Ugrás a tartalomhoz

Vita:Egyetemes törvény (asztrológia)

Az oldal más nyelven nem érhető el.
Új téma nyitása
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Legutóbb hozzászólt Alensha 3 évvel ezelőtt a(z) Miért nem töröljük ezt a kusza szöveget? témában
Rémes szöveg, mert még azt sem vállalja, hogy semmi tudományos alapja nincs annak, amiről ír - a tudományt egyébként is finoman "konvencionális" tudománynak nevezi.
Kozma Szilárd és mások műveiben nem egyetlen egyetemes törvényről, hanem törvényekről ír.
Kérdés, nem járunk-e jobban egy törléssel, mint a sok bemásolt inkonzisztens mondat illetve adat ellenőrzésével.----Linkoman vita 2015. július 7., 11:36 (CEST)Válasz

Most egyszer és utoljára komolyan véve

[szerkesztés]

A hamarosan esedékes nagy cikkgyógyítgató akciózás kapcsán néztem bele a szócikkbe. Szeretnék csatlakozni @Linkoman véleményéhez: bizony jobban járunk a törlésével, mint bármiféle esetleges javítgatási kísérleteivel.

Először is a rátett sablonokon felül még az is igaz, hogy másolt szöveg (igaz valahol volt közben egy angolról magyarra fordítás).

Az eredeti itt van, beleértve a szócikk irodalomjegyzékét is. Csak angolul még szépen tagolt, nem ömlesztett.

Mint megpróbáltam utána olvasni: a szöveg egyetlen szerző, az emigrált bolgár Georgi Sztankov írásaiból származó hosszabb részlet. Neki van egy négy kötetben összefoglalt teóriája, melynek alapgondolata egy (fizikai-matematikai) Egyetemes Törvény felfedezése, és konkretizálása az alábbi területeken: matematika, fizika, kozmológia, ennek alapján a biológiai szabályozás általános biológiai elmélete (biológia, biokémia, fiziológia, genetika, orvostudomány, farmakológia). Később az összes társadalomtudományt sőt a művészeteket is integráló végső egyetemes rendszert fogalmaz meg, amely magába foglalja ezeken túl filozófiai és vallási kategóriákat, alkalmazható a közgazdaságban (keynesianizmus, monetarizmus, Leontieff), a teozófiában és az emberi gnózisban. A IV. kötetben etikai aspektusokra is kitér. (Próbáltam jól kivonatolni.)

Sztankov életrajza megtalálható az idézett oldalon.

Kifejtései során több tudományos elmélettel szembehelyezkedik, azokat cáfolja, tévesnek találja. Pl. a Locke, Berkeley, Hume nevéhez kapcsolható empirizmust téveszmének tekinti, felülbírálja a kozmológia standard modelljét (a "nagy bumm" hipotézist), és pl. az entrópia növekedésének elvét. Véleménye szerint megszüntette a matematika "alapválságát", amely a Gödel-tétel közzététele óta létezett. Tétele alapján új egységes axiomatikus elméletet ad a biológiai szabályozásra (biológia, biokémia, fiziológia, genetika, orvostudomány, farmakológia), az olyan betegségek patológiájára, mint például a rák és az AIDS, a gyógyszerek farmakológiai hatásaira. (Csak néhány posztulátum alapján megjósolható bármely gyógyszer, vegyület terápiás és káros hatása a kémiai szerkezetből.) Új elméletet ad a krónikus betegségek kezelésére, amelyek nagy része gyógyíthatatlan a hagyományos terápiás módszerekkel.

Ha jól követem írásai időrendjét, később elvont vallásos irányba mozdult el, és egyre ezoterikusabb következtetésekre jut.

Nem nagyon látom, hogy ebből a végső soron egyetlen forrásból és világlátásból lehetne kiegyensúlyozott szócikket alkotni (és egyáltalán, érdemes-e ezzel próbálkozni).

@Teemeah optimizmusát, mellyel annak idején a szócikk létrehozójához fordult, ugyancsak reménytelennek érzem.

Legyen ez az analízis az én hozzájárulásom a Karbantartáshoz. Ölelésem Garamond vita 2018. március 4., 18:50 (CET)Válasz

Miért nem töröljük ezt a kusza szöveget?

[szerkesztés]

Sajnos, 5 év alatt ez a szöveg semmit sem javult. Aki valaha felküldte, azóta nem szerkesztett.

Garamonddal teljesen egyetértek. Fenntartom 5 évvel ezelőtti véleményemet: ez nem cikk.

Egy idézet: "Bár ezen krízis ismerete alap tudás kellene hogy legyen minden tudós és elméleti szakember részéről, a jelenkor tudósai egyáltalán nincsenek tudatában még csak a létezésének sem. Így aztán agnoszticizmusuk teljes a Természet esszenciáját tekintve.

Ezt a tudatlanságot nehéz megmagyarázni, tekintve hogy a matematika alap vitája, amit németül a ' Grundlagenstreit der Mathematik' néven ismernek, uralta az európai matematikusok szellemét a 20. század első felében. A tudósok jelenlegi tájékozatlansága erről a tudományos válságról abból a tényből fakad, hogy a matematikusok nem voltak még képesek feloldani a matematika alap válságát, így azt egy nagy lendülettel a feledés szőnyege alá söpörték."

Azoknak a hangja ez, akik küzdenek a maguk vélt igazságáért - és nem viselik el a kritikákat. "Tudósok tudatlansága". Tessék???--Linkoman vita 2020. augusztus 6., 09:36 (CEST)Válasz


Törlési megbeszélés lezárt jegyzőkönyve


Az alábbi törlési javaslatot archiváltuk. Kérjük, ezt a megbeszélést már ne módosítsd! A további hozzászólásokat a cikk vitalapjára írhatod. Ezt a lapot már ne szerkeszd!

Az eredmény: Törölve. Alensha 2021. január 20., 23:48 (CET)Válasz

(cikkcikk szerkesztésevitavita szerkesztésemunkalapmunkalap szerkesztésetörténethivatkozásoklogdellogfigyeltörölátnevezjogsértőzlevédlezárWP:AK)
Ez egy törlési javaslat megbeszélése. A cél nem feltétlenül a lap törlése, hanem – ha lehetséges – a hibák kijavítása. Kérjük, ha hozzászólsz, kerüld a hibás érvelést és tartsd szem előtt a Wikipédia idevágó szabályait (nevezetesség, mi nem való a Wikipédiába?).

A szócikk egyetlen ember világlátását tükrözi, amit a szerző weboldalán kívül semmilyen más forrás nem dolgoz fel. A cikk vitalapján már 2 szerkesztő is felvetette a lap törlését, de megbeszélés eddig még nem volt róla. Rpi153 vita 2021. január 16., 01:42 (CET)Válasz


A fenti megbeszélést archiváltuk. Kérjük, további hozzászólásokat már ne írj hozzá! Ezt a lapot ne szerkeszd!