Ugrás a tartalomhoz

Artemis I

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Llz78 (vitalap | szerkesztései) 2021. április 30., 10:26-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (linkjav.)
Artemis–1
Repülésadatok
OrszágEgyesült Államok
ŰrügynökségNASA
ŰrrepülőgépOrion CM-002
HordozórakétaSLS Block 1
A repülés paraméterei
Start2022. november 16.
StarthelyKennedy ŰrközpontLC-39B
Földet érés
helyeCsendes-óceán
Pálya
Periódus
Hold körül6 nap
Előző repülés
Következő repülés
Ascent Abort–2
Artemis–2

Hivatalos weboldal
A Wikimédia Commons tartalmaz Artemis I témájú médiaállományokat.

Az Artemis I az Artemis-program első ember nélküli űrrepülése lesz.[1] Indítása 2021-re várható.

Ezzel a küldetéssel tesztelik az Orion űrhajó rakétáját. Ugyanezt az utat fogja megtenni az Artemis II, 2023-ban négyfős legénységgel.

Leírás

Az Artemis I repülési terve

Az Artemis I az SLS, Block 1 változatát fogja használni. Ez öt szegmensű szilárd üzemanyagot használ, amely 39 000 kN tolóerőt generál a felszálláskor. A fő szakasz a Space Shuttle négy RS-25D motorját fogja használni. A felső szakasz a "Delta Cryogenic Second Stage"-re épül, amely egy RL10 motorból áll.

A pályára kerülés után az ICPS transz-hold injekciós égést hajt végre, amely az Orion űrhajót és a tizenhárom CubeSat-ot a Hold felé irányítja. Ezután az Orion elválik az ICPS-től és tovább folytatja útját a Holdig. Az ICPS telepíti a tizenhárom darab CubeSat-ot, amelyek tudományos kutatásokat végeznek majd el.

A jelenlegi tervek szerint az Orion űrhajó körülbelül 3 hetet tölt majd az űrben, ebből 6 napot a Hold körüli távoli retrográd pályán.[2]

Orion rakomány

A NASA a StemRad-tal és Lockheed Martinnal közösen működtetett Matroshka AstroRad Sugárzási Kísérlet (MARE) előadásával, amely a sejtszöveti sugárzáslerakódást lehetetleníti meg alacsony Föld körüli pályán. Az AstroRad egy olyan mellény ami megóvja viselőjét a káros kozmikus sugárzástól. Az Artemis I legénységét két női próbababa fogja képezni.

Másodlagos rakomány

Tizenhárom olcsó CubeSat-ot választottak ki másodlagos rakományként.[3] Mindegyikük hat egységből áll,[4] és a hordozórakéta második szakaszában lesznek elhelyezve. Két CubeSat-ot választottak ki a NASA Next Space Technologies for Exploration Partnership, hármat az Emberi Kutatási és Műveleti Misszió Igazgatóságon, kettőt a Tudományos Misszió Igazgatóságán, hármat pedig a NASA nemzetközi partnereinek CubeSat-jai közül választottak ki. A kiválasztott CubeSat műholdak a következők:[5][6]

  • ArgoMoon
  • BioSentinel
  • CubeSat for Solar Particles
  • EQUULEUS
  • Lunar Flashlight
  • Lunar IceCube
  • Lunar Polar Hydrogen Mapper
  • Near-Earth Asteroid Scout
  • OMOTENASHI
  • SkyFire

Források

  1. Dunbar, Brian: Artemis-I. NASA, 2018. január 29. (Hozzáférés: 2020. szeptember 29.)
  2. https://www.nasa.gov/feature/around-the-moon-with-nasa-s-first-launch-of-sls-with-orion
  3. Healy, Angel. „Boeing-Built Rocket to Carry Lockheed Martin's Skyfire CubeSat”, GovConWire, 2016. február 4. (Hozzáférés: 2016. február 5.) 
  4. Foust, Jeff: NASA seeking proposals for cubesats on second SLS launch. Space News, 2019. augusztus 8. (Hozzáférés: 2020. augusztus 29.) „Unlike Artemis 1, which will fly six-unit cubesats only...”
  5. NASA Space Launch System's First Flight to Send Small Sci-Tech Satellites into Space. NASA, 2016. február 2. (Hozzáférés: 2016. február 3.) Public Domain Ez a cikk ebből a forrásból származó szöveget tartalmaz, amely közkincs.
  6. Ricco, Tony: BioSentinel: DNA Damage-and-Repair Experiment Beyond Low Earth Orbit. NASA Ames Research Center, 2014 [2015. május 25-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2015. május 25.)