Vita:Románia magyar emlékei, látnivalói
Új téma nyitásaNa, mint láthatod Adapa, máris látszik a kezem nyoma itt. Csak sajnos negatívumokat is csináltam. A képrendezéssel kellene csinálni valamit, hogy egymás melett ne legyen 50 szerkesztés link, mert elég csúf. Meg tudod csinálni? Rolland
Szerintem majd ahogy bővül az oldal, messzebb kerülnek egymástól azok a linkek és szebb lesz :) – Alensha üzi 2007. április 19., 17:07 (CEST)
Remélem is. Rolland
Torockó nem tartozott Aranyosszékhez. Korábbi aranyosszéki települések egyébként magyar nemzetiségi többséggel (1992-ben): Bágyon, Harasztos, Kövend, Sinfalva és Várfalva. Torockó mellett ott van Torockószentgyörgy egykori jobbágyfalu, szintén magyar többségű és szintén nem aranyosszéki. Torockó maga egyébként nemcsak magyar többségű, hanem gyakorlatilag teljesen magyar lakosságú. A "székely hagyományok"-at és "székely vonásokat mutató építkezési stílus"-t szintén kivettem (Magyar Néprajzi Lexikon, keleti háztípus). Úgy emlékszem, a "szászos" kőházak pont a település kiváltságos szász eredete mellett hosszan kardoskodók egyik érve volt a múltban, pedig csak arról van szó, hogy igen gazdag városka volt, polgárosult igényekkel. Torockó népi hagyományairól egyébként egészen kiváló monográfia jelent meg nemrég: Kós Károly – Szentimrei Judit – Nagy Jenő – F. Halay Hajnalka – Furu Árpád: Torockói népművészet. Kolozsvár, 2000. Bátorítanám a néprajzos wikipédistákat, hogy dolgozzák át 1x cikké. (Nekem bő jegyzeteim vannak belőle, de nem vagyok túl kompetens.) --Auguste 2007. április 25., 20:40 (CEST)
Fontos a község és település közötti különbségtétel. A község (comună) a legalacsonyabb közigazgatási egység és általában több faluból (sat) áll, ellentétben Magyarországgal, ahol minden település önálló közigazgatási egység is egyben. --Auguste 2007. április 26., 20:33 (CEST)
Javitás
[szerkesztés]Minden össze-visza van. Jóbb lenne, ha külön vennéd igy: Partium, Királyföld, Székelyföld stb. jha