Szerkesztővita:Hornyik Máté

Az oldal más nyelven nem érhető el.
Új téma nyitása
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Legutóbb hozzászólt Pilgab 16 évvel ezelőtt a(z) Javier Zanetti témában
Köszöntünk a magyar Wikipédiában, Hornyik Máté!

Üdvözlünk!

A Wikipédia szerkesztésének fortélyaihoz az első lépések oldalon találsz bevezetőt. A szerkesztést a homokozóban gyakorolhatod. Ha bármi kérdésed lenne, akkor a kocsmafalon érdeklődhetsz. Kérjük, különösen ügyelj a felküldött szövegek és képek jogtisztaságára és forrásaid megjelölésére!

Ha van kedved, írhatsz magadról pár szót a felhasználói lapodon (például érdeklődési körödről, nyelvtudásodról). A személyes vitalapokat üzenőfalként használjuk, ezen üdvözlet is példa rá. Kérünk, hogy a vitalapokon így írd alá hozzászólásaidat: ~~~~. Ha kérdésed van bizalommal fordulj hozzám ITT a "+" gombra kattintva a vitalapom tetején vagy a lenti gombra kattintva mentor-műhelyhez.

Jó szerkesztést és tartalmas szórakozást kívánunk! -- Pilgab üzenet 2008. február 6., 13:34 (CET)Válasz


Meazza[szerkesztés]

Üdvözöllek körünkben és jó munkát kívánok.
Idézek tőled: "Giuseppe Meazza 1910. Augusztus 23 - án született Milánó(Olaszország).1979 augusztus 21-én érte a halál Rapalloban." Ajánlom, nézd meg, hogyan írjuk az életrajzi cikkek fejrészét. Itt például Giuseppe Meazza (Milánó, 1910. augusztus 23. - Rapallo, 1979. augusztus 21.) olasz válogatott labdarúgó. " a megfelelő szöveg.
A helyesírásod és magyar stílusod legalább olyan fontos, mint amit eddig mindig összegezésnek írtál, nevezetesen, hogy nem sértesz szerzői jogokat. Ezt teljesen feleslegesen írod, mert nem neked kell bizonyítanod, hogy jogtiszta, hanem másoknak, hogy nem az.
Ajánlom, kérj magadnak egy mentort az eredményes haladásod érdekében, aki pl. elmondaná, hogy nem így kell ey képet átvenni az angol Wikipédiáról, hogy

Fájl:Http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Giuseppe Meazza Italy.jpg, hanem elmagyarázná neked, hogy a Commosból hogyan vehetsz át képeket. Üdv.--Linkoman vita 2008. február 7., 12:43 (CET)Válasz

Mentor[szerkesztés]

szia! Szívesen leszek a mentorod, ha vmi kérdésed van nyugodtan felteheted itt, a vitalapodat szerkesztve! Pilgab üzenet 2008. február 7., 16:10 (CET)Válasz


Köszönöm[szerkesztés]

A következő napokban próbálkozni fogok a szerkeztéssel.Kérlek figyelj.:) Képet,hogy tudok majd beszúrni külföldi wikipediából?? Illetve hogy tudok szebb ,oszlopos felsorolást csinálni??

Hornyik[szerkesztés]

Még egy kérdés ,hogy tudom jelenzi egy oldalon,hogy az csonk ??

--- Massimo Moratti-ról írt cikkemet nézd már meg,és írd meg nyugodttan mit javítanál ki benne.

{{csonk-foci}}, {{csonk-focista}}, {{csonk-magyar focista}}, {{csonk-focicsapat}}: ezek vannak most. Ezek közül kell a megfelelőt bemásolni a szócikk végére. Pilgab üzenet 2008. február 7., 16:36 (CET)Válasz

Kép: [1] gondolom ezt akartad betenni a Giuseppe Meazza szócikkbe. Ez nem commonsos, vagyis nem érhető el az összes nyelv számára, hanem az anggol wikin van fenn. Ezért át kell enni ide magyarra, hogy használhassuk it. A következőképpen: ahol belinkeltem a képet letöltöd a gépedre. Utánna a bal oldalon levő Fájl feltöltése gombra kattintasz. Tallózd be a gépeden a képe, ahova letöltötted, a neve maradjon. Kitöltödf értelemszerűen a táblázatot, a forráshoz ezt másold be: {{enwiki}}(?). Feltöltöd és utánna a Giuseppe Meazza szócikkben az infoboxban bemásolod a képhez: Fájl:A kép neve formátumba. Sokkal egyszerűb, min így leírva látszik :) Pilgab üzenet 2008. február 7., 16:43 (CET)Válasz

Oszlopos felsorolásra találsz pédát pl a Zalaegerszegi Torna Egylet szócikkben. Pilgab üzenet 2008. február 7., 16:45 (CET

Mushi kicsit átszervezte a Meazzás oldalt az elfogadott forma szerint, infoboxosítva, így nincs benne hiba, de nagyon sok minden hiányzik belőle, ezért, ahogy írtad is, ez csak egy csonk. Pilgab üzenet 2008. február 7., 16:49 (CET)Válasz

Általános tudnivalók[szerkesztés]

jöjjön egy kis gyorstalpaló. Ez az üzenet mindig itt marad és ha valamit elfelejtettél a segítségedre lesz. Ha egy szó kék színnel van írva, ott rákattintva további információhoz juthatsz. A böngésződ „vissza” gombjával tudsz visszatérni erre az oldalra.

Üzenetek és aláírás[szerkesztés]

Ahol most vagyunk az a te vitalapod, ezt használjuk, hogy érintkezésbe lépjünk Veled. Az összes szerkesztőnek van egy ilyen lapja, ahol üzeneteket tud fogadni. Általánosan elmondható, hogy legegyszerűbben az egyes szerkesztők aláírásának utolsó szavára kattintva juthatsz el a másik vitalapjára. Ezért kérlek te is állítsd be ezt az aláírási módot, amit úgy tehetsz meg, hogy a következő szöveget:

[[User:Regisztrált Userneved|Beceneved]]<sup>[[User_vita:Regisztrált Userneved|vita]]</sup>

bemásolod a beállításaidnál a aláírásokban használni kívánt névformád mögött található beviteli mezőbe. Természetesen a te adataiddal behelyettesítve. Mielőtt elmented az új beállításaidat, az Aláírás automatikus hivatkozás nélkül opciót pipáld ki. (Erre figyelj, ezt sokan elfelejtik!) Ne lepődj meg azon, ha a saját vitalapodon az aláírásodban a vitalink fekete lesz. Mindenhol máshol igazi, kék linkké lesz.

Mások vitalapján a lap tetején található szerkesztés gombbal tudsz üzenetet hagyni. Ha egy vitalapon vagy a közösségi oldalakon új témát nyitsz, akkor ne az előtte található szakasz linkjére kattintva tedd. Jobb, ha a lap tetején arra a fülre kattintasz, amiben egy + jel található. Ezzel egy új szakaszt nyitsz, a témának adj valami kifejező nevet.

A Wikipédiában van egy lehetőség arra, hogy nagyon egyszerűen elhelyezd aláírásodat, dátumostul, mindenestül. A Wikipédiabeli speciális aláírásból nem csak a Wikipédián használt neved derül ki, hanem rögtön két linket is tartalmaz. Az egyik a többi szerkesztőnek szóló bemutatkozásodra mutat, a másik pedig arra a lapra, ahol üzenni lehet neked. Ehhez az „aláíráshoz” segítséget ad a szoftver. Elég, ha az üzeneted befejeztével az aláírás helyett rákattintasz a harmadik képecskére a szerkesztőablak fölött:


akkor ennek az aláírógombnak a hatására a szoftver beilleszt a szövegedbe négy hullámvonalat.
Ha ezután arra a gombra is rákattintasz, ami így néz ki: Változtatások közzététele, akkor a szoftver lecseréli a hullámvonalakat az aláírás szövegére és az aktuális dátumra, órára.
Az aláírásként megjelenített szöveget a regisztrált szerkesztők a „beállításaim” fül segítségével meg is változtathatják.

Megjegyzések

  • Amíg nem jelentkeztél be, az IP-címedet jelenteti meg az aláírás.
  • A bemutatkozólapodra mutató link csak akkor lesz kék, ha van rajta valami, amíg üres, addig pirosan fog virítani.
  • Az üzenőlapodra mutató link csak magán az üzenőlapon jelenik meg vastag fekete szövegként, mindenhol máshol rendes linknek mutatkozik.
  • Más módon is elérheted, hogy bekerüljön a szövegbe a négy hullámvonal, nem csak az aláírógombbal:
  • a négy tildét (hullámvonalat) a szerkesztési ablak alatt is megtalálod, vagy
  • közvetlenül is beírhatod: ~~~~.
  • az Alt Gr+1 (a fő billentyűzeten) billentyűkombinációnak (Windows-alapú rendszereken), és
  • az Alt+1 2 6 (a számok a számbillentyűzeten) kombinációnak (Windows-alapú rendszereken) is ugyanez a hatása.
  • ha a gombot használod, akkor kapsz egy gondolatjelet is az aláírásod elé.

Névterek[szerkesztés]

A wikipédia lényege, a szócikkek a szócikk névtérben találhatóak. Mivel ez a legáltalánosabb hely nincs is külön jelölve, ez tekinthető alapértelmezettnek.

A speciális névtereknek színes hátterük van, így könnyen megkülönböztethetőek a szócikkektől, amelyek háttere fehér. Minden speciális névtérbeli lap tetején szerepel, hogy melyik névtérhez tartozik. Ezek számodra, kezdő szerkesztő számára még nem jelentősek, idővel úgyis megtudod melyik mire való. Részletesen róluk itt olvashatsz:Wikipédia:Névtér

A már megismert vitalapokhoz hasonlóan minden regisztrált felhasználóhoz tartozik egy úgynevezett userlap is. A userlapok a speciális névterek egyikében, a user névtérben helyzekednek el, erre utal a userlapok tetején a User:xxx cím. A sajátodat leggyorsabban úgy éred el, ha a jobb felső sarokban a nevedre kattintasz. A userlapokat arra szoktuk használni, hogy minden szerkesztő itt adhasson meg magáról fontosnak tartott információkat. Ha gondolod írj te is magadról pár sort! Mások userlapjának szerkesztése nagyon nagy udvariatlanságnak számít, kérlek tartózkodj tőle!

Új cikk írása[szerkesztés]

Akkor lássuk amiért itt vagyunk: a szócikkek írását.

Itt az új lap létrehozása nagyon részletesen le van írva: Wikipédia:Hogyan írj új lapot. Röviden: keress rá a bal oldali keresést használva, ha nincs olyan szócikk akkor meg fog jelenni a keresett címszó az új ablak bal felső sarkában pirossal írva. Ez itt a wikipédiában mindig az olyan belső hivatkozásokra utal amelyekhez még nincsnek meg a cikkek. Amikor új cikket hozol létre fokozottan ügyelj a helyesírásra, az elgépelésekre! A már létező szócikkek kékkel vannak jelölve a szövegekben. pl: Magyarország.

Szócikkre linket létrehozni úgy tudsz hogy a nevét két szögletes zárójel közé teszed: Így: [[Magyarország]]=Magyarország. A belső hivatkozások készítéséről itt olvashatsz bővebben: Wikipédia:Az első lépések (belső hivatkozások)

A cikkek formázásáról itt olvashatsz bővebben: Wikipédia:Az első lépések (formázás)

Forrásmegjelölés[szerkesztés]

Fontos, hogy mindig ellenőrízhető információkat írj!

Alapjában véve kétféle forrásmegjelölés van, amelyek céljukban és formájukban különböznek:

  1. Külső hivatkozásokat használunk, ha szócikk megírásához nagyon sok információt szereztünk az adott forrásból, vagy ha a cikk egész témáját átöleli. Ilyenkor a szócikk végére el kell helyezned, hogy:
==Külső hivatkozások==
*[http://www.valami.hu A megjelenítendő név (pl: Linkgyűjtemény a zebrák csíkjairól)]
A külső hivatkozásokról bővebben itt olvashatsz: Wikipédia:Az első lépések (külső hivatkozások)
  1. A lábjegyzeteket akkor használjuk, ha a hivatkozni kívánt forrásból csak rövidebb terjedelmű (egy-két mondat, bekezdés) állítást, információt veszel át. Ilyenkor első lépésként a szócikk végére el kell helyezned, hogy:
==Lábjegyzetek==
<references/>
Itt fognak megjelenni a lábjegyzetek. A szövegben kell létrehozni a lábjegyzetek másik részét, ahova beírod magát a tartalmát is. Erre a <ref>Hivatkozás szövegének helye</ref> használandó. A hivatkozás szövegének helyére kell beírni a hivatkozott forrást. Ugyanúgy, ahogy a Külső hivatkozásoknál láttuk. Ha internetes forrásra hivatkozunk szokás, hogy odaírjuk a hivatkozás lezárta után, de még a </ref> elé, hogy (Elérés:dátum). A dátum azt az időpontot jelöli, amikor biztos elérhető volt az oldal. Gyakorlatban ez azt az időpontot jelenti, amikor írtad a cikket vagy anyagot gyűjtöttél hozzá.


Ha további kérdéseid lennének fordulj nyugodtam hozzám: Pilgab üzenet 2008. február 7., 16:47 (CET)Válasz

Massimo Moratti[szerkesztés]

ezt is nézd át légyszíves.Köszi.A kép így nehéznek hangzik de mejd megpróbálom. – Hornyik Máté vita 2008. február 7., 17:02 (CET) Hornyik MátéVálasz

Átnéztem, tettem bele interwikit, ami alapján meg lehet találni a más nyelvű wikipédia szócikkeket. Kérlek, ---- <- ezt ne használd! Ha majd elolvastad a fenti hosszú alapvető infókat, az abban lírtak szerint használj majd belső hivakozásokat is. Javíottam amiket találtam, ha gondolod nézd meg a laptörténetben, mit változtattam, abból lehet a legtöbbet tanulni. Látom az aláírás már sikerült, ügyes vagy! :) Pilgab üzenet 2008. február 7., 17:09 (CET)Válasz

Köszi[szerkesztés]

Majd fogok próbálkozni.Mára elég volt.Viszlát!– Hornyik Máté vita 2008. február 7., 17:16 (CET)Válasz

Javier Zanetti[szerkesztés]

Helló nézd már meg légyszíves a Javier Zanettiről kezdtem írni és bemásoltam egy táblázatott ,de nem jó :(– Hornyik Máté vita 2008. február 12., 11:36 (CET)Válasz

Az a baj, hogy a keret hiányzik hozzá, így a gép nem ismeri fel, hogy ez egy táblázat.

Ezt töltsd ki értelemszerűen és tedd a cikk elejére:

{{Focista
| játékosnév =
| kép =
| teljesnév = 
| magasság = 
| becenév =
| poszt = 
| születésidátum = 
| születésiváros =
| születésiország = 
| halálozásidátum = 
| halálozásiváros =
| halálozásiország = 
| jelenlegiklubja  = 
| mezszám = 
| juniorévek =
| juniorklubok =
| évek =
| klubok =
| meccsek(gólok) =
| válogatottévek = 
| válogatottcsapat =
| válogatottmeccsek(gólok) =
| edzőségévek = 
| edzőségcsapat =
| frissítve = 
}}

Pilgab üzenet 2008. február 13., 20:28 (CET)Válasz