj volt, körülbelül akkora, mint az új-zélandi nesztorpapagáj északi-szigeti alfaja (Nestor meridionalis septentrionalis),[2] de nagyobb, mint a szintén kihalt Norfolk-szigeti nesztorpapagáj. A Nestor chathamensisnek szélesebb medencéje és nagyobb lábai voltak, mint a Nestor meridionalis septentrionalisnak.

Csőre nagyobb volt, mint az új-zélandi nesztorpapagájé, de kisebb, mint a keáé.

A viszonylag nagy combcsont - karcsont arány és a széles medence arra utal, hogy sokkal inkább talajhoz kötött életet élt, mint a recens új-zélandi nesztorpapagáj. A fentmaradt csontok izotópösszetételének15N and δ 13C) vizsgálata arra utal, hogy növényi eredetű táplálékot fogyasztott.

Nem volt természetes ragadozója, mert nagyobb volt, mint az új-zélandi sólyom. Valószínűleg rosszul repült, ahogy az a szigeteken őshonos madaraknál gyakori.[3]

Források

Jegyzetek

  1. Forbes, H. O. (1893). „A list of the birds inhabiting the Chatham Islands.”. Ibis, ser. 6 5, 521–546. o. DOI:10.1111/j.1474-919X.1893.tb01240.x.  
  2. a b Dawson, E.W. (1959). „The supposed occurrence of Kakapo, Kaka and Kea in the Chatham Islands.”. Notornis 8 (4), 106–114. o.  
  3. a b c Millener, P. R. (1999). „The history of the Chatham Islands’ bird fauna of the last 7000 years – a chronicle of change and extinction. Proceedings of the 4th International meeting of the Society of Avian Paleontology and Evolution (Washington, D.C., June 1996).”. Smithsonian Contributions to Paleobiology 89, 85–109. o.  

Fordítás

  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Chatham Kaka című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.