Tevealakúak

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tevealakúak
Rendszertani besorolás
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Tevealakúak témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Tevealakúak témájú kategóriát.

A tevealakúak (jelentése: "bőrkeményedéses láb", latinul Tylopoda) az emlősök osztályába (Mammalia) és a párosujjú patások (Artiodactyla) alrendjébe tartoznak. Őshazájuk Dél-Amerika és Ázsia. Az alrend számos fosszíliáját fedezték fel Észak-Amerika és Eurázsia területén. A tevealakúak legelőször az Eocén időszakban jelentek meg, körülbelül 50 millió évvel ezelőtt.

A tevealakúaknak egyetlen meglévő családja van, a tevefélék (Camelidae), amibe beletartoznak a tevék, a lámák, a guanakók, az alpakák és a vikunyák. Ez a csoport sokkal nagyobb diverzitást mutatott a múltban, és hozzá kapcsolódott rengeteg, mára már kihalt család.

A tevealakúak nem kérődzők.[1]

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. Murray E. Fowler: Camelids Are Not Ruminants pp. 375–385, 2008. DOI:10.1016/B978-141604047-7.50049-X. (Hozzáférés: 2024. április 6.)

Fordítás[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben a Tylopoda című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.