Betűsablon

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést CommonsDelinker (vitalap | szerkesztései) végezte 2017. január 9., 18:05-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (Robot: Standardgraph_2522_2.5_to_7mm_lettering_guides.jpg cseréje a következőre: [[Commons:File:Standardgraph_2522_2.5–7_mm_lettering_guides)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Különböző méretű, műszaki rajzokhoz használt betűsablonok
A sablonokhoz használt tollhegyek

A betűsablon egy speciális sablon, melyet műszaki rajzok feliratozásához használnak. A fémből vagy műanyagból készült eszközön az ábécé betűi, számok és egyéb írásjelek mellett milliméteres (vagy más hosszmérték szerinti) beosztás is található. Segítségével gyorsan és egységesen lehet a rajzok kiegészítőszövegét elkészíteni. A sablonhoz csőtollat és tust használtak eredetileg tollszárba tűzve, később olyan tustollakat, melyek a tintás töltőtollakra hasonlítottak, de csőtollban végződtek. A betűsablonokat kis kiemelkedések tartották mintegy fél milliméteres távolságban a papírtól, hogy a tus ne fusson el. A sablont úgy használták, hogy a rajztábla vonalzóját rögzítették, és a sablont rajta tologatva írták a betűket, ezzel biztosítva, hogy a szöveg egy sorban maradjon.

Bár a számítógépek használata fokozatosan kiszorította a betűsablonokat, a 20. század folyamán az eszköz könnyebbé tette a műszaki rajzok feliratozását. Főleg építészek, műszaki rajzolók használták munkáik során.

A betűsablont írástudatlanok és írni tanulók is használják az írás elsajátításhoz.

További információk[szerkesztés]

Commons:Category:Stencils
A Wikimédia Commons tartalmaz Betűsablon témájú médiaállományokat.

Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]