A tizenhárom gyarmat

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
A lap korábbi változatát látod, amilyen Klaci0327 (vitalap | szerkesztései) 2021. január 11., 15:59-kor történt szerkesztése után volt. Ez a változat jelentősen eltérhet az aktuális változattól. (Visszaállítottam a lap korábbi változatát 2001:4C4D:1AC9:2B87:CCE5:450E:818:E995 (vita) szerkesztéséről Pasztilla szerkesztésére)
A tizenhárom kolónia zászlaja

A tizenhárom gyarmat az észak-amerikai brit gyarmatok egy részének elnevezése, amelyet Nagy-Britannia használt az 1783-as párizsi egyezményig, amikor elismerték ezek függetlenségét Amerikai Egyesült Államokként.

Ezt megelőzte az Amerikai függetlenségi háború, amelyben a tizenhárom gyarmat fellázadt a brit uralom ellen. A háború kiváltó okai az anyaország által kivetett adók és más hátrányos intézkedések, melyek széles körű félháborodást váltottak ki. Ezt követte a Józan ész című szórólap, a bostoni sortűz és bostoni teadélután, melyek tükrözik a gyarmatok és Nagy-Britannia közti feszültséget. Végül megfogalmazták a függetlenségi nyilatkozatot, majd a későbbi alkotmányt.

Gyarmatok listája

1775: a brit területek rózsaszínnel és pirossal, utóbbi a tizenhárom gyarmat. Narancssárga a spanyol területek
Az egy pontban említett gyarmatok akkoriban nem voltak külön államok, de ma már azok.
  • USA USA-portál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap