Altaj sólyom

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap aktuális változatát látod, az utolsó szerkesztést InternetArchiveBot (vitalap | szerkesztései) végezte 2020. február 19., 16:19-kor. Ezen a webcímen mindig ezt a változatot fogod látni. (1 forrás archiválása és 1 megjelölése halott linkként.) #IABot (v2.0)
(eltér) ← Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Altaj sólyom
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Madarak (Aves)
Rend: Sólyomalakúak (Falconiformes)
Család: Sólyomfélék (Falconidae)
Alcsalád: Sólyomformák (Falconinae)
Nemzetség: Valódi sólymok (Falconini)
Nem: Falco
Alnem: Hierofalco
Faj: F. cherrug x F. rusticolus hibrid?
Alfaj: F. cherrug altaicus ?
Tudományos név
Falco cherrug altaicus ?
(Menzbier MA, 1891)
Szinonimák

Hierofalco altaicus Menzbier, 1891
Falco altaicus (Menzbier, 1891)
Falco lorenzi Sushkin, 1938

Az altaj sólyom vagy altáj sólyom (Falco cherrug altaicus) a madarak osztályának sólyomalakúak (Falconiformes) rendjéhez, azon belül a sólyomfélék (Falconidae) családjához tartozó madár. Rendszertani helyzete bizonytalan.

Viszonylag szűk területen, a közép-ázsiai Altaj hegység és Szajánok vidékén fordul elő. Ez a terület a kerecsensólyom (Falco cherrug) elterjedési területével is átfed vagy azzal határos. Mai legjobb tudásunk szerint valószínű, hogy az altaj sólyom példányai valójában a kerecsensólyom és a északi sólyom (Falco rusticolus) közti hibrid példányok, illetve inkább ezeknek a kerecsensólyom populációban tovább keveredő leszármazottai. A molekuláris genetikai vizsgálatok egyelőre se megerősíteni, se cáfolni nem tudták e nézetet. Az északi sólyom ezen a területen jellemzően ritka téli vendégként fordul elő. E két sólyomfajt mesterséges tenyészetekben is gyakran keresztezik.

Az altaj sólymot ezért rendszerint a kerecsensólyom egy alfajának tekintik, ezt a nézetet fejezi ki a (Falco cherrug altaicus) latin név is. A tipikus kerecsennél kissé nagyobb testű, hátoldala keresztsávozott. Vöröses, barnás, és szürkés színváltozatai is ismertek.

A belső-ázsiai solymászatban becses vadászmadárnak számított. Talán ezért is vélik egyesek, hogy a mitológiai turul voltaképpen altaj sólyom lehetett.

Irodalom[szerkesztés]

További információk[szerkesztés]