Wikipédia:Tudakozó/Archívum/2017-11-21
A Tudakozó főoldala • Én szeretnék választ adni! • Archívum • Eszmecsere a válaszadó önkéntesek között• Válaszadó sablonok • TUGYIK |
Egy szótárba illő kérdésnek, a szavak értelmezésének inkább a Wikiszótárban nézz utána.
A Wikipédia Tudakozójának önkéntesei vagyunk, és enciklopédiába, lexikonba való témákban igyekszünk választ adni.
Megkérünk, hogy először a Wikipédia automatizált belső keresőjével próbáld a választ megkeresni, és csak ha ott nem találtad meg, akkor kattints ide, és tedd fel nekünk a kérdésedet!
A kérdésed (nem a válasz még!) egy-két perc elmúltával a mai kérdéseket tartalmazó lap alján fog látszani.
(Ha mégsem látszana, akkor próbáld meg a lapot a böngésződben frissíteni.)
Kérünk, hogy legyél türelemmel – itt mindenki a szabad idejét fordítja arra, hogy a segítségedre legyen.
Esetleg csak holnap, holnapután akad valaki, aki válaszolni tud neked, sőt néha még később írnak be egy választ a már archivált lapra.
Ha a mai lapot később keresed, ezt írd be a keresőablakba: Wikipédia:Tudakozó/Archívum/2024-11-16, vagy keresd az Archívumban.
A legutóbbi pár nap:
- Wikipédia:Tudakozó/Archívum/2024-11-12 Négy napja
- Wikipédia:Tudakozó/Archívum/2024-11-13 Három napja
- Wikipédia:Tudakozó/Archívum/2024-11-14 Tegnapelőtt
- Wikipédia:Tudakozó/Archívum/2024-11-15 Tegnap
- Wikipédia:Tudakozó/Archívum/2024-11-16 Ma
csepű
[szerkesztés]Ez a kérdés még nyitott. Ha tudod a választ és a forrást is meg tudod adni, akkor kattints a szakaszcím mellett a [szerkesztés] feliratra. Ha új kérdést akarsz feltenni, kattints ide! |
- Azt szeretném megtudni, hogy
- a csepű szó eredetét
Jaj ne. Már megint az Egri Csillagok.
A csepűről sokszor kérdeztek a Tudakozón, de leginkább csak azt, hogy mit jelent: 2008-02-26 2008-06-20 (csepű jelentése, bő válasszal), 2009-01-04, 2010-05-22, 2010-07-23. A második hivatkozik a Néprajzi lexikonra, amiben rostminőségek címszó azt mondja:
- A legrosszabb minőséget Dunántúl nagyobb nyugati felén (a Kisalföld kivételével) és a honti, nógrádi, É-pesti vidéken a szlávból kölcsönzött kóc, míg a többi területen a honfoglalás előtti török eredetű csepű szóval jelölik.
– b_jonas 2017. november 21., 18:18 (CET)
- Kiegészítés
A magyar nyelv szótára szerint: „(csěp-ű) fn. tt. csěpü-t. A kendernek, vagy lennek apraja, sűrüen öszvekuszált kóczcza, alja, mely gerebenezéskor a többi hosszu szálaktól elválik, elmarad.” A mű szerzői megjegyzik még: „Zártabb hangzóval: csöpü. Mint sűrü szálas részekből álló testhez hasonló: gyěp, gyepü, gyap gyapju. Ide sorozható csomó is. Különben rokon vele a török üsztüpü, latin stupa, olasz stoppa, finn töppy, tappura, és általánosb értelemben a szanszkrit sztúpasz (cumulus), sztúpa-ja-mi (häufe auf. Curtius) stb.”