Vita:Helvécia

Az oldal más nyelven nem érhető el.
Új téma nyitása
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ez a szócikk a következő műhely(ek) cikkértékelési spektrumába tartozik:
Magyar településekkel kapcsolatos szócikkek (jól használható besorolás)
Földrajzi témájú szócikkek (besorolatlan)

Aki beírta, hogy elfoglalták a települést az oroszok, annak üzenem, hogy nem igaz amit írt! RuszkiHos

oké, kivettem, de ez volt a weboldalán. – Alensha üzi 2007. február 5., 18:26 (CET)Válasz

  • A weboldalán elég sok hülyeség van... outesticide 2007. február 6., 00:15 (CET)

Kitekintés Helvetia szó eredetére, avagy - Mennyire volt erős Wéber Ede svájci identitása?[szerkesztés]

A szócikkből áthelyezve, nem oda való, esetleg a Svájc szócikkhez.

Helvetia (magyar átírásban Helvécia) az Alpok és a Jura-hegység között elterülő régió, a mai Svájc nyugati részének ókori római neve volt. Régóta használják a Svájcot megtestesítő nőalak neveként is.

A kelta etnikumú helvét nép a Kr. e. 1. században vándorolt a mai Németország déli részéről a mai Svájc területére. Amikor i. e. 58-ban nyugatabbra, Gallia területére vándoroltak volna, szembetalálták magukat a Római Köztársaság seregével. Julius Caesartól véres vereséget szenvedtek és a nép maradékai a Helvetiába való visszatérésre kényszerültek. A rómaiak i. e. 15-ben megszállták a régiót, amely Helvetia provincia néven a Római Birodalom része lett. I. sz. 90-ben beolvasztották Germania Superior tartományba.

Helvetia a római uralom időszaka alatt évszázadokig gazdag és békés régió volt. 260-ban azonban a germán betörések visszavonulásra kényszerítették a rómaiakat. A későbbiekben Helvetia a frankok, illetve a németek befolyási övezete volt, amíg 1291. augusztus 1-jén meg nem alakult a Svájci Konföderáció. A svájciak ma is használják országukra a latin Helvetia nevet olyan helyzetekben, amikor helytelen, vagy kellemetlen volna a négy hivatalos svájci nyelv valamelyikét használni a megnevezésre. A Helvetia név így megjelenik például bélyegeken és pénzérméken. A konföderáció latin neve, Confœderatio Helvetica az alapja a svájci nemzetközi autójelet (CH), illetve a svájci internetes legfelső szintű tartományt (.ch) adó rövidítésnek.''

--Ogodej vitalap 2015. július 14., 15:47 (CEST)Válasz